Svesni smo činjenice da je snimanje klipova za Youtube ili strimovanje igara na Twitch i drugim platformama postalo svakodnevica. Milioni igrača prate ove klipove i strimove a relativno mali broj je uspeo da dostigne neverovatnu popularnost zahvaljujući njima. Ipak to znači da sada stasavaju nove generacije onih koji bi da se okušaju na ovom polju a mi smo na test dobili uređaj koji će im biti praktično obavezan alat ako žele time ozbiljno da se bave – najbolju Logitech web kameru namenjenu baš za snimanje i strimovanje!
Šta je sve potrebno za strimovanje?
Da biste strimovali igre potreban vam je pre svega računar na kome će te igre dobro i raditi. Zapravo i više od toga jer taj računar mora istovremeno i pokretati igru i snimati i dalje slati signal na Internet, dakle mora imati snage u rezervi. Osim toga vam je naravno potreban dobar mikrofon kako bi gledaoci mogli lepo da prate šta vi radite i neka vrsta kamere i dodatne opreme kako bi vas gledaoci videli. Naravno ako bismo stvari gledali potpuno profesionalno idealni uslovi za strimovanje bi bili da imate televizijski studio sa rasvetom, kamerama i svime ostalime. Ali isto tako ako smo realni i ako pogledamo kako su počele neke od trenutno najvećih Youtube i Twitch zvezda jasno je da takve stvari nisu potrebne u samom početku. Ipak neki standardi kvaliteta slike, osvetljenja i uopšte okruženja u kome se snima je dobro da budu ispoštovani da gledaoci ne bi odustajali od praćenja samo na osnovu tehničkih nedostataka. I po internetu se mogu naći mnogi tutorijali kako da za relativno malu svotu novca napravite ok rasvetu, kakvu kameru da nabavite, od onih najjeftinijih pa do onih koje koštaju i po nekoliko hiljada stranih novčanih jedinica ili kakvu audio opremu da iskoristite.
Mi ćemo se za sada zadržati samo na vizuelnom segmentu stimovanja i baviti se web kamerom koja vam izuzetno dobro može odraditi taj posao ali ne samo u pogledu najobičnijeg prenosa slike već i u ispravljanju nekih drugih boljki kakve često more „kućne studije“ – osvetljenja, pozadine, oštrine i slično. Zato smo uzeli da se bliže upoznamo sa Logitech C922 Pro Stream Webcam.
Profesionalna web kamera
Kada se uopšte pomene web kamera većina korisnika pomisli na muljave razgovore preko Skype-a sa rođacima ili nekim drugim i retko kome na pamet pada da to stavi u kontekst nekakve video-produkcije. Ipak još modelom C920 koji mi već nekoliko godina koristimo u našoj redakciji za snimanje video klipova Logitech je postavio potpuno nove standarde kada su u pitanju web kamere. Sada je došlo vreme za njegovog naslednika – C922 koji pored sjajne optike donosi i dosta novih softverskih poboljšanja.
Logitech C922 može snimati video u rezoluciji 1080p brzinom od 30 frejmova u sekundi ili u 720p brzinom od 60 frejmova u sekundi. Pri tome se slika automatski kompresuje H.264 codecom tako da će svi snimljeni fajlovi biti sasvim umerenih veličina. Svako ko je iole pratio strimove zna da sam strimer najčešće nije prikazan preko punog ekrana pa je samim tim i nepotrebno da rezolucija njegovog snimka bude tako velika, što znači da će verovatno dosta korisnika odabrati i baš ovu drugu opciju za svoje strimove jer će dobiti gladak prikaz koji će odgovarati osnovnoj nameni. Naravno ukoliko želite da recimo uživo prenosite neki događaj, na primer neko zanimljivo predavanje na fakultetu ili u školi, C922 će sasvim dobro odgovoriti i na ovaj izazov vrhunskom slikom i u Full HD rezoluciji.
Kvalitetu slike najviše doprinose dve stvari – adaptivni senzor koji se prilagođava uslovima lošeg osvetljenja i auto fokus opcija. Sa ovom kamerom snimci čak i u uslovima lošeg osvetljenja izgledaju jako dobro pa se prosto postavlja pitanje ima li potrebe trošiti novac na dodatno osvetljenje? Čak i ako imate neko svetlo koje malo treperi ili je to posledica više monitora C922 će to kompenzovati i dobićete skoro pa idealnu sliku. S druge strane automatski režim auto focusa znači da će igrač uvek biti oštar u kadru što je jako bitno za strimove pogotovu kada se glavni junak pomera, bacaka unaokolo i slično što je vrlo česta pojava na današnjem internetu.
Iako preporučujemo da za strimovanje koristite poseban mikrofon ova kamera u sebi ima ugrađena čak dva mikrofona koji zvuk hvataju u stereo formatu pa ćete moći da je koristite i za ovaj segment snimanja. Dodatna pogodnost je što se uz nju dobija i mali tripod pa je možete postaviti i direktno na sto ukoliko vam ne odgovara da je montirate standardno na monitor. Sve opcije montiranja su izuzetno lake, intuitivne i što je najbitnije jako stabilne pa nećete imati situacije da se kamera pomera usled toga što loše naleže.
Na kraju dolazimo do još jedne bitne stavke a to je softver koji se dobija uz nju sam po sebi vredi dosta. Prva stavka jeste promotivna tromesečna pretplata na Xsplit Broadcaster i Gamecaster programe, samo po sebi to vredi oko 25 dolara. S druge strane s obzirom da kamera ima jako dobru sliku uz nju su ubacili i program Personify koji omogućava da uklonite pozadinu iza sebe i da ubacite bilo koju drugu (ili da ostane providna). Mnogi će reći da se to već uveliko radi po strimovima ali je to situacija gde strimer iza sebe najčešće ima jednobojnu, zelenu ili plavu pozadinu, gde je onda računar sam izbacuje. Ovde je situacija da softver i kamera tako dobro rade u sadejstvu da bez problema izbacuju bilo kakvu pozadinu iza kastera. Probao sam da se snimam gde je iza mene bila cela kancelarija i softver je vrlo dobro prepoznavao samo moju konturu i ostavljao je. Mali je problem kada se u kadru nalazi više ljudi jer onda kamera ne može da zaključi ko je glavni pa nekoga može izbaciti, ali realno ovakve situacije nisu česte, a i kada se dešavaju uvek se može staviti jednobojna pozadina iza. Treba ipak napomenuti da rad ovog softvera zahteva nešto jači procesor pa to treba uzeti u obzir ako vam je računar već na granici performansi što se strimovanja tiče. Jedan kuriozitet jeste da se kamera kontroliše i podešava preko Logitech Gaming softvera što odmah i govori kojoj je populaciji namenjena. Naravno ako ste baš radi možete pozadinu menjati i na Skype video konferencijama sa poslovnim partnerima, nije zabranjeno.
Zaključak
Ovo definitivno jeste najbolja web kamera koju smo do sada imali prilike da probamo, praktično idealna ulaznica u svet strimovanja. Njena cena od oko 100 evra može nekome delovati preterano za „običnu“ web kameru ali C922 strimerima rešava mnoge probleme za koje bi inače morali da nabavljaju dodatnu opremu – osvetljenje, pozadina, fokus, pa čak i za snimanje zvuka za neko prvo vreme. Pogotovu kada imamo u vidu da je slika koja se dobija u rangu mnogo skupljih i komplikovanijih kamkodera možemo da kažemo da ako želite da počnete ozbiljno da se bavite strimovanjem Logitech C922 je trenutno nešto najbolje u šta možete investirati i zato ova web kamera dobija Editor’s ultima e choice nagradu!
Model | Logitech C922 Pro Stream Webcam |
Tip | Web kamera |
Režimi snimanja | 1080p @30fps, 720p @60fps |
Dodatno | Promena pozadine, korišćenje u uslovima slabijeg osvetljenja, auto-focus, tripod |