Razvojni tim Telltale Games nam je poznat po svojoj sjajnoj epizodičnoj avanturi Walking Dead, koja je svojim specifičnim šmekom i igračkom mehanikom ostavila odlične utiske kod ljubitelja avantura. Sa tim projektom je završeno i po sličnom receptu su krenuli sa novim serijalom o čijoj prvoj epizodi sada čitate. The Wolf Among Us je rađen po Fables stripskoj franšizi koja je nastala pre desetak godina iz pera Billa Wilinghama i i dalje se uspešno izdaje sa svim svojim spin-off serijalima. Seting je zanimljiv, poznati likovi iz bajki i narodnih priča su izbegli iz svojih domovina zbog raznih neprilika nastalih dolaskom misterioznog osvajača i sada su primorani da žive i stvarnom svetu, u jednom predgrađu Njujorka (Fabletown) , naravno kamuflirani tako da izgledaju kao i svi drugi stanovnici Njujorka.
U ovoj igri pratimo Velikog Zlog Vuka (Bigbi), koji je sada Fabletown šerif i trudi se da koliko toliko održi red među njegovim stanovnicima. Lik Bigbija je nekakav miks Rika iz Walking Dead-a i Vulverina sa šmekom Hemfri Bogarta. Nekada glavni negativac u svojim bajkama, sada se trudi da bude koristan zajednici ali mu to ne ide lako. Tokom igranja sretaćemo se sa još puno svima nama poznatim likovima iz sveta bajki, ali ne u izdanju u kakvom smo navikli. Ovo je ozbiljna igra, sa mračnom i depresivnom pričom i atmosferom. Ne znamo da li sve bajke imaju srećne krajeve, ali ova definitivno nema srećan početak. Likovi iz bajki ovde se susreću sa svim problemima koje stvarni život sa sobom nosi, porodični problemi, besparica, nasilje, alkoholizam, prostitucija, socijalna raznolikost i nepravda, sve je to prisutno. Lilkovi u igri su duboki, višeslojni, realni i opipljivi, svet je surov i ubedljiv, odluke koje donosite vas stvarno stavljaju u dilemu i uticaće na razvoj priče.
Grafičko rešenje je već viđeno, ali sjajno odrađeno i odlično se uklapa u stripsku atmosferu igre.Llikovi i okruženja su lepo dizajnirani, vidi se da se brinulo o detaljima. Za pohvalu je i facijalna animacija koja dobro prenosi emocije i govor likova. Zvuk u igri je takođe na nivou, a ni glasovnoj glumi se nema šta zameriti, pogotovo pošto je u pitanju specifična noir atmosfera koja iziskuje i određene momente u dijalozima koji ponekad izgledaju preterano dramatično, ali zapravo služe izgradnji noir atmosfere.
Što se gejmpleja tiče, ako ste igrali Walking Dead od ovog razvojnog tima, znate šta možete i ovde da očekujete. Ovo je u suštini interaktivni animirani film. Vaše uplitanje svodi se na razgledanje objekata, dijaloge i donošenje odluka, uz po koju akcionu scenu gde ćete malo testirati svoje reflekse. Ovo se nekima neće svideti, ali uostalom ova igra i nije za svakoga. Svi ostali odlični elementi o kojima smo pričali uspešno su nadomestili manjak samog ‘’igranja’’ igre. Jedinu ozbiljnu zamerku koju imamo jeste to što je neshvatljivo kratka , njeno igranje ćete maltene meriti minutima, a ne satima. Jasno je da je ovo epizodična igrara, ali za ovu cenu u prvoj epizodi se moglo ponuditi bar 5-6 sati igranja, a ovako imamo bezobrazno malo igranja koje, rekli bi smo, ne vredi više od ¼ trenutne cene igre.
Autor: Nikola Savić
PLAY! Zine br. 66 – Novembar 2013