The Wild Bunch je tim sastavljen pretežno od igrača iz Srbije koji se ove sezone po prvi put plasirao u Zlatnu seriju WGL EU lige i uspeo da prođe prvu fazu takmičenja da bi na kraju završio na sredini tabele. Kako su ušli u priču profesionalnog eSporta u World of Tanks, kako gledaju na ovaj uspeh, šta su im planovi za budućnost, sve ovo su pitanja koja smo postavili Nebojši „mr_Kela“ Filipoviću.
Možeš li da nam ukratko predstaviš The Wild Bunch ekipu? U kojim ste sve igrama aktivni i kako to baš da ste se nekako fokusirali na World of Tanks?
TWB WoT tim postoji već četiri godine, ali tek juna prošle godine sam došao na ideju da pokrenem ozbiljnu domaću organizaciju gde ću imati timove i za druge igre. Do sada smo imali tri Counter Strike tima i po jedan DOTA 2 i Overwatch tim. Zbog neozbiljnosti istih, trenutno imamo samo WoT tim, ali i dalje intenzivno tražim ozbiljne timove koji ce predstavljati TWB i u drugim igrama. World of Tanks je u fokusu iz razloga što sam ja kao organizator i sam igrač/kapiten tima :) Pored WoT igraca TWB organizaciju čine i 5 content menadžera koji rade na nasim sajtovima twb-gaming.com i twb-balkan.com i socijalnim mrežama.
Timove u Srbiji često prate problemi sa neozbiljnošću, manjkom organizacije, na kraju i ekonomskim pitanjima. Da li je TWB uspeo te probleme da prevaziđe i na koji način?
Kao i mnogi timovi i TWB je imao sve gorenavedene probleme. Najveći problem je bila neozbiljnost i iskreno da vam kažem meni je bilo potrebno dosta vremena da to dovedem u red. Kao kapiten tima promenio sam dosta igrača i opet ne mogu da kažem da sam 100% zadovoljan. Mora konstantno da se radi na disciplini jer samo ako su svi ozbiljni tim može da uspe. Ekonomskih problema na nasim prostorima ima mnogo i sa njima se gotovo svi susreću. Igrači često ne mogu da daju svoj maksimum jer im je za to potrebna dobra gejming oprema, dobar internet a i više vremena za treninge.
Šta misliš da bi moglo da poboljša domaću eSports scenu?
Smatram da na našim prostorima imamo jako kvalitetne igrače. Potrebno je više ozbiljnih organizacija koje bi sve te igrače ukomponovale u kvalitetne timove. Takođe potrebno je mnogo više turnira, liga i offline događaja koji bi eSports približili široj narodnoj masi. TWB vec sledećeg meseca započinje organizaciju online turnira u World of Tanks-u za ceo Balkan. U planu je i Balkanska liga za koju planiramo offline finale. Ključnu ulogu u eSportsu imaju sponzori i stoga je potrebno da i domaće kompanije uvide korist u sponzorisanju svih ovih događaja i organizacija. ESports ima neverovatnu tendenciju rasta i ulaganja bi se veoma brzo isplatila.
U timu imate osim igrača iz Srbije i ljude koji su iz cele Evrope, kako ste došli do takvog sastava i da li vam to pravi neke poteškoće u komunikaciji ili saradnji?
U početku je naš tim bio sastavljen isključivo od igrača sa Balkana. Pošto smo želeli da napredujemo, bilo je potrebno izdvajati mnogo više vremena za treninge i turnire. Neki igrači nisu bili na to spremni tako da smo polako primali strance u tim što se na kraju pokazalo kao dobar potez. U početku je bilo teškoća u komunikaciji ali vremenom je to prevaziđeno. Nerado priznajem da je mnogo lakše organizovati strance nego naše ljude :)
Da li je bilo teško plasirati se u WGL EU zlatnu ligu?
Ovo je naša prva sezona u WGL Gold Ligi, inače profesionalnoj WoT ligi. Mi smo drugi tim sa ovih prostora koji je pored Kazne Kru uspeo da igra u istoj. To vam odmah govori koliko je teško plasirati se. Nama je bilo potrebno tri godine :/
Kako ste zadovoljni samom organizacijom lige, uslovima koje imaju igrači i slično? Daj nam neke malo insajderske informacije iz tog domena.
Prva sezona je bila veoma uspešna za nas. Zauzeli smo sedmo mesto i ostavili iza sebe neke timove koji su po više godina u ovom takmičenju. Doživeli su nas kao veliko iznenađenje jer smo se u ligu plasirali samo sedam dana pre početka i nismo imali vremena da se pripremimo dok su drugi mesecima trenirali. Sama organizacija lige je veoma ozbiljna. Kapiteni imaju mnogo više obaveza od same igre. Velike su kazne za svaki propust. Trudili smo se da u svakom segmentu damo svoj maksimum. Pored intervjua za svaki meč, sabiranja i slanja snimaka igre svih partija od svakog igraca, gomile i gomile papirologije morao sam da vodim računa o svakom igraču pojedinačno. Greška bilo kog igrača iz tima odražava se nemilosrdno na budžet celog tima. Zato se to i zove pro liga :)
Kakvi su vam planovi za narednu sezonu, da li imate ambiciju da se plasirate na The Grand Finals 2017?
Iskustvo iz ove sezone nam je vetar u leđa da se trudimo i želimo jos više. San svakog WGL igrača jeste da igra na Grand Finalu. Iako je to prilično daleko od naših mogućnosti mi ćemo vredno trenirati i raditi. Možda nas vidite u nekom Grand Finalu tamo neke 2018/19 :)
Šta bi poručio onima koji čitaju ovaj intervju a želeli bi da se uključe u profesionalni eSports, kako u World of Tanks tako i u drugim igrama? Na šta posebno obratiti pažnju?
Kao i za sve igre, tako i za World of Tanks profesionalni eSports zahteva mnogo odricanja. Morate da ulažete u sebe i u svoje znanje, a eSports će vas za to nagraditi. Ako mislite da su vaše sposobnosti prevazišle ambicije vašeg tima – ne odustajte, tražite drugi tim, bolju sredinu u kojoj ćete napredovati, mesto gde ćete pokazati sve vaše kvalitete, mesto gde ćete biti srecni :). U eSportu kao i u svakom sportu svaki pojedinac a i tim ima istu želju – da bude najbolji! :)