Jedna od igara koja spada u kategoriju – “ne možemo da verujemo da ovo igramo” je upravo Euro Truck Simulator 2. Čitava storija oko toga kako smo se uopšte odlučili da zaigramo nešto ovako je potpuno suluda, ali nju ćemo ostaviti za neku drugu priliku. Tek, kraj je 2012 godine a u veličini od samo 600MB krije se jedna od najinteresantnijih igara za koju nikada ne biste rekli da je toliko zabavna, makar ne sudeći po imenu.
Igru započinjete kao vozač sa dozvolom za vožnju kamiona i sa nešto novca u svom džepu. Rodni grad (kojeg sami birate) vam je ujedno i početna tačka i na tržištu rada preuzimate svoje prve poslove odnosno transport dobara iz vašeg grada u neki drugi. Na ovaj način svaki novi grad koji posetite biva “otključan” pa će se na berzi poslova pojaviti i rute iz tih novih mesta u neka do tad neotkrivena. Dizajneri su za sada ubacili više evropskih država – Austriju, Belgiju, Češku, Francusku, Nemačku, Italiju, Luksemburg, Holandiju, Poljsku, Slovačku, Švajcarsku i Veliku Britaniju, gde naravno Nemačka, Francuska i UK prednjače sa brojem dostupnih gradova (preko 10) dok je Slovačka na primer zastupljena samo kroz Bratislavu. Za lokalno kao i tržište okruženja biće interesantno pomenuti da dizajneri planiraju, mada nisu i zvanično potvrdili kada i u kojem obimu, ubacivanje država i gradova Balkana, a u Srbiji će to biti Beograd, Subotica, Novi Sad i Kragujevac. Od “suvoparnih” podataka pomenimo i to da su zastupljeni kamioni najpoznatijih proizvođača – Scania, Renault, MAN, DAF, Volvo, Iveco i Mercedes-Benz. Doduše, poslednja tri za sada se zovu Valiant, Ivedo i Majestic zbog neregulisanih prava oko imena. Kompletni enterijeri svih kamiona verno su preneseni iz stvarnog sveta, ali i potpuno funkcionalni, pa će se na komandnoj tabli paliti lampice u skladu sa komandama koje aktivirate a pomeraće se i ručice farova i brisača.
Kada po prvi put sednete za volan neke od ovih grdosija, nećete znati šta vas je snašlo. Međutim, početni tutorijal jako je koristan da shvatite osnove igre i krenete u prvu vožnju. I upravo je to i najvažnije – jako brzo ćete pokrenuti ko zna koliko tona metala i otisnuti se put svog cilja. U ovom slučaju je, baš kao i u stvarnom svetu, Euro Truck Simulator 2 pogodniji za savladavanje nego na primer Flight Simulator. Sve vreme će uz vas biti svojevrsni hibrid GPSa i personalnog računara koji pored obaveštenja o ruti, količini goriva, brzini kretanja i položaju menjača donosi i listu elektronske pošte, telefonski imenik, putnu asistenciju i muzički uređaj. Glavna “tajna” Euro Truck Simulatora 2 zapravo leži u tome da za osnovnu vožnju ne treba puno predznanja, ali da za bilo šta više od toga, morate imati iskustva. Ono podrazumeva i da pogledate spisak komandi jer su dizajneri mislili na sve – od dugih i kratkih svetala, preko kočnice motora, ručne i standardne kočnice pa sve do ukrasnih lampica na kabini kamiona koje možete paliti po potrebi. Ono što je posebno zanimljiv detalj jeste da audio uređaj zapravo zavisi od vas – muziku koju želite da slušate smeštate u za to namenjen folder i to će biti vaš “CD” unutar kamiona a radio stanice su zapravo internet radio stanice koje opet – sami definišete!
Grafički, igra izgleda i više nego korektno imajući u vidu njenu veličinu i tip. Pored već pomenutih kamiona, zastupljena je većina modela popularnih automobila današnjice koje ćete lako prepoznati, a putevi kojima vozite su verno preneseni iz stvarnog sveta. Imajući u vidu da se transport mahom obavlja između gradova različitih zemalja, interesantno je videti promene u tipu asfalta, signalizaciji i građevinama kada idete iz Češke u Nemačku ili iz Slovačke u Austriju, Francuske u Holandiju… Okruženje je takođe prijatno za oko i lepo renderovano a na vožnju jako utiču i vremenske prilike. Ako je sunce, senka okolnih objekata padaće vam na vozilo ili će pak sunčevi zraci “udarati” direktno u šoferku. Ukoliko pada kiša, vidljivost će biti smanjena i moraćete da uključite brisače a noću ćete, baš kao i u stvarnoj vožnji, morati da kombinujete duga i kratka svetla kako biste videli kuda idete.
Sećate se onoga “sa nešto novca u džepu” na početku teksta? Taj novac će se uvećavati kako budete uspešno završavali rute, ali i smanjivati ukoliko budete vršili saobraćajne prekršaje ili nezgode, a honorar za isporuku biće smanjen ukoliko budete kasnili ili pak oštetite tovar. Kada skupite dovoljno novca, možete otići korak dalje – nema potrebe da više prihvatate poslove i vozite tuđe kamione, možete kupiti svoj a potom i otvoriti sopstvenu špeditersku kompaniju. Naravno, započećete iz male straćare ali ukoliko budete uspešni i posao bude rastao, vaša kompanija će biti sve veća pa ćete doći i do toga da sami angažujete druge vozače da za vas obavljaju rute. Inače, uspešnom vožnjom i kasnije vođenjem posla dobijate iskustvene poene koje potom ugrađujete u neke od “grana” koje Euro Truck Simulator 2 nudi – otključavaju vam se mogućnosti prevoza raznoraznih opasnih materija, možete da se usavršite u “eko vožnji” pa trošite manje goriva ili da se specijalizujete za jako duge rute i ostvarujete bonuse kada ih uspešno okončate.
Konačno, za sve koji su navikli da u igrama mogu da ulepšavaju svoja vozila, to je naravno moguće i kroz prodavnicu delova u Euro Truck simulatoru. Ne samo da možete spolja farbati svoj kamion, već mu možete lepiti i raznorazne nalepnice, ali i u potpunosti menjati enterijer tj. boje, izgled i raspored komandi.
Igru potpisuje SCS Software, češka ekipa koja je odgovorna za prvi Euro Truck Simulator ali i za 18 Wheels of Steel, pa u tom smislu ne treba strepeti za to da li je ovaj naslov dorađen od najsitnijih detalja. Zaista neće biti stvari koje ćete moći da se setite a da ona u ovoj igri ne postoji, od kozmetičkih (izgled kamiona i komandne table), preko funkcionalnih (kontrola vozila, komande, fizika u igri) pa sve do suštinskih, kao što su praćenje retrovizora u vožnji, “šaltanje” brzina i slično. Takođe, ukoliko imate volan, iskustvo igranja će biti višestruko bolje.
U ostalim vestima, sad se pomalo plašimo za nas same da ne krenu da nam se dopadaju i Farm tycoon-i, Deer hunter-i, John Deere simulatori i slično.
Autor: Bogdan Diklić
PLAY! Zine 57 – JANUAR 2013