Jednostavno ne možemo da ne počnemo ovaj opis a da ne kažemo da je Disney Infinity igra koja predstavlja Diznijev pogled na Skajlenderse. Ma koliko ko voleo bilo koju od ove dve igre, franšize ili firme, tako je kako je. Koja će biti uspešnija, pokazaće vreme, pošto se Infinity tek pojavio, ali to svakako nije ni tema ovog teksta. Stoga…
Infinity je akciona-avantura i video koja koja za uspešno igranje zahteva upotrebu fizičkih figurica koje se postavljaju na za to definisan “portal” koji se zove “Infinity base”. Likovi odgovaraju Dizni i Piksar franšizama, poput Pirata sa Kariba, Cars, Monsters Inc. i tako dalje a svaki od njih, izuzev neživih bića poput automobila, poseduje kretanje “na sve strane”, dupli skok, nekoliko standardnih udaraca i jedan specijalni udarac, karakterističan za lika koji ga upotrebljava. Igra je u potpunosti trodimenzionalna i iz trećeg lica, tako da i vizuelno dosta podseća na već pomenute SkyLanderse. Ono po čemu se razlikuje od pomenute igre (između ostalog) jesu modovi. Ovde ih ima dva – Play Set i Toy Box.
Play Set je prvi i osnovni mod igre koji predstavlja singleplayer odnosno misije za jednog igrača koje možete igrati solo ali i u režimu igre sa prijateljem. Ono što je bitno kod ovog moda je što fizička figurica sa sobom “nosi” igru odnosno aktivira određeni univerzum. Džek Sperou će tako pokrenuti Pirate sa Kariba, Sali će aktivirati Monsters Inc. i slično. Ovo takođe znači da likovi iz drugih franšiza ne mogu biti korišćeni unutar univerzuma iz kojih ne potiču. Tu ujedno stiže i prva “mamipara” Diznija. U starter paketima igra dolazi sa tri figurice iz različitih svetova (u našem slučaju – Džek Sperou, Sali i Mr. Incredible). Pa ukoliko želite da u Monsters Inc. svetu igrate kao Sali dok vaš drugar upravlja Majkom, moraćete da dokupite pomenutu figuricu. Isto je i sa bilo kojim drugim svetom. Sa druge strane, to takođe znači da u starter paketu praktično dobijate tri različite igre, kao i da kupovinom bilo koje druge dodatne figurice iz drugog univerzuma takođe dobijate jednu potpuno novu kampanju. Igranjem u ovom modu otključavate predmete i vozila koja možete koristiti u Toy Box modu. Misije za jednog igrača su interesantne, ali pomalo repetitivne i ne posebno zanimljive što se tiče same priče, ali su daleko od toga da vam se neće dopasti, posebno ako ste nešto mlađi.
Toy Box je drugi mod igre, ujedno i interesantniji u odnosu na Play Set. Ovde možete kombinovati sve likove iz svih univerzuma i sve figurice koje posedujete, ali i dodatke, predmete i vozila. Ovde je takođe i ostavljeno igraču da kreira sopstvene nivoe i da ih deli sa ostalima. U pitanju je miks MineCrafta i Little Big Planeta, da najgrublje pojasnimo. Svaku kreaciju koja vam se učini zanimljivom možete okačiti na internet kako bi je i drugi preuzeli i isprobali. Kroz ovaj mod sami kreirate i postavljate zadatke za druge igrače a oni, kao i vi, kroz igranje otključavate nove opcije, mogućnosti i predmete. Treba još reći da će se Toy Box pojaviti i u portabl verziji za iPad kao i Windows kasnije tokom ove ili početkom naredne godine. Za sada je igranje samim tim ograničeno na konzole.
Kada govorimo o Infinity bazi, pored dva polja za likove (kako biste igrali igru sami ili sa prijateljem) ista poseduje i prostor za ubacivanje “World disc”-a, odnosno diska koji otključava Play set-ove. Na isto to mesto postavlja se i Power disc, dodatna pločica koja otključava nove mogućnosti za vaše karaktere. Svaki od karaktera se može pojačati sa do četiri diska u isto vreme a oni će se prodavati u paru u zatvorenim kesicama čije sadržaje ne znate sve dok ih ne otvorite (eto još jedne mamipare). Za sada, Dizni kaže da se u prodaji nalazi 21 power disc. Kada već govorimo o verzijama igre, Nintendo 3DS varijanta razlikuje se od ostalih jer predstavlja party igru u kojoj do četiri igrača učestvuju u raznoraznim mini igrama. Ova verzija poseduje sopstvenu Infinity bazu sa samo jednim postoljem za karaktera i povezuje se sa 3DS-om bežičnom konekcijom.
Ono što je za sada problem u igri je činjenica da ne postoji veliki broj dobro poznatih Dizni i Piksar junaka. Trenutno su u prodaju pušteni Pirati sa Kariba, Monsters Inc, Incredibles, Cars i The Lone Ranger. Uskoro će se pojaviti i Toy Story, Nightmare Before Christmas, Wreck-It Ralph, Phineas and Ferb, Tangled i Frozen. Kao što vidite, ništa od onih dobro poznatih Dizni junaka poput Mikija, koji će svoj debi imati u vidu Mikija čarobnjaka iz Fantasia serijala. Naravno, sve je ovo dobro proračunat potez Diznija koji će zaista hit figurice objavljivati u periodu kada će se one prodavati – Noć veštica, Dan zahvalnosti, Božić i drugi praznici. Svaka figurica, verovatno ne treba pominjati, ali hoćemo, u sebi snima progres koji ste do tog trenutka napravili na svojoj konzoli, kako biste ih lako preneli na drugu konzolu, kod svog prijatelja, i tamo nastavili dalje igranje.
Naravno, kao podsetnik da treba da potrošite još novca, Infinity će vam često saopštavati kako biste neke delove igre mogli da pređete lakše i brže ili da uopšte kročite u neke druge, samo kada biste imali još nekog lika. Međutim, čak i sa tim saznanjem, moramo reći da je nakon dugo vremena Infinity igra koja je zapravo dosta dobra i zaslužuje da nosi ime Disney pored sebe.
Autor: Petar Starović
PLAY! Zine br. 65 – Oktobar 2013