World of Tanks, koji se najbliže može opisati kao arkadna simulacija borbe tenkova, je tokom proteklih par godina stekla ogromnu popularnost u svetu, ali i među igračima u Srbiji. To je omogućilo njihovim kreatorima, kompaniji Wargaming iz Belorusije, da proširi polje delovanja na različite naslove, a od skora i na različite platforme. Tako je najavljen World of Tanks Xbox 360 edition, a mi smo imali ekskluzivno pravo da probamo ovu igru koja se trenutno nalazi u zatvorenoj beta fazi. Iako naslov još nije dovoljno „upeglan“ da bi se pustio kao gotov proizvod, već je vrlo igriv i potpuno je jasno u kom pravcu se kreće, pa ćemo se tako osvrnuti na sličnosti i razlike u odnosu na PC verziju koju naši igrači već obožavaju.
Free-to-play koncept i Microsoft
Kao što je već poznato World of tanks spada u free-to-play naslove, odnosno svako može igru da skine sa zvaničnog sajta, otvori nalog i igra se do mile volje bez da je dinara bilo kome platio. Naravno, proizvođač igre na njoj zarađuje tako što možete dobijati beneficije kao što su premium nalog, premium tenkovi ili municija, koji će vam suštinski olakšati neke stvari u igri, ali nikako nisu preduslov za igru. Sa druge strane tu je situacija za Xbox malo komplikovanija jer svi znamo da kod Microsoft-a ništa nema za džabe. Naime, pošto konzola nema mogućnost pristupa standardnom Internetu, sav download i pokretanje igre se vrši preko Xbox Live servisa koji je za tu konzolu nešto poput Steam-a na PC-u (uz razliku da za Xbox postoji samo Live servis i nijedan drugi). Onda dolazimo do situacije da je WoT Xbox 360 edition nominalno takođe free-to-play, ali samo za vlasnike Xbox Live Gold naloga (i samo 7 dana besplatan za vlasnike Xbox Silver naloga). To je malo nezgodno jer se zapravo Xbox Live Gold nalog sam po sebi plaća nekih $10 mesečno, odnosno $60 na godišnjem nivou. Plus na sve to morate platiti dodatno ukoliko želite premium nalog ili tenkove, baš kao i na PC-u. To igrače WoT na Xbox-u stavlja u malo nepravedan položaj u odnosu na PC jer ako hoćete na primer sa celog Live Gold servisa da igrate samo tenkiće ispada kao da plaćate mesečnu pretplatu za igru, što na PC-u ne morate. Ali tako je to kad ste uzeli konzolu koju je potpisao Microsoft.
Drugi problem vezan za Xbox Live jeste naša lokacija, jer kao i kod nekih drugih servisa konkretno za Xbox Live Gold naša zemlja nije podržana. Na sreću Microsoft ne prati preterano odakle igrači dolaze sve dok im daju pare, tako da postoji način da se ovo lako zaobiđe. Sve što treba uraditi jeste da prijavite na Live nalogu da ste se „preselili“ u drugi region, ukucate neku adresu iz npr Amerike (nećete verovati, ali na Internetu se mogu naći sajtovi sa „random US address generator“) i uplatite svoju Gold pretplatu standardnom kreditnom karticom ili PayPal nalogom iz Srbije, nikakvih problema niti prilikom plaćanja, niti prilikom logovanja u igre nema. Konačno kad obavite sve peripetije s neizbežnim Microsoft-om, dolazimo do skidanja igre i pokretanja iste.
World of Tanks u drugačijem ruhu
World of Tanks nije samo portovan sa PC-a na Xbox, već je detaljno prerađen i prilagođen igračima na konzolama, pa ćemo prvo proći kroz neke od najbitnijih razilika.
Kada uđete u garažu dočekaće vas sve poznate opcije, naravno malo prilagođene drugačijem kontroleru na konzoli. Ipak kada malo dublje krenete da istražujete naićićete na mnoge razlike, a najčešće pojednostavljenja nekih opcija. Treba prvo naglasiti da trenutno u beta verziji postoje samo američki i nemački tenkovi, ali izdavač najavljuje da će se pojaviti još različitih grana do zvaničnog izlaska igre. Većina starih poznanika su tu – i Nemci i Amerikanci imaju po jednu granu teških i srednjih tenkova, lovce na tenkove i artiljeriju. Dakle izbačene su neke grane za koje je procenjeno da bi verovatno zbunjivale igrače u početku (na primer koja je razlika između Tiger i Tiger P nemačkog teškog tenka pa zato imate samo ovog prvog). Naravno ove dve nacije solidno i oslikavaju na koja tržišta Wargaming prvenstveno cilja s ovim naslovom.
Modul za istraživanje opreme na tenkovima je značajno pojednostavljen u odnosu na PC verziju – umesto pojedinačnih modula istražujete pakete modula, pa tako za određenu količinu exp-a istražite u istom momentu i drugi motor i kupolu i radio i top, pa kad skupite još exp-a uzimate sledeći paket. Ovo je verovatno urađeno da bi se izbegla zbunjivanja tipa zašto ne mogu ovaj top na ovu kupolu, ili kako mi je sad motor pretežak za ove gusenice. Osim toga sve ostalo u garaži je skoro identično kao na PC verziji, kupovina novih vozila i slotova u garaži, kupovina dodatne opreme za tenk, ekonomija novca i zlata, exp poena i slobodnih exp poena, neko ko je već igrao igru će se vrlo lako snaći. Trenutno jedno nedostaje modul za posadu, ali na istom stoji oznaka „coming soon“, tako da pretpostavljamo da će se pojaviti pre finalnog lansiranja igre. Interesantna stvar kod garaže je da sa strane tenka imate skale koje pokazuju kakav je taj tenk u različitim oblastima – oklop, vatrena moć, brzina, okretnost, podseća malo na simulacije vožnje kada birate automobile.
Po ulasku u samu bitku prva stvar koju primećujete jeste da je grafika lošija nego na PC-u, znatno. To je naravno ustupak koji je morao biti napravljen zbog već solidno zastarelog hardvera na Xbox 360 konzoli koja se na tržištu pojavila još novembra 2005. godine. Otprilike bi slično izgledala igra i na PC-u tog godišta. Druga stvar na koju se morate navići jesu kontrole – tenk pomerate na jednom analognom džojstiku dok kupolu okrećete i nišanite topom na drugom, suštinski koncept preuzet od FPS igara. To zahteva privikavanje kod ljudi koji su tek prešli sa tastatura i miš kombinacije, ali igrači sa konzola su već verzirani u ovakvom sistemu. Kada uđete u snajper mod za nišanjenje osnovni nivo zuma podrazumeva da vidite i deo tenka i top sa svoje desne strane, pogled koji ne postoji na PC-u. Tek drugim klikom na zum dobijate snajper mod na kakav ste navikli. Kretanje tenka je vrlo fluidno i čak deluje za nijansu brže nego na PC-u, ali je u suštini to onaj stari dobri osećaj igranja World of Tanks. Treba imati u vidu da su i neke od mapa pojednostavljene, pre svega u vidu izbacivanja nekih kuća ili kamenja na koje se možete zaglaviti svojim tenkom. Sama borba je ostala nepromenjena i onaj ko već ima iskustva će se osećati kao „kod kuće“, odnosno kao na PC-u. To isto važi i za korišćenje specifičnih vozila kao što su lovci na tenkove ili artiljerija, sve funkcioniše isto, čak je zapanjujuće lako nišaniti artiljerijom na analognom džojstiku (doduše deluje da artiljerija znatno brže nišani nego u standardnoj verziji). Treba naglasiti i da PC i Xbox verzija WoT neće deliti iste servere niti naloge, tako da to što je nešto drugačije ili lakše u jednoj nikako neće uticati na igrače u drugoj verziji igre.
Ipak deluje da onaj ko se do sada nije susretao sa WoT-om će moći neke stvari lakše da prihvati na konzoli, što je i bila poenta koju je Wargaming želeo da postigne. Negde čak deluje da su ta „konzolna“ poboljšanja malo i preterana pa tako kad uništite protivnički tenk ćete čuti jedan veseli ping, a kada ga oštetite će količina štete koju ste mu naneli onako iskočiti, otprilike kao kada Super Mario pokupi novčić. Glasovi posade su isto promenjeni, pa su sada još dodatno amerikanizovani, što je potpuno suprotno od normalne verzije gde su poslednjim patch-om uveli mogućnost da posada priča na maternjem jeziku. Wargaming navodi kako je sve to urađeno u cilju ubrzavanja i dodavanja akcije u igri da bi se približila igračima na konzolama i subjektivni utisak je da su u tome uspeli.
Isplati li se preneti svoje tenkovsko iskustvo na Xbox?
Odgovor na ovo pitanje nije nimalo jednostavan, a pre svega zavisi od toga šta kao igrač očekujete od World of Tanks. Ako ste jedan od onih koji zna reload-time svakog topa u igri napamet mereno u milisekundama i ako u pola noći znate gde treba pucati u prednji deo Maus-a i kojom municijom ako je on okrenut ka vašem topu pod uglom od 47.5 stepeni, onda je vrlo verovatno da Xbox verziju igre treba zaobići i držati se stare, dobre, PC verzije. Sa druge strane ako WoT shvatate kao dobru zabavu a već posedujete Xbox 360 konzolu onda je ovo jedan od naslova koji morate probati kada bude postao javno dostupan. Lično meni je baš prijalo da uzmem sok, zavalim se u fotelju pred televizorom i uživam u igranju World of Tanks na konzoli. Jedini problem su mi bili ukućani s opaskama da sam sad tenkovima i televizor okupirao…
Autor: Miloš Hetlerović