Opšti pravilnik Klan RUR turnira jeste set načela kojih se svaki učesnik turnira koje organizuje Klan RUR mora pridržavati.
Opšti pravilnik predstavlja krovni set pravila nevezanih za igru, oblik i veličinu takmičenja. Pravila za specifična i konkretna takmičenja koja organizuje RUR se sastavljaju i objavljuju nezavisno od ovog dokumenta u vreme kada se specifično takmičenje najavljuje i kao deo te najave.
Učešće na RUR turnirima je na dobrovoljnoj bazi i u skladu sa time niko nije primoran da se na takmičenje prijavi, ali kada se prijavi dužan je da pažljivo pročita i poštuje sva pravila.
Prijave se obavljaju u skladu sa definisanim načinom u okviru najave turnira i onaj ko se prijavljuje dužan je da ispoštuje svaki korak procedure prijave i sve date rokove, u protivnom organizator može da ne prihvati prijavu.
Igrač koji se prijavi za takmičenje dužan je da dobro pročita i zapamti pravila turnira i da se u skladu sa tim pravilima i ponaša, a da bilo kakvu žalbu ulaže isključivo u okvirima pravila turnira. Svaki oblik žalbe/pitanja/prijave mora ići zvaničnim kanalima naglašenim u pravilima tog turnira, kako bi se uvažio.
Igrač koji se dobrovoljno prijavi na takmičenje, dužan je i da na tom takmičenju odigra do kraja sve svoje mečeve sa maksimalnim zalaganjem, čak i ako izgubi šanse za prolaz dalje, radi poštovanja takmičenja, organizatora, protivnika i ostalih takmičara, i pre svega radi sportskog duha i integriteta samog takmičenja, ali i pokazivanja ličnog dostojanstva. Svaki oblik namerne predaje ili nameštanja je najstrože kažnjiv.
Svi učesnici takmičenja, i kao timovi i kao pojedinci, dužni su da se sa poštovanjem i vaspitano odnose prema ostalim učesnicima takmičenja, organizatorima, sponzorima i publici, kako u ličnoj komunikaciji, tako i u razgovoru sa trećim licima ili putem javnih vidova komunikacije.
Kada Klan RUR organizuje turnir u ličnoj izvedbi, za nagrade odgovara RUR i one mogu biti isporučene u periodu od odmah po završetku takmičenja pa do 30 dana posle turnira.
Kada je RUR angažovan od strane trećeg lica da napravi, administrira i sprovede turnir u određenoj igri, za nagrade ne odgovara RUR već treće lice koje je organizator događaja.
Kada je naveden konkretan sponzor događaja koji daruje navedene nagrade, za nagrade odgovara sponzor, a ne RUR kao organizator turnira.
Klan RUR i njihovi administratori će sprovoditi turnire u skladu sa pravilima turnira, ali i u skladu sa pažljivim razmatranjem svake sporne situacije i uzimanja u obzir okolnosti, izjava i svih specifičnosti vezanih za pojedinačne probleme, kako bi se osiguralo da ferplej bude zadovoljen i da onaj ko nije zgrešio ne ispašta.
Naravno, od svih igrača se pored poštovanja pravila očekuje i međusobni ferplej i poštovanje, odnosno da se kad god je to moguće protivnicima izlazi u susret i eventualni problemi rešavaju razgovorom i dogovorom.
Kazne za kršenje ovih ali i konkretnih pravila turnira se definišu nakon što se ustanovi problem i krivica, a na osnovu veličine i težine prestupa, kao i stava prestupnika u toj situaciji, i kazna može biti od male opomene, preko kaznenih poena i diskvalifikacije, pa do isključivanja iz svih daljih takmičenja u organizaciji RUR Esports.
Kazna za vređanje/psovanje/klevetanje organizatora, učesnika takmičenja, sponzora ili publike je momentalno diskvalifikovanje sa takmičenja i zabrana učestvovanja na budućim događajima u organizaciji RUR-a (minimum naredno takmičenje, maksimum doživotno).
Kazna za pretnje fizičkim nasiljem, konkretno fizičko ili psihičko nasilje ka takmičarima i predstavnicima organizatora, sponzora i publike je momentalno diskvalifikovanje sa takmičenja i zabrana učestvovanja na budućim događajima u organizaciji RUR-a (minimum naredno takmičenje, maksimum doživotno). Takođe, odgovorni će biti prijavljeni policiji.
Kazna za pokušaj nameštanja mečeva, namerno nezalaganje ili odustajanje/napuštanje takmičenja u sred njegovog održavanja označava momentalnu diskvalifikaciju i zabranu učešća na daljim RUR takmičenjima u budućnosti (minimum naredno takmičenje, maksimum doživotno).
Kazna za nepoštovanje dogovora, rokova, satnica, kašnjenje i svaki drugi oblik “vremenskih” prekršaja se određuje u zavisnosti od veličine prekršaja, pravila takmičenja, faze takmičenja i specifičnosti same situacije, a po pravilima takmičenja.
Kazne za kršenje specifičnih pravila vezanih za konkretnu igru i konkretno takmičenje se definišu u pravilniku tog turnira.
Prilikom optužbi za bilo kakvo kršenje pravila, takmičari su dužni da uz prijavu kršenja pravila daju i valjane materijalne dokaze (skrinšotovi, video ili audio snimci i slično) koji potkrepljuju njihove tvrdnje, kako bi prijava kršenja pravila bila validna. U protivnim, smatraće se klevetom.
Ukoliko igrači/timovi imaju određene situacije/probleme koji se krše sa pravilima turnira iz razloga koji nisu u njihovoj moći, dužni su da to momentalno prijave administratoru turnira, kako bi se za datu situaciju/problem našlo rešenje.
Administratori turnira zadržavaju pravo da u skladu sa analiziranjem svake specifične sporne situacije i njenih okolnosti kazne preinače u strože ili blaže, ukoliko se pokaže da je tako nešto potrebno.
AUTOR: Nikola “Sawovsky” Savić