Imali smo priliku da prisustvujemo prezentaciji Asusovih proizvoda na konferenciji za novinare u Beogradu, koju su organizovali ljudi iz domaćeg predstavništva ovog tajvanskog IT giganta. Od prikazanih stvari možda ne toliko toga je bilo vezanih striktno za gaming, ali imajući u vidu da mnogi danas telefone i tablete posmatraju u velikoj meri i kao gaming uređaje, bilo je interesantno videti šta su iz ove kompanije pripremili za predstojeći period.
Uređaj kome je na prezentaciji bilo posvećeno možda i najviše pažnje je Memo Pad 7 (ME176). Radi se o vrlo interesantnom Android tabletu sa 64-bitnim Quad Core Intel Atom Z3745 procesorom koji je u raznim benchmark testovima pokazao da može da stoji rame uz rame čak i sa Qualcomm Snapdragon 805. Uređaj je dostupan u 5 različitih boja, u poređenju sa prethodnom generacijom je primetno tanji i neznatno lakši, poseduje glasnije zvučnike sa širim frekventnim opsegom. Kvalitet izrade je na solidnom nivou a „iza kulisa“ se krije poslednje verzija androida 4.4 (KitKat), nešto sa čime se Asus ponosi. Jedina stvar koja nas je malo razočarala je display rezolucije 1280 x 800, naročito imajući u vidu prošlogodišnji Nexus 7 (koji je za Google ponovo Asus napravio) i koji ima Full HD ekran. Za dijagonalu od sedam inča full HD je po nama idealna rezolucija (koja je i u skladu sa Retina display standardom, kako to vole da kažu iz Apple-a). Međutim i pored ovoga, radi se o odličnom sedmoinčnom tabletu, a ono što je najbolje smo ostavili za kraj. Uređaj je dostupan već sada na našem tržištu, sa preporučenom cenom od 19.990 dinara. Uzimajući u vid cenovni rang, moramo da konstatujemo da je Asus odradio vrlo solidan posao sa ovim uređajem i ako tražite jeftin Android tablet (sa odličnim performansama), svakako obratite pažnju na Memo Pad 7.
U slučaju da 7 inča nije veličina tablet uređaja koja vam odgovara, Asus je spremio u tablete od 8 inča. Ovde bi vam skrenuli pažnju da obratite pažnju na „sitna slova“, pošto je Asus iz čudnog razloga odlučio da isto (Memo Pad 8) nazove dva nova uređaja. Onaj pristupačnije je Pad 8 ME181C, dok je Memo Pad 8 ME581CL uređaj boljih performansi. Na ovaj drugi bi vam posebno skrenuli pažnju, imajući u vidu da se radi o najtanjem osmoinčnom tabletu na svetu sa LTE mogućnostima (ovo drugo vam i neće značiti u Srbiji). Tu je Intel Moorefield 64-bit Quad-core 2.3GHz CPU (Asus inače u svim svojim novim uređajima ima Intelove procesore). Iako sam Android trenutno ne podržava 64-bitni hardver, iz Asusa kažu da gledaju u budućnost i da su njihovi uređaji već sada spremni za sledeće verzije Androida. Memo Pad 8 ME581CL ima Full HD rezoluciju displeja (1920×1200, 16/10 aspekt) kao i stereo zvučnike. Tu je i par softverskih dodataka koje je Asus implementirao u odnosu na stock verziju Androida, mada ni jedan od njih vam neće suštinski promeniti utisak o ovom već prilično solidnom uređaju. Inače tableti od 8 inča u poređenju sa onima od 7, uživo i više nego što bi se očekivalo deluju veće. Zapravo se radi o 30% većoj površini ekrana. Imamo utisak da će mnogima ova kategorija uređaja biti atraktivnija od tableta sa 7 inča ekranom, koji u poređenju sa recimo iPad minijem, zaista deluju malo.
Sledeći uređaj koji je bio prikazan je Asus fonepad. Već poznata spravica na našem tržištu, pristupačne cene, koja ujedinjuje tablet i telefon u jedan uređaj. Mislite da vas Galaxy Note ne čini dovoljno upadljivim dok obavljate telefonski poziv? Onda je tablet od sedam (a od ove godine i osam) inča prava stvar za vas i vaše telefoniranje! Šalu na stranu, ovaj uređaj možete koristiti kao telefon, ali i ne morate. Instant messengeri koji su vezani za telefonski broj (poput whatsapp-a) mogu sasvim solidno da se koriste na ovom uređaju, za razliku od tableta koji ne podržavaju SIM kartice. I još jedna vrlo zgodna stvar, fonepad postoji i u dual SIM varijanti, koja može da bude prilično zgodna, recimo u situaciji odlaska u inostrastvo na letovanje. Kupite ovaj relativno jeftin uređaj, ubacite u njega svoj glavni SIM (znači uvek ste dostupni) ali i data karticu (kako ne bi ste plaćali astronomski visoke cene prenosa podataka u roaming-u).
Posle ovih tableta, Asus nam je predstavio više takozvanih transformer uređaja. Transformer Pad je serija Android tableta od 10 inča koji imaju i fizičku tastaturu koju na njih možete prikačiti, čime se ovaj uređaj približava konceptu laptopa. Asus je i ovde primenio svoju novu filozofiju davanja imena proizvodima, pa obratite pažnji na modele Transformer Pad TF103C i Transformer Pad TF303CL, gde je drugi model iz više klase (mada verujemo da ćete ih najlakše razlikovati kada obratite pažnju na cenu).
Transformer Book Flip je laptop baziran na Windows 8.1 platformi sa dijagonalama ekrana od 13.3, 14 i 15.6 inča. Ovde smo već u kategoriji konvencijalnog laptopa osim jedne stvari, a to je dizajn hinge-a koji ovom laptopu omogućuje rotaciju (touchscreen) ekrana za 360 stepeni. Preklopite ekran skroz do kraja i eto vama Windows 8 tableta, doduše izuzetno nezgrapnog sa fizičkom tastaturom sa zadnje strane.
A ako vam ovo nije „dovoljno uređaja u isto vreme“, ne brinite, Asus je spremio i Transformer Book V. Radi se o 3 uređaja sa 5 modova – u jednom proizvodu! Zvuči zbunjujuće i zapravo tako i jeste. U pitanju je laptom sa 12.5 inča ekranom, koji je moguće odvojiti od tastature, kako bi dobili tablet. Međutim tu je i dodatni twist, pošto je u taj tablet moguće ubaciti i petoinčni telefon! Tog trenutka uređaj postaje android tablet. Dodajte mu ponovo tastaturu i eto vam android laptopa. Teško da je moglo više od ovoga, pa ako je ovakav proizvod nešto što vas zanima, koliko smo upoznati, za sada ga niko osim Asusa ne nudi na tržištu.
Za kraj smo ostavili dva nama najinteresantnija uređaja. Prvi je ASUS Zenbook NX500, uređaj sa kojim Asusovi inženjeri mogu ponosno da stanu pred bilo koga u industriji. Radi se možda i o najboljem laptopu na svetu na Windows platformi. IPS panel rezolucije 3840 x 2160 sa tačnom reprodukcijom boja (100% NTSC, 108% Adobe RGB i 146% sRGB), premium dizajn uz debljinu od samo 19mm. Visoke performanse sa Intel Quad Intel Core i7 procesorom, Nvidia GTX850+2G GDDR5 grafikom. Iz Asusa zaista nigde nisu štedeli pri izradi ovog uređaja, a nećete ni vi, ukoliko se odlučite za kupovinu. Tačna cena još uvek nije poznata ali se radi o premium cenovnom rangu, od 2000 evra pa na više.
Tu je i Asus Republic of Gamers G750 model. Gaming laptop, vrhunskih performansi. Intel Core i7 procesor četvrte generacije, NVIDIA GeForce GTX765M / 770M / 780M ili NVIDIA GeForce GTX860M / 870M / 880M. Zatim nešto što Asus zove – zvuk prilagođen igračima, 2.1 sistem sa ugrađen subwooferom (za one koji hoće gaming laptom a neće slušalice, ako takvih zapravo ima). Asus je inače omogućio i overklokovanje GPU-a. Garantuju da laptop i pored toga ostaje tih i hladan. Uređaj inače ima dva ventilatora kao i dva otvora sa zadnje strane. Ne morate ni da pitate, svakako se ne radi o najtanjem i najlakšem laptopu na svetu.
Sve u svemu, Asus se potrudio da pokrije vrlo širok spektar uređaja u raznim cenovnim rangovima. Što se tiče poslednjih nekoliko godina „najvrućih“ uređaja na tržištu – pametnih telefona, tu su još uvek u „eksperimantalnoj“ fazi, i skoncentrisani su samo na tržišta Azije. A kada su u pitanju tableti i laptopovi, obratite pažnju na Asus. Kompanija je prošla veliki put od proizvođača matičnih ploča pa do danas. Pokazali su i da su spremni da eksperimentišu sa različitim konceptima uređaja, nešto što je naročito vidljivo u njihovoj trenutnoj ponudi. Puno toga, već je sad jasno, neće zaživeti na tržištu u značajnoj meri. Ali pogledajte ponudu, možda se neki od ovih uređaja baš uklapa u vaše potrebe.
Autor: Filip Nikolić