I dalje se nastavljaju aktivnosti koje prethode zvaničnom početku GamesComa, najvećeg sajma video igara u Evropi a po mnogima i na svetu. Danas su dobro poznati brifinzi Sonija i Microsofta, a po prvi put “nultog” dana neće biti brifinga Electronic Artsa. Kompanija je svoju konferenciju najavila za sutra ujutru, na samom sajmu.
No, sve to na stranu, ono čemu smo mi danas prisustvovali je promocija Android Fire TV mikrokonzole i media centar uređaja. Iako je lansiran već tokom aprila u Americi, do sada nismo imali prilike da ga isprobamo, a posebno ne najavljeni FireTV džojped.
So, what’s it like? U pitanju je mala “kutija” dimenzija 11,5×11,5 cm koja je visoka nešto manje od 2cm i koja u sebi poseduje Android operativni sistem odnosno FireOS 3.0 “Mojito”. Pokreće je Qualcomm Snapdragon 600 kao i Qualcomm Krait 300, quad core a tu je i 2 gigabajta RAM memorije uz 8 gigabajta interne. Ujedno, ovo je i prvi problem – nakon instalacije operativnog sistema i neophodnih sistemskih fajlova, ostaje vam manje od 6 GB slobodnog prostora što je jako malo imajući u vidu sve aplikacije i igre koje biste možda želeli da instalirate. Na primer, Asphalt 8 koristi skoro 2 gigabajta prostora.
U svakom slučaju, Qualcomm Adreno 320 odgovoran je za grafički prikaz i zahvaljujući njemu ali i ostatku sistema, igre teku glatko i lepo su prikazane na ekranu u fullHD rezoluciji. U igrama će vam najveću “pomoć” naravno praviti FireTV džojped koji je predstavljen u isto vreme kada i ova mikrokonzola. Džojped lepo leži u ruci i po pitanju kvaliteta izrade deluje veoma izdržljivo. Po samom obliku i materijalima najviše podseća na Xbox One kontroler, pa ukoliko ste u prilici da negde pronađete ovaj uređaj ili ste već imali prilike da ga držite u ruci, onda ćete u potpunosti znati šta da očekujete od Fire TV kontrolera. Naravno, kako je u pitanju i media centar uređaj, očekujte nekoliko dugmića za kontrolu audio-video sadržaja, što će vam pomoći da ne morate da uzimate u ruke standardni “daljinac” ukoliko već koristite džojped.
Softver koji pokreće platformu je dosta intuitivan i naravno omogućava da preuzimate audio i video sadržaje, filmove, serije i muziku, rentirate ih ili kupujete. Isto je i sa knjigama i video igrama. Ipak je u pitanju Amazon, zar ne?
I kvalitet izrade same “kutije” je na zavidnom nivou a isto možemo reći i za čitav softver koji pokreće FireTV. Ispod haube je hardver koji je jači od konkurencije i sve to stvara jednu veoma dobru osnovu. Problem koji se javlja jeste što je ovaj projekat na začetku i u ovom trenutku ne poseduje dobru podršku komune niti veliki broj developera koji rade na razvoju specifičnih aplikacija. Tako da, možemo reći da je kao polu-pionirski projekat sasvim prihvatljiv, ali ostaje da se vidi da li će neki Amazon FireTV2 doneti ispravke malih problema sa kojima se susreće “kec” kao i da li će do tada lista aplikacija porasti. Ne treba zaboraviti ni da Amazon u prvi plan postavlja svoja rešenja što znači da aplikacije drugih proizvođača nemaju baš najbolju podršku u ovom trenutku, ali to je nešto što će se takođe verovatno srediti u dogledno vreme.
FireTV donosi preko potrebnu “pomoć” televizijskim sistemima današnjice koji odavno ne zadovoljavaju nove potrebe gledalaca i po ceni od 99 dolara (odnosno evra) čini ugodno rešenje da mogućnosti televizije produbite. No, kao što rekosmo, ostaje da budućnost pokaže da li će se FireTV razviti u pravom pravcu.