Naslov ovog teksta ima potpuno smisla ukoliko gledamo trenutno stanje i arsenal karata koji je na raspolaganju Hunteru i njegov agresivni Hero Ability, ali sa poslednjim setom karata koji nam je otkriven za predstojeću Hearthstone ekspanziju Goblins vs Gnomes, control Hunter nam se čini sve očiglednijim i očiglednijim. Već smo videli Gahz’rillu i Call Pet, obe karte očigledno naginju ka sporijoj verziji špila, ali dve epic hunter karte koje smo videli ovih dana učiniće control Huntera realnim. Danas ćemo analizirati čak 7 novih karata koje su nam otkrivene predhodnih dana, dve pomenute Hunter epic karte, jedna Warlock epic karta, rare Paladin minion, po jedna common za Shamana i Druida i rare neutral minion.
Demonheart
Prva epic karta koju imamo prilike da vidimo za Warlocka, i jedna od retkih Warlock karata spoilovanih uopšte. Demonheart je stariji, nabildovani brat Demonfire Warlock spella. Za 5 mana kristala nanosi 5 damage minionu ili dodaje 5/5 friendly Demonu. Na prvi pogled, kada povučemo paralelu, dobijate istu vrednost kao i za demonfire, uz adekvatno praćenje mana cene, ali ova karta nije epic tek tako, jer je njena vrednost dosta veća. Da li će videti svoje mesto u nekom budućem takmmičarskom špilu? Možda, ali vrlo teško. Midrange Demon deck je trenutno samo u domenu zabavnih deckova, a ne znamo još uvek da li će nam nova ekspanzija doneti nešto što će učiniti Demon špil igrivim, ova karta to sigurno neće. Previše je spora za prosečni midragne deck, i previše ranjiva na silence efekte. Istina, na ovaj buff treba gledati i kao na nešto što ima “charge” na sebi, jer ga možete upotrebiti na nekog demona koji može da napada, ali je i dalje previše spora karta. Pet damagea sa druge strane su ok, malo pretplaćeni za svoju cenu , ali ok, ako imamo u vidu da warlock uglavnom može da nanese do 4 dmga minionima, i da ova karta ubija Jetija, Belchera, Loatheba, Ancient of Lore i druge nezgodne 5 health minione. U areni ova karta svakako ima vrednost, pogotovo što su ostale epic Warlock karte poprilično loše, a njena vrednost raste u proporciji sa brojem demona koje draftujete.
Crackle
Karata koja svakako izaziva jaku reakciju na prvi pogled. Jedni se žale kako je previše moćna i direktno bolja od svoja dva predhodnika iz klase ( Lava Burst i Lightning Bolt), a drugi da je previše nasumična, i da je raspon od čak 4 različita ishoda previše nepouzdan da bi se ova karta igrala. Istina je da je ova karta vrlo dobra, ali ne previše. U proseku je 4,5 damage za 2 mane, što je odlično, ali njena mana je u nepredvidljivosti koju nosi sa sobom. U globalu, kada igrate ovu kartu treba da planirate potez tako da uvek imate na umu najlošiji ishod, a sve preko je bonus. Ova karta u teoriji ubija Yetije, Druid of the Claw i druge jake midrange minione, ali to neće uvek da bude zagarantovan ishod. No, uz razne spell damage minione koje šaman često ima, ova karta može da donese ogroman value. Uz to, ona ne mora biti removal, već i prosta burst karta, jer sa svim ovim damage spellovima, Shaman se već sada gradi kao jedna od najjačih burst klasa.
Druid of the Fang
Još jedan fini dodatak Hunte… ovaj, Druidu? I ako vam na prvi pogled deluje čudno da Druid dobija kartu koja benificira od postojanja beastova u vašem decku, ako pogledamo WarCraft lore, tu nema ničega čudnog, Druidi su u simbiozi sa prirodom i zverima. Ova karta nudi ogroman plus ukoliko imate zver u igri, 7/7 za 5 mana je čist dobitak, ali ukoliko nemate beasta, onda je ova karta preplaćena. Nismo sigurni koliko će ovo uticati na neke nove varijacije Druida, za sada panter iz Power of the Wild i Haunted Creeper su jedina dva Beasta koje Druid često koristi, ali ovo se može promeniti. A ko zna, možda i forme Druid of the Claw takođe postanu Beastovi sa nekim novim pečom.
Scarlet Purifier
Jedna od dve do sada prikazane anti-deathrattle mehanike u novoj ekspanziji dolazi nam u formi 3 mana rare Paladin miniona. Scarlet Purifier ima 4/3 statse, što je skroz na mestu za 3-drop miniona, a njegov battlecry nanosi 2 damage svakom deathrattle minionu, što je u suštini consecration za deathrattle minione. Odlična karta koja će paladinu svakako omogućiti da se izbori sa ranom agresijom deathrattle deckova, ali i napraviti neke mini-combo aktivatore za vaše sopstvene Nerubian Eggove, jer nanosi damage SVIM deathrattle minionima. Nažalost, ovo aktivira i protivnička jaja, ali nekada je bolje da to sami uradite, nego da omogućite da Egg trejduje i onda da “izlegne” Nerubijana. Plus, Purifier sam po sebi je dovaljan da potom trejduje sa Nerubijanom. Svakako ćemo videti ovu kartu često, ukoliko Deathrattle deckovi i dalje budu popularni nakon ekspanzije, ali i čisto radi Nerubian komboa. Paladin je sa novom ekspanzijom dobio čak 3 korisne 3 mana karte, i videćemo kako će se one uklopiti u različitim špilovima.
Lil’ Exorcist
Druga anti-deathrattle karta koju imamo prilike da vidimo je neutralni rare minion, za 3 mana kristala 2/3 i taunt, a battlecry dodaje 1/1 statse za svakog protivnikovog deathrattle miniona na tabli. Odlična karta koja je direktni counter deathrattle deckovima, daje vam mogućnost da već u trećem krugu dobijete recimo 4/5 taunt miniona, koji će blokirati svaku agresiju. Čak i ukoliko bude silencovan to znači da će vaš sledeći taunt (Belcher npr.) preživeti. Ova karta je generalno dobra čak i ako je na tabli samo jedan deathrattle protivnikov minion, jer 3/4 taunt za 3 mana je već value. Kao i Scarlet Purifier, stavljanje ove karte u špil će zavisiti od mete, odnosno da li su Deathrattle špilovi popularni ili ne.
Feign Death
Konačno smo došli do Huntera i karata koje su izazvale buku. Prva je Feign Death, epic spell koji za dve mane aktivira sve deathrattle efekte vaših miniona, bez da ih ubije ili im oduzme deathrattle! Dakle ako imate na tabli Mad Scientista, Webspinnera i Loot Hoardera, ova karta će vam za dve mane staviti aktivan secret u igri, vući kartu i dati random beasta u ruku, bez da se vašim minionima išta desi! Praktično masovni Reincarnate, s tim što Reincarnate ima još neke korisnosti osim aktiviranja deathrattlea. Znajući koliko su trenutno popularni agresivni deathrattle Hunter deckovi, ova karta je opravdano izazvala pobunu, ali istina je da Feign Death, kao i ostale prikazane hunter karte, zapravo više gura Huntera ka nekom Midrange/Control decku, jer agresivni Hounter potencijalno ne želi mrtve karte, što će ova karta često biti, pošto nema veliki value ukoliko se ne iskoristi masovno. Svakako moćna karta koja otvara mnoga vrata, ali videćemo da li će biti i previše neizbalansirana.
Steamwheedle Sniper
Poslednja karta za danas je i “THE” karta od svih koje smo do sada imali prilike da vidimo. Epic Hunter minion za 2 mane i 2/3 statsima, koji Hunteru omogućava da Hero Power koristi na minionima! Ova karta suštinski omogućava da se grade sporiji control Hunter špilovi, jer po defaultu Steady Shot je agresivni hero power, pošto ni na koji način ne utiče na stanje na tabli. Sa ovim snajperistom to će biti moguće, ali će Hunter morati da nađe način da ga zaštiti jer svega 3 healtha čine ga vrlo ranjivim. Ubeđen sam da je ova karta ono što je trebalo Hunteru da izađe iz agresije i dobije prostora za drugačije tipove špilova, i jedva čekam da vidim kakve će sve kreativne špilove igrači da osmisle prvih nedelja po izlasku ekspanzije.
To su sve karte za danas, a na sajtu ekspanzije ( www.goblinsvsgnomes.com ) je u toku poslednje glasanje za sledeću kartu koja će biti otkrivena, i to između legendarne Paladin i Warlock karte! Paladin je Bolvar Fordragon, pali vitez koji je sada Lich King, dok je Warlock Mal’ganis, Dred Lord iz wc3 koji je uticao na korumpiranje Arthrasa, tako da jedva čekamo da vidimo šta svaki od njih radi.