U poslednjem patchu u World of warships je po prvi put uplovila moćna Britanska flota za početak predstavljena krstaricama u igri, odnosno preciznije govoreći lakim krstaricama. Proćićemo brod po brod kako bismo ukazali na njihove karakteristike, prednosti i mane, kao i zašto biste potencijalno trebali da istražujete ovu granu brodova i zašto su oni zabavni. Ono što im je svima zajedničko jeste da nemaju baš dobar oklop ali imaju veliku vatrenu moć, kasniji brodovi i jako dobre AA sisteme, a još jedna novina na krstaricama su i torpeda!
Tier I – Black Swan
Zanimljivo je da su ovo bili najbrojniji brodovi Britanske mornarice tokom Drugog svetskog rata, namenjeni pre svega pratnji konvoja. Oklop ovog broda je skoro nepostojeći a i citadela je dosta iznad vode pa je nije teško pogoditi. Ovo je jedini brod u ovoj grani koji ima topove kalibra 102 mm.
Tier II – Weymouth
Još jedan slabo oklopljen brod kome je prvenstvena namena bila pratnja trgovačkih brodova gde bi se susretao samo sa lako naoružanim protivnicima. Ovde je dobra stvar što je citadela skoro pa ispod nivoa vode pa iako nije dobro zaštićena nije je baš tako lako pogoditi. S druge strane od ovog broda pa nadalje svi brodovi imaju topove kalibra 152 mm i još zanimljivije je da svi pucaju samo AP municiju, dakle uopšte nemaju HE granate! Ako mislite da će vam to napraviti problem jer će se granate odbijati automatski od druge brodove koji su iole iskrenuti treba imati u vidu da su autobounce uglovi za britanske granate od 65 do 80 stepeni (standardno je od 45 do 60 stepeni), dakle verovatno će vaše granate probijati čak iako je protivnički dosta brod iskošen. S druge strane sve britanske krstarice imaju upaljače na granatama sa jako malim vremenom reagovanja, praktično duplo manjim nego kod drugih brodova tako da se skoro nikada neće dešavati over-pen situacija. To u praksi znači da ako vam se približi razarač ćete praktično svaki put nanositi maksimalan damage. S druge strane same granate su dosta sporije pri izlasku iz topa što znači da je malo teže pogoditi na većim rastojanjima.
Tier III – Caledon
Ovaj brod na trupu ima donji nivo je bolje oklopljen od gornjeg ali mu je glavna mana zaista ogromna citadela koja jako viri iznad vode i lako je pogoditi. Oklopljena je sa 76mm oklopa ali računajte da će biti detonacija ako ne budete koristili njegovu dosta veliku brzinu kako treba. Zanimljivo je da je ovo prva krstarica koja može da nosi torpeda. Ono što je bitno kod britanskih torpeda jeste da možete pucati salvu kao i na drugim razaračima, ali možete pucati i pojedinačna torpeda što znači da možete praviti sopstveni sistem torpeda i tako hvatati protivnike u zamku.
Takođe dosta je nezgodno kada, pogotovu na nižim tierovima, naletite na drugu britansku krstaricu jer ćete se vrlo lako međusobno pokidati.
Tier IV – Danae
Što se oklopa tiče imamo jako slab oklop i zaista veliku citadelu. Treba naglasiti i da većina britanskih krstarica nema tako dobre AA topove, sve negde do Tier VIII brodova. Jedna dobra stvar kod ovih krstarica je i što iako nemaju najveću maksimalnu brzinu jako malo brzine gube kada skreću pa su vrlo mobilne i mogu dobro manevrisati.
Tier V – Emerald
Ovo je bila najnaprednija britanska krstarica tokom Prvog svetskog rata. Opet velika citadela koja zaista dosta štrči iz vode i praktično nepostojeći oklop na pramcu. Ovi brodovi imaju i dosta dobru mogućnost sakrivanja što će vam dosta dobro doći u odnosu na loš oklop.
Tier VI – Leander
Oklop je kao i na svim ostalim britanskim krstaricama dosta loš, ali je makar citadela skoro u nivou vode i relativno manja pa će biti teže da vas pogode tu. S druge strane ovaj brod ima izuzetno dobre topove, recimo da samo jedna granata pravi prosečno oko 1.000 dmg.
Tier VII – Fiji
Citadela je slično pozicionirana kao na Leanderu ali je sada skoro duplo duža i prostire se skoro celom dužinom broda što se prožima i kroz sve ostale brodove do kraja grane. Loš oklop znači da ćete čak i od teških krstarica na Tier VII morati da bežite ali dobri topovi znače da možete lako da napravite dosta štete.
Tier VIII – Edinburgh
Ovo je bila najmoćnija laka krstarica u mornarici tokom Drugog svetskog rata. Situacija sa citadelom je slična kao i u prethodnom tieru ali je sam oklop malo bolji, mada to i dalje znači da ćete morati da bežite bukvalno od svakog bojnog broda dok s ponekim krstaricama i možete da razmenjujete vatru. Edinburgh ima već solidnu zaštitu od napada iz vazduha za razliku od većine prethodnika.
Tier IX – Neptune
Poslednje dve krstarice u liniji zapravo nisu nikada ni postojale već su ovo brodovi napravljeni na osnovu planova koji su postojali nakon Drugog svetskog rata ali se od njih odustalo zbog visoke cene. Ovaj brod se može pohvaliti jako velikim dometom AA topova što je jako bitno za odbranu od aviona. Bitna stavka prilikom pokušavanja da se sklonite s ovim brodovima jeste da ako bacate dim morate o tome da razmišljate ranije. Brodovi su prosto brži od dima koji bacaju pa samim tim nema smisla izbaciti dim kada ste već u nevolji, prosto će vas sastaviti zbog nedostatka oklopa. Dim dakle morate baciti unapred. Druga opcija je da umesto dima opremite krstarice radarom koji će vam jako značiti.
Tier X – Minotaur
Bez obzira što ovaj brod većinu vremena mora da se krije od bojnih brodova iza ostrva jer svaki može da ga probije to nadoknađuju njegovi neverovatni topovi. Ako je u blizini recimo Tier X razarač samo u jednoj salvi može napraviti i do 10.000 dmg na njemu a pritom će topove opet napuniti za neverovatnih 3.2 sekunde. S druge strane na ovom brodu su AA topovi među najboljima u igri.