Prošlog puta smo popričali o novim kartama koje je dobila svaka od klasa, a danas ćemo da prođemo kroz set common neutralnih karata koje nam je Curse of Naxxramas doneo. Baš kao i karata za klasu, tako je i ovih karata ukupno devet.Ovog puta ćemo ići redom po “skupoći” odnosno mana ceni karte.
Undertaker
Ovaj grobar sahranjuje živce mnogih protivnika ukoliko vam se potrefi idealni mana curve sa deathrattle minionima koji bi ga pratili. Definitivno karta koja se održala posle početnih eksperimentisanja, i viđamo ga na laderu bukvalno u svim klasama. Igraju ga zoo deckovi, igraju ga secret mage deckovi, hunter deathrattle deckovi, shaman deathrattle deckovi… a pojavljuje se i po neki aggro druid ili priest sa njim. Efektivno gotovo uvek ćete dobiti za 1 manu 2/3 miniona, a verovatno i 3/4, pa će uz dobar trejd izmamiti i po koji silence, što će vam omogućiti da progurate vašeg Carniea recimo, tako da ne čudi što ga svi guraju gotovo svuda (bez vulgarnosti molim).
Zombie Chow
Zombi diskutabilnog modnog ukusa je sasvim sigurno jedan od najboljnih 1 drop miniona u igri, kada pogledamo čistu statisku. 2/3 minion po ceni jedne mane je odličan deal. Njegova mana leži u deathrattle-u koji leči protivnika za 5 hp po smrti. Na prvi pogled mnogi ovog zombija trpaju u agresivne špilove, ali iskusnom igraču jasno je da je ovoj karti mesto u control špilu. Ovaj jeftini minion će uspeti da uradi solidne trejdove na početku partije pre nego što umre, i tako više nego isplatiti sebe. Proglašen je “priest” kartom, usled očigledne sinergije sa Auchenai Soulpriest, kada njegov deathrattle postaje 5 dmg nuke. Za sada ga i viđamo u određenim priest bildovima poprilično, a ima ga i u nekim zoo varijantama, pre svega onim koji igraju oko undertakera.
Haunted Creeper
Ovaj ukleti pauk koga jure duhovi pauci našao je svoje mesto u popriličnom broju deckova. Odmah ga je prihvatio zoo kao veoma izdržljivog miniona, a nezaobilazan je i u svakom hunter decku. Jedno vreme su ga aktivno isprobavali u Druid token špilu, ali čini nam se da njegovo mesto tu polako nestaje. Viđamo ga takođe i kao vrlo stabilnog u shaman deckovima, koje danas nažalost slabo viđamo usled agresivne hunter mete. Pri najavi ovog miniona sumnjali su u njega zbog 1 atacka, ali sve sumnje su odstranjenje, jer je ovaj minon izuzetno izdržljiv i koristan. Valja pomenuti, ako već ne znate, da spectral spiders nisu beastovi i nemaju tu sinergiju sa ostalim beastovima.
Mad Scientist
Karta koja je definitivno učinila secret mage deckove i te kako igrivim, a ne samo gimmick klipom Total Biscuita. Kao što je zombie chow “priest” karta, tako je i ludi naučnik mage karta, prevashodno zato što su njeni secreti najskuplji, pa time se postiže najveća ušteda.Ali ne leži vraže, izgleda izgleda da se “ludi” odlično snašao i u hunteru, i jedna je od karika zašto je danas hunter više “op” nego ikada pre, čak i u vreme 2 mana unleasha. Vaš autor ipak smatra da je ova karta odlična ovakva kakva je i da je ne treba menjati, već videti šta drugo ne valja kod huntera što ga čini tako jakim.
Nerub’ar Weblord
Izuzetna karta koja može u potpunosti da poremetni određene buildove, ako se pametno igra. Može poprilično da uspori zoo deckove ako se odigra rano, što je krucijalno da se preživi protiv agresivnog špila, a nisu imuni ni drugi popularni deckovi jer većina koristi kvalitetne minione sa battlecry efektima. Valjda napomenuti da choose one i combo efekti nisu obuhvaćeni ovim povećanjem cene. Do sada se slabo eksperimentisalo sa ovom kartom, pokušaji u miracle rogue buildu ili pak u varijacijama druid špilova završili su se samo na pokušajima, a ipak, na ovog Nerubiana svakako treba obratiti pažnju, jer ko bolje mrsi račune od Weblorda. Ako osetite da se u meti pojavljuje previše kvalitetnih battlecry miniona, jednostavno stavite primerak ovog prijatelja i vidite kako vam radi u špilu.
Unstable Ghoul
Odličan rani taunt koji je svoje prirodno mesto našao u warrioru. Control warrior špilovi višestruko profitiraju od njega. Omogućuje im da stabilizuju early game koji je warriorima kritičan, u kombinaciji sa armosmithkom budži armor do besvesti, dok je svoju novi ljubav našao i mazohistički nastrojen Acolyte of Pain. Uz to aktivira execute, čisti slabije minione, enrageuje Gromasha, jača Frothing Berserkera…
Dancing Swords
Odlična tempo karta sa vrlo konkretnim negativnim efektom. Ne znamo šta da mislimo o ovoj karti, 4/4 za 3 mane svakako je odličan value, ali ukoliko se lako ukloni ne samo da niste ništa postigli već ste protivniku dali i kartu više. Svakako joj treba dati šansu u agresivnim deckovima, u nekoj varijaciji zoo deathrattle decka, ili nekom aggro/tempo rogue-u, gde je uglavnom i viđamo. Probajte je, pa vidite da li od nje imate više koristi ili štete, i onda sami odlučite.
Stoneskin Gargoyle
Kao što smo pomenuli ranije, sasvim izvesno najlošija karta u ovom setu, apsolutno ne vidimo nikakvu upotrebnu vrednost u bilo kojoj varijaciji. Oko nekog hipotetičkog priest decka sa inner fire combom ne vredi se ni truditi jer ćete se razočarati pre i nego što počnete da razmišljate o tome. Jednostavno, zaobiđite ovog nesrećnog gargojla.
Spectral Knight
Poslednja karta kojom se bavimo u ovom tekstu je pravi košmar, spojite Jetija sa 1hp više i Faerie Dragona, i dobićete ovo čudovište, koje svoj puni haos oslobađa kada ga Druid inervejt-coinuje u prvom/drugom krugu, kada verovatno možete samo da kliknete na concede. Odlična karta koja se zasada ustalila kod Druida, ali smo viđali pokušaje i u control Warrioru i Handlocku, gde se ipak nisu održali, ne zato što je loša karta, naprotiv, već zato što tim deckovima više odgovaraju neke druge karte.
Zajedno sa predhodnim tekstom o klasnim kartama , prešli smo preko svih common karata iz Naxxramasa. U sledećem tekstu bavićemo se rare i epic kartama, a do tada eksperimentišete i sami i otkrivajte nove kombinacije, jer to je prava čar kartičnih igara.