Severni susedi, društvo iz Neocore Gamesa, od osnivanja 2005 najpoznatiji su po King Arthur serijalu igara, nastavku, brojnim dodacima i varijacijama na temu. Tri godine nakon što su sve moguće iscedili iz mučenog Artura, najavili su svoju novu intelektualnu svojinu – Broken Sea, taktički RPG, ali i The Incredible Adventures of Van Helsing, akcioni RPG, koji je i tema ovog pregleda. Zahvaljujući ljubaznosti inovatora Karavan sira i kojekakvih salama, dobili smo priliku da isprobamo Van Helsing u trenutnom buildu. U pitanju NIJE preview build, kako kažu dizajneri, već svojevrsna beta, pa će se, tradicionalno, dosta toga menjati.
Naslov je baziran na delu Brama Stokera – Drakula i prati avanture i iskušenja mlađanog Van Helsinga, sina legendardnog ubice čudovišta Abrahama Van Helsinga iz popularne knjige. Postavljena je u svojevrsni gotik noar seting istočne Evrope devetnaestog veka i odigrava se u Borgoviji, fiktivnoj ili makar nama nepoznatoj zemlji istočne Evrope. Još manje poznat je glavni grad Borgovije koji se, pogađate, zove Borgova (+10 za kreativnost) a nedaće stanovnika Borgove nastaju kada se pojavljuje gomila kojekakvih kreatura stvorenih od strane naučnika koji nisu baš bili sigurni u šta se upuštaju. I tu već vidite kako će sve to izgledati – čudnjikavi stim pank i čudovišta sa kojekakvim metalnim dodacima, ludi naučnici, seljaci koji iz straha formiraju rulje za odbranu od zla i mladi Van Helsing poslat u akciju da sredi sva ta čudovišta i donese mir izmučenoj Borgoviji.
Igra se razvija za PC i Xbox 360 a predstavljena je na Gamescom sajmu prošle godine. Nakon nekoliko meseci prihvatanja sugestija komune, pre svega mišljenja mnogih da je Van Helsing predstavljen kao “mlad i neiskusan”, Neocore Games je organizovao javno glasanje u kojem bi se fanovi opredelili za izgled glavnog junaka – Mysterious Stranger, Chavalier ili Veteran. 72% glasova dobio je misteriozni stranac pa je to i finalni izgled odabran da krasi mladog Helsinga.
I taj i takav Van Helsing kreće u borbu protiv vampira i čudovišta, ovoga puta onih koji ne sjaje i zaljubljuju se u običnu devojku iz svoje srednje škole, već one prave, na koje smo navikli u mnogobrojnim stripovima, filmovima i pričama od pre više decenija. Ono što je gotivno u naslovu i što se primeti od samog starta je humor. Iskreno, nikad ne očekujemo da neka manja kuća koja nije iz USA ili UK može da donese dobar humor na engleskom i prenese “fazone i fore”, ali je Neocore izgleda u tome uspeo. Ne možemo da ocenimo da li će nivo smešnih dijaloga prožetih crnim humorom i dešavanjima “na terenu” uspeti da ostane na visokom nivou na osam, deset, dvanaest nivoa koliko će igra doneti, ali na postojeća dva – sve šljaka.
Odmah nakon startovanja misije primetićete da je standardni Diablo-liki koncept igranja tu – crveni “život”, plava mana, bezbroj predmeta, zevzeta i magija i vi kao centralna figura koja u popularnom izometrijskom pogledu hita ka spasavanju Borgovije pritom tamaneći hiljade protivnika ali i sopstvenog kompjuterskog miša. Svi oni koji su odigrali koju partiju Diabla ili Torchlighta ovde će se osetiti kao kod svoje kuće. Trčite okolo klikćući na delove otkrivene mape, bacajući magije, pucajući iz pištolja ili drugih stim pank naprava. Pomoć će vam dolaziti u vidu mnogobrojnih saboraca, među kojima će katkad biti i vampiri i veštice, upravo oni protiv kojih bi trebalo da se borite. Ubijanjem protivnika, nekom magičnom silom iz džepova koje ni ne poseduju im poput gejzira ispadaju predmeti, zlato i drugi dodaci, potom padaju na tle i sijaju da ih ne biste mogli promašiti – magija, kažem vam. Vremenom vam se puni polje besa (jelda bolje zvuči nego rage bar?) kojeg po ispunjavanju do kraja možete iskoristiti da zadate neke veoma smrtonosne udarce.
Nije baš sve ni besomučno kliktanje – neki protivnici su imuni na magije, drugi pak na udarce sa određene strane, treći ukoliko ih pre toga ošamutite, znate već. Nakon uspešnog savladavanja jednog do dva kamiona protivnika, dobijate mogućnost da se unapredite na naredni nivo, iskoristite po poen u bilo kojem od “drveća umeća” (ovo baš nije tako kul kao skill tree stoga engleski vs srpski – 1:1). Unaprediti možete svoje telo, kondiciju, snagu uma pa čak i sreću.
Kada govorimo o samoj igri, nema tu puno nečega neočekivanog. Grafika je možda bila najveća nepoznanica jer ne znate šta da očekujete od ekipe kao što je Neocore koja se bavila nekim potpuno drugačijim žanrom. Ipak, kada prihvatite da ne može svaki akcioni RPG izgledati kao Diablo, možete konstatovati da je Van Helsing više nego solidan naslov.
Nemoguće je proceniti da li će kvalitet prva dva nivoa koja smo imali priliku da odigramo biti održan i na ostalom delu igre, ali za početak – više nego solidno. Ah da, u igri će postojati i kooperativni mod za do četiri igrača, za sada bez informacije da li će biti kros-platformske kompatibilnosti.
Autor: Luka Komarović