AMD se za predstavljanje nove generacije svojih grafičkih kartica odlučio na poprilično neuobičajen potez – umesto da predstave najjači model prvo oni su krenuli od neke sredine i prvo nam je stigao Radeon RX480. S jedne strane to znači da neće biti u borbi za prvo mesto po benchmark performansama na sajtovima ali s druge strane to znači da će prvo napasti najveći deo tržišta i pokušati da igračima donesu dobre performanse po povoljnoj ceni.
Nova generacija Radeona
AMD je pri pravljenju nove generacije grafičkih kartica pošao od nekih uopštenih istraživanja čiji su rezultati dosta interesantni. Naime prema podacima sa igračke platforme Steam 95% korisnika trenutno igre igra u 1080p rezoluciji ili manjoj. Pri tome oko 85% korisnika je voljno da za grafičku karticu izdvoji negde između $100 i $300, dok samo 16% ima grafičke kartice dovoljno jake da pokrenu VR iskustvo prema specifikacijama proizvođača. I veliki broj korisnika koji su zainteresovani za VR smatra da im je to u ovom momentu prosto preskupo. Zato su se upravo i odlučili da na tržište prvo izađu sa karticom čije su preporučene cene $199 i $239 zavisno od količine memorije – Radeon RX480. Ipak i po ovoj ceni RX480 obećava da će moći da ispuni očekivanja za VR kao i da bukvalno sve današnje igre u Full HD pokreće u više od 60fps na maksimalnim detaljima. Zatim će na tržište izbaciti RX470 kao slabiju alternativu takođe namenjenu za igranje u 1080p rezoluciji, kao i RX460 koji će biti namenjen eSports entuzijastima koji igraju igre poput CS:GO, LoL ili Dota2 koje i nisu preterano zahtevne ali ovi igrači zahtevaju visok fps u tim igrama.
Radeon RX480 je prva grafička kartica zasnovana na AMD Polaris arhitekturi koja je potpuno nova i u koju je kompanija uložila dosta resursa. Osim što donosi napredniju arhitekturu novi čipovi se mogu pohvaliti i novim proizvodnim procesom od neverovatnih 14nm. Zato Polaris obećava bolje performanse po pitanju generisanja toplote kod svojih čipova ali i mnogo bolje performanse što se tiče potrošnje električne energije. Zanimljivo je i da je Polaris vrlo sličan čipovima koji se nalaze u igračkim konzolama koje AMD proizvodi a na PC donosi bolje iskorišćenje grafičkog čipa. Pored unapređene podrške za DirectX 12 tu je i podrška za Vulkan, novi OpenGL mod u kome će se raditi neke igre, konkretno pre samo nekoliko dana je izašao Doom u ovom izdanju i prvi rezultati pokazuju poboljšanje u performansama tako da je očigledno da AMD gleda unapred.
Radeon RX480 referentna kartica
Mi smo na test dobili referentnu AMD karticu koja izgleda poprilično pojednostavljeno – ima potpuno zatvoreni standardni blower kuler sa par diskretnih Radeon natpisa i to je to. Zanimljivo je kada se kartica okrene naopako se primećuje da je sam kuler poprilično veći od štampane ploče pa će biti interesantno videti kartice drugih proizvođača koje će verovatno biti i manje po ukupnim dimenzijama. Još jedan zabavan podatak je da se kartica napaja sa samo jednim 6-pinskim konektorom za razliku od prethodne generacije koje su uglavnom koristile po dva konektora ili u nekim slučajevima čak i jedan 6-pinski i jedan 8-pinski. Treba odmah naglasiti i da se nedugo po lansiranju RX480 oko ovoga javila određena kontraverza jer su neki sajtovi korišćenjem precizne opreme za merenje zaključili da kartica preko PCI-e slota vuče preko 75W što je neki uobičajeni maksimum pa je zapravo tako izvedeno napajanje preko samo jednog 6-pinskog konektora. Neki su čak išli i dotle da tvrde da dugotrajno korišćenje može oštetiti i sam slot na ploči. Ipak AMD je brzo reagovao i izbacio nove drajvere koji zapravo regulišu i potrošnju struje što su potvrdili i nezavisni stručnjaci. U svakom slučaju s obzirom da smo mi koristili najnovije drajvere za testiranje (donose i nešto bolje performanse) nismo nikakvih problema imali a i korisnici na našem tržištu mogu da budu potpuno spokojni jer se očigledno ti neki sitni bagovi uveliko i isprave pre nego što kartice stignu u većim količinama kod nas.
U radu se sama kartica pod punim opterećenjem pokazala nešto bučnija nego što bismo voleli, ali opet znatno tiša od prethodnih generacija. Naravno i ovo se verovatno može pripisati referentnom hladnjaku pa kada budemo videli kartice drugih proizvođača će se situacija značajno promeniti. Takođe temperature koje koje je postizala pri punom opterećenju idu čak i do 80 stepeni što je malo visoko ali opet se vidi pomak u odnosu na prethone generacije i na tom planu. Interesantno je ipak primetiti da pod punim opterećenjem kartica troši manje struje nego recimo GeForce GTX 970 sa kojom smo je poredili (koja se inače napaja jednim 6-pinskim i jednim 8-pinskim konektorom) tako da je zapravo i potreba za jačim napajanjem za igranje tu donekle smanjena.
Još jedna stvar na koju moraju obratiti pažnju pogotovu vlasnici nekih starijih monitora – nove kartice više ne poseduju DVI-I, niti uopšte DVI izlaze, tu su 3 Displayport i jedan HDMI izlaz. I nije tu problem Displayport na HDMI ili DVI, kao ni HDMI na DVI konvertori, oni su relativno jednostavni i jeftini. Problem je ako imate monitor sa samo analognim VGA (D-SUB) ulazom jer biste onda morali da kupite relativno skup digitalno analogni konvertor pa treba i to imati u vidu prilikom kupovine grafičke kartice. Ali prosto to je neki put kojim sada idu svi proizvođači i očigledno je vreme analognih video konekcija davno iza nas.
Performanse
Kada pogledamo najbitniji aspekt, odnosno kako se ova kartica ponaša u testovima i realnim igrama, dolazimo do nedvosmislenog zaključka da je ovo kartica koja trenutno može da potera sve naslove na maksimalnim detaljima u 1080p rezoluciji u 60 fps. Sama ta činjenica govori da ako biste sada nabavili ovu karticu biste bili mirni bar naredne 2-3 godine za igranje i najzahtevnijih naslova, naravno pod uslovom da ne povećavate značajno rezoluciju. Čak i kada pogledamo 1440p rezoluciju većina iole starijih igara radi u sasvim pristojnom broju frejmova u sekundi ali najzahtevniji naslovi, recimo Witcher 3 imaju pad dobro ispod 60fps što možemo reći da je neka referentna tačka. Naravno ovde pričamo o igrama koje su podešene na ultra nivo detalja, ukoliko bismo smanjili detalje na neku osrednju vrednost broj frejmova u sekundi značajno skače. Samim tim kada gledamo Full HD 1920×1080 rezoluciju za koju smo i shvatili da preko 95% igrača koristi dolazimo do toga da je ovo kartica koja sve zahteve tu može ispuniti i još da ostane malo rezerve da se isprate naslovi koji će izlaziti narednih par godina. U poređenju sa GeForce GTX 970 karticom RX480 je u nekim testovima par procenata brži (Witcher 3, 3D Mark) dok je u nekim par procenata sporiji (GTA V, Metro Last Light, Bioshock Infinite). Ipak te sitne razlike su skoro pa zanemarljive tako da uopšteno gledano možemo reći da su performanse tu negde.
Bitno je naglasiti i da ova kartica dolazi sa 8GB GDDR5 memorije i sagledati kako to utiče na trenutno i buduće stanje u igrama. Za sada još uvek ne postoje naslovi koji bi iskorišćavali pun potencijal ove količine memorije jer uglavnom sve igre sa veličinom svojih tekstura ciljaju kartice u rangu 2-4GB memorije. U perspektivi će se verovatno pojaviti naslovi koji će ovo iskoristiti ali imajući u vidu stanje na našem tržištu i opšte ekonomske prilike, možda bismo pre preporučili nabavku Radeon RX 480 grafičke kartice sa 4GB memorije jer je jeftinija a trenutno je što se performansi tiče potpuno identična situacija.
AMD ovu karticu reklamira i kao najjeftinije rešenje za virtuelnu realnost i zaista mi smo je i istestirali sa Oculus Rift DK2 headsetom koji imamo i radi sasvim zadovoljavajuće, što i nije čudo s obzirom da su performanse iste kao i GTX 970. Međutim postavlja se pitanje da li je nekome ko treba da uloži zaista puno para u VR headset i računar zapravo i bitno da li sama kartica košta stotinjak evra više ili manje.
Zaključak
Ovaj opis naravno ne bi bio kompletan bez ulaženja u to koliko kartica košta i koliko se isplati. Ako pogledamo u inostranstvu su cene RX480 $199 za model sa 4GB memorije i $239 za model sa 8GB, što je suštinski jako povoljno jer znamo da su cene GeForce GTX 970 kartica s kojima je sasvim konkurentna i tamo bile dobro preko $300 do pre samo koju nedelju. Treba ipak naglasiti i da je zbog tako dobrog odnosa cene i uloženog trenutno i u Americi nestašica novih Radeona, i to pogotovu onih sa 4GB memorije.
Onda dolazimo i do situacije na domaćem tržištu gde se neke od ovih kartica preko raznih kanala prodaje nude za otprilike oko 300evra za model sa 8GB. Tu moramo malo da iskritikujemo domaće trgovce koji očigledno žele da zarade malo više na inicijalnoj ponudi i na činjenici da je trenutno do kartica teško doći. Međutim kako vreme protiče i ponuda se povećava možemo da se nadamo da će RX480 u varijanti sa 4GB memorije doći i do te neke cene od malo preko 200 evra što bi onda predstavljalo zaista odličnu kupovinu! Samo možemo da se nadamo da će AMD moći da isporuči tržištu dovoljan broj kartica i da će one stići i do nas po razumnim, da ne kažemo preporučenim cenama.
Miloš Hetlerović
Testiranje:
Igra
(average FPS) |
Radeon RX480 8GB | Nvidia GeForce GTX 970 4GB | Radeon RX480 8GB | Nvidia GeForce GTX 970 4GB |
1920×1080 | 2560×1440 | |||
Witcher 3 | 57.1 | 56.6 | 44.1 | 42.5 |
GTA V | 139.1 | 146.3 | 86.6 | 93.5 |
Metro Last Light | 91.7 | 101.4 | 54.5 | 59.0 |
BioShock Infinite | 187.4 | 203.2 | 124.7 | 129.0 |
Test konfiguracija: Intel i7 4770, 16GB RAM, 700W napajanje.