Iz iskustva, jedna od većih boljki naših igrača, u CS:GO je svakako problem sa FPS-om. Mučio nas je i CS 1.6, doduše manje jer nije bila toliko zahteva igra, imala je prilično lošu grafiku, a znala je da zadaje muke sa FPS-om kao da je tek izašla, i sigurno ste se čudili kako imate veći FPS u nekim najnovijim naslovima, nego u igri koja je izašla početkom 21. veka. Mi ćemo u ovom tekstu pokušati da pomognemo igračima koji imaju problem sa FPS-om.
Ako imate problem sa frejmovima po sekundi, mnogo puta vam se desilo da ubijete 1 ili 2 igrača, ali na vas je naišao ceo tim, bacaju smoke, molotov, fleš, vaša slika se zamrzava i bespomoćni ste. Igra se promenila, sa CS 1.6 prešlo se na CS:GO, ali je problem FPS-a ostao. Dosta je mlađe populacije koja igra CS:GO, ja znam bar 10 “klinaca”, većina od njih ima probleme sa frejmovima, a u tim godinama nije baš lako štekati džeparac za nov računar, još teže izvući novac od roditelja. Naravno, i neki stariji igrači imaju isti problem (sa FPS-om, ne sa džeparcem :)), ali to mahom muči mlađe. I sam sam nekada imao problem tih frejmova po sekundi, stalno sam istraživao, guglao, menjao, podešavao, isprobavao, neki od tih saveta su povećali, neki čak i smanjili FPS. U daljem tekstu ću pokušati da pomenem sve što je meni pomoglo, i što potencijalno može i vama da pomogne. Krenuću od nekih osnovnih, mnogi će reći, banalnih stvari, ali ko zna, možda kod nekoga baš tu leži problem.
Hardver i softver računara
Nećemo se na ovoj temi zadržavati puno, jer je verovatno svako ovo osnovno već uradio. Sređivanje hardvera i softvera će vam ubrzati računar, pa tako i CS:GO.
-
- Čišćenje računara – Otvaranje kućišta, čišćenje prašine, paučine sa procesra, matične, kulera…
- Čišćenje softvera – Očistite vaš kompjuter od mogućih virusa, sredite particije na HDD-u i SSD-u, ili jednostavno reinstalirajte (sami, ukoliko znate) ili dajte nekom da vam reinstalira.
- Grafička karta – Skinite najnovije drajvere za vašu grafičku karticu, ukoliko ne znate koja vam je grafička, na ovlašćenim sajtovima vašeg proizvođača skinite program koji automatski detektuje i skida najnovije drajvere, ili to uradite preko programa (npr Speccy), koji vam prikazuje spisak vaših komponenti, pa samim tim i grafičke.
- Podešavanje graficke – Ovde postoje 2 stavke koje nekada mogu praviti problem, odnosno 2 podešavanja. U 3D podešavanjima imate opciju Antialiasing koju podesite na Off, takođe, i stavka Vertical sync treba da bude Off.
Za AMD:
Za NVIDIA:
Launch opcije
Prelazimo na samu igru. Igru prvo morate da pokrenete, ali prvo što to uradite, dobro bi bilo da podesite neke Launch opcije, koje vam mogu dodati koji frejm više. Na slici ispod možete videti kako doći do Launch opcija, a ono što treba tu da upišete su neke, ili sve, od sledećih opcija:
- -frequ (broj herca koje ima vaš monitor) npr. -frequ 144, ukoliko vaš monitor maksimalno 60 Hz, ostavite na toliko
- -high – CS:GO je ovom opcijom podešen na najveći prioritet pri radu računara
- -nojoy – uklanja joystick support
- -novid – kada pokrenete igru, nećete imati Valve scene već odmah ulazite u glavni meni
- -threads (pa broj jezgara procesora), npr -threads 4 što znači da Vaša igra koristi sva 4 jezgra vašeg procesora
Opcije u igri
Želite da što manje opteretite računar, da se fokusira na prikaz same igre i da što više frejmova, zato moramo ispodešavati nešto u Opcijama. Prvi iz padajućeg menija Options koje nas zanima je Game settings. Ovde imate dve opcije koje će vam pojednostaviti prikaz informacija, što nam je potrebno zbog FPS-a. Health/Ammo Style – Simple, ova opcija vam jednostavno pokazuje samo broj health-a, druga opcija Mini-Scoreboard Style – Just Show Player Count, po mom mišljenju praktičnija, naime, na vrhu ekrana vam sada stoji broj preostalih igrača u rundi, umesto njihovih avatara, što daje brži i lakši prikaz.
Video opcije su najbitnije za rast FPS-a. Prvo važno na šta ćemo naići je Aspect ratio, i rezolucija. Aspect ratio postavite na 4:3, rezolucija postavite što manju, jer manja rezolucija znači veći FPS, ali opet želite lepo i da vidite, neki minimum je 800×600, što je sasvim dobra rezolucija, čak i neki profesionalni igrači igraju na istoj (npr ScreaM), a igrači mahom koriste samo jednu bolju, 1024×768, tako ne brinite, ne zaostajete puno u rezoluciji. Detalje, senke i teksture postavite na Low i Very low, a ostala podešavanja kao što je uokvireno na slici.
Ovo se meni, a i mnogim mojim prijateljima, pa i ljudima po forumima, pokazalo kao najoptimalnije rešenje.
Config opcije
Glavne opcije za podešavanja FPS-a su opcije u meniju same igre, opcije u vašem configu menjaju neke sitne detalje. Istražujući problem FPS-a sam video da su neke od ovih opcija ljudima pomogle. Neke od najkorisnijih su:
- cl_disablehtmlmotd 1
- cl_forcepreload 1
- fps_max 0
- r_drawtracers_firstperson 0 – ne vidite putanju metkova
- cl_showloadout 0 – uklanja inventori sa desne strane
- r_eyegloss 0
- r_eyemove 0
- r_eyeshift_x 0
- r_eyeshift_y 0
- r_eyeshift_z 0
- r_eyesize 0
Komande sa r_eye prefiksom gase animacije očiju modela, manje animacija – veći FPS, možda malo izgleda čudno za tako malu sitnicu ali može da vam pomogne.
Možda će vam pomoći takođe opcija ignoremsg koja gasi chat u igri, sa tim što je potrebno ukucati je tri puta, kako bi ignorisali sve poruke tako da vam na ekranu ništa ne bude ispisano, što opet ide u prilog pojednostavljenju prikaza, a ako ukucate četiri puta, ponovo možete da pričate sa igračima. Opcija clear čisti vašu konzolu, dok opcija ignorerad gasi automatske radio komande, koje se čuju, a takođe se i ne ispisuju na ekranu, što takođe može da vam doda koji frejm više. Za prikaz vašeg FPS-a, koristite opciju net_graph 1 ili cl_showfps 1
Da tekst ne bi bio preobiman, a i da biste uspeli da isprobate sve ove komande, tekst je iz dva dela, i u drugom delu ćemo pisati o nekim programima koji vam mogu povećati frejmove po sekundi i tako vam olakšaju igru.