Ovaj tekst je originalno izašao u GameFun br.143 KlanRUR eSports dodatku a u međuvremenu je Dota 2 patch 7.03 omogućio igranje Monkey Kinga u competetive partijama pa ostaje da se vidi koliko je autor RUR SyS bio u pravu sa predviđanjima.
Prošlo je nešto više od tri meseca od kako nas je Dota 2 upoznala sa njihovom interpretacijom Sun Wukonga, majmuna neverovatnih sposobnosti iz kineske mitologije. U njegovom izvornom obliku, on je opisan kao neko ko je sposoban da skoči preko pola sveta, poseduje neverovatnu snagu, može da se pretvori u ogroman broj životinja i objekata (osim repa koji ga izdaje) i od svojih dlaka može da kreira mnoštvo svojih iluzija. Dota 2 je ostala veoma verna njegovom mitološkom opisu, dajući mu sve ove sposobnosti u samoj igri, pa tako Monkey King ispoljava svoju ogromnu snagu kroz udarce i Jingu Mastery, skače po krošnjama drveća imajući poprilično dugačak dohvat, a njegov ultimate je savršeno kopirano stvaranje iluzija sebe kao iz mitologije. Ipak, da li je Valve pokazao zasluženi respekt Wukongu i da li je stvorio dovoljno dobrog heroja? Da li Wukong mora imati overpowered damage da bi ostao igran i u meti?
Heroj je od izlaska doživeo dve ture nerfova, koje su uglavnom ciljale njegov damage output i kasnije early game. Ništa nije kapitalno menjano, samo su već postojeći skillovi tonirani i najviše je patio pasivni skill Jingu Mastery koji je dva puta nerfovan zbog Monkey Kingove sposobnosti da „two shottuje“ ljude u ranim fazama igre. Takođe je oslabljena njegova sposobnost lejnovanja tako što mu je drastično smanjen armor, pa je samim tim i teže uspešno trejdovati udarce sa protivnikom.
Monkey King ovim potezima nije skroz onesposobljen, ali morate imati jedno na umu – on od svog pojavljivanja nije bio veoma dominantan po procentu pobeda – nije bio ni u top 10 heroja većinu svog postojanja. Zašto onda ovakav pristup? Zato što igrači ne vole osećaj bespomoćnosti, a Monkey King sa ogromnom količinom štete koju može da napravi kada dobije Jingu mastery izaziva baš taj osećaj.
Niko ne voli da bude mrtav posle dva udarca, a MK igrači kojima krene dobro u partiji su baš to radili – čekali proc Jingu Mastery i onda ubijali supportove iz dva udarca. I pored ovoga, MK nije uspevao da pobedi više partija nego što ih je gubio, a generalni zaključak je postao da heroj ne donosi ništa zaista korisno u svoju timsku kompoziciju.
Od moći MK ima zaista zanimljivu paletu pojedinačno kreativnih, dobro osmišljenih skillova koji ga oslikavaju u svetlu mitološke pozadinske priče, ali zajedno nemaju dovoljno dobru sinergiju da ga izdvoje od ostalih heroja. Ono po čemu se MK razlikuje od svih ostalih heroja je Mischief – moć da se u zavisnosti od pozicije na mapi pretvori u nešto iz svoje okoline – ako ste blizu drveća, u drvo, ako ste blizu bounty rune u runu, ako ste samo na zemlji u Clarity potion itd – sposobnost osim kamuflaže nema nijednu drugu namenu, i samo najiskusniji i najkreativniji su joj pronašli namenu. Kamuflaža ovog tipa ima samo jednu prednost a to je nekažnjeni tower diving tj udar na kulu jer vas ona ne prepoznaje kao neprijatelja unutar svog aggro dohvata. Čim izvedete neku akciju ili napad, kamuflaža Mischiefa nestaje i MK postaje kao svaki drugi heroj.
Dodatnu dubinu MK dobija uz pomoć svog Primal Spring, moći koja mu dodaje dimenziju kretanja preko krošnji drveća, što nijedan drugi heroj ne može da izvede, bar na način na koji MK to radi.
Ultimate sposobnost Wukong’s Command stvara njegove iluzorne kamene vojnike na velikoj površini koji vas udarcima kažnjavaju za kretanje kroz i stajanje u toj zoni. S obzirom da rade punu količinu štete kao pravi MK i srazmerno funkcionišu sa inventarom koji Wukong nosi debuffujući, stunujući i izazivajući sve efekte oružja koje MK poseduje u tom trenutku (critical, lightning proc, stun, desolator debuff, skadi debuff).
Šta je onda problem? Monkey King ima ogroman damage, potencijal kretanja po teritoriji gde niko drugi ne može da ide, sposobnost kamuflaže i ogroman zone controling ultimate ability koji surovo kažnjava protivnike ako se zadrže u njemu. Problem je što iz nekog razloga MK ne funkcioniše dovoljno dobro sa ostatkom tima i nema pravu svrhu osim da pravi MNOGO ŠTETE. Ovo protivnici lako zaobilaze kroz kontrolu i skauterske moći, pa MK obično veoma zavisi od tima i pozicioniranja.
Neki profesionalni igrači poput Zai-a i Jerax-a su sposobni da odigraju ovog heroja na poziciji podrške, ali i onda zbog nedostatka tvrde kontrole koju heroj ne poseduje oni zavise od ostatka tima. Drugi profesionalci poput Puppey-a i PieLieDie iz Team Secret su se otvoreno zapitali u videu zašto je ovaj heroj dodan u Dotu, tj sa kojom funkcijom – šta je njegova svrha.
Dota 2 igrači igraju ogroman broj mečeva dnevno. Zbog kompleksnosti igre su poznati i kao marljivi istraživači i vežbaju i testiraju heroje do iznemoglosti. Za sada MK deluje kao da je „provaljen“ ali niko mu nije pronašao pravu svrhu. Ne donosi dovoljno „na sto“ kada partija počne i tim pati zbog toga.
Posle najnovije ture nerfova MK je doživeo ogroman pad u popularnosti(30%+ pick rate > 13% pick rate) ali i u procentu pobeda (43%-47%) gde samo najbolji igrači u zoni od 5000+ MMR mogu da utiču na ishod partije igrajući MK.
Valve je ubacio svežeg heroja posle mnogo vremena, i razmrdao ustaljeni hero pool. Odali su čast Wukongu i predstavili ga u zaista maštovitom i dobrom svetlu, odajući respekt prema njegovoj mitološkoj pozadini. Ali kao heroj, on nema svoju funkciju, i da bi bio igran, za sada zavisi od svoj donekle prejakog damage outputa. Heroj ne donosi ništa zaista korisno svom timu, i mnogo je lakše pogrešiti nego odigrati dobro. Ovo nas sve navodi na pitanje – kakva je budućnost Kralja Majmuna i da li mora da bude „overpowered“ da bi bio igran?