Kroz poslednjih godinu dana primećen je najveći rast esporta kao industrije do sada. Turniri postaju sve veći, nagrade se mere u milionima dolara, viđali smo praktično sve što prati svaki tradicionalni sport tokom njegovog uspona.
Štaviše, esport je toliko velik da se procenjuje da je globalno vredan gotovo 900 miliona dolara. Neki od najvećih esports događaja okupljaju ogroman broj ljudi i globalnu publiku koja se broji u stotinama miliona gledalaca. Procenjuje se da će vrednost industrije skočiti na 1.2 milijarde dolara do 2019. godine, a već sada smo svedoci da finala turnira u video igrama prati više gledalaca nego, recimo, NBA.
Pored svega toga, treba uračunati i podatak da esport publiku uglavnom čine mladi ljudi. Po nekim istraživanjima, preko 60% Amerikanaca koji prate elektronske sportove su mlađi od 25 godina. Ovo je i publika koja je u ovom dobu najteža za nalaženje jer je okrenuta Internetu i online medijima pa tradicionalni načini plasiranja proizvoda ih potpuno zaobilaze.
Zato ne treba da čudi da se u esport ulaže sve više novca, a svakog meseca viđamo da veliki igrači ulaze na ovo tržište koje je u konstantnom razvoju. Ali, ko to sve ulaže u esport, koliko je zaista ugrožen tradicionalni sport? Krenimo od relativno nove vesti, tojest ekipe Philadelphia 76ers. Krajem septembra ovaj košarkaški tim je postao većinski vlasnik timova Apex i Team Dignitas. Iako se ne govori o ciframa, ovaj potez se smatra najvećom investicijom u esport na američkom tlu, barem ove godine.
Ruski biznismen Ališer Usmanov je prošle godine preko svoje kompanije UHM Holdings uložio vrtoglavih 100 miliona dolara u Virtus.pro, ekipu poznatu kao jednu od najjačih na Counter-Strike sceni. Poređenja radi, najveći CS:GO turniri, takozvani Major-i, imaju nagradni fond od po milion dolara. Ovakva investicija je napravljena kako bi se popularizovao esport u Rusiji odakle potiče Virtus.pro, pokretanjem novih kanala posvećenih profesionalnom gamingu, pokretanjem turnira kao i izgradnjom arena u kojima bi se održavali esports događaji. Iako nije prvi koji je investirao u esport a da ne dolazi iz te sfere, Usmanov je bez sumnje jedan od najvećih investitora do sada.
NBA i esport iz nekog razloga kao da idu ruku pod ruku pa smo primetili veliko interesovanje NBA zvezda za Counter-Strike i League of Legends profesionalnu scenu. NRG Esports je tako pokrenut od strane Sacramento Kings a odmah zatim finansijski podržan od legendarnog Šakil O’nila koji je praktično postao ambasador te organizacije na online medijima. Ipak svi znaju ko je Shaq Attack i to je najbolji potez koji je mogao da se povuče za tek oformljenu ekipu.
Naravno ne treba zaboraviti ni prelazak Team Liquid u ruke Medžik Džonsona, svega dan nakon što je prodat Dignitas. Liquid je prodao većinsko vlasništvo grupi aXiomatic čiji je Džonson jedan od članova, a u njihovom vlasništvu se nalaze klubovi poput Golden State Warriors, Washington Capitals i Los Angeles Dodgers. Uopšteno, sportski klubovi sve više uviđaju potencijalnu zaradu koju može da donese esport i velika je verovatnoća da ćemo s vremenom videti sve veći broj košarkaških i fudbalskih klubova koji otvaraju esport ogranke ili jednostavno kupuju vlasništvo nad već dokazanim ekipama.
Profesionalna gaming scena, kao što smo već konstatovali, donosi puno novca, a samo će rasti jer će vremenom dolaziti nove generacije koje učestvuju na turnirima ili ih prate. U određenim igrama (Dota 2 na primer) pojedini igrači već zarađuju milione i nagradni fondovi će samo rasti i time privlačiti sponzore, ali i investitore. Esport postaje vrlo ozbiljna stvar i kako će se u tome snaći do nedavno ”klinci”, ostaje nam da vidimo.