Logitech G602 predstavlja sam vrh ponude igračkih bežičnih miševa dok je G440 podloga vrhunski model ako volite brze podloge. Ono što je još interesantnije jeste da će pobednik našeg Street Fighter V turnira dobiti upravo G602 miš kao nagradu!
Logitech G602
Obično kada se pomisli o mišu namenjenom za igranje wireless kombinacije u startu otpadaju, pre svega zbog toga što su ranije generacije ovakvih modela patile od laga prilikom pomeranja i registrovanja pomeraja miša u igri pa su ih zahtevni igrači po pravilu zaobilazili. Zato je Logitech rešio da posebnu pažnju obrati na ovaj problem i kreirao wireless adapter koji sa G602 mišem komunicira brzinom od čak 500 odgovora u sekundi, odnosno frekvencijom od 500Hz. U svakom slučaju deluje da je miš sasvim responzivan i u igrama nismo primetili nikakav lag ili bilo šta slično, s tim da ostavljamo teorijsku mogućnost da će neki vrhunski gaming profesionalac naći razliku, ali takav igrač verovatno neće ni gledati bežičnog miša. Za veliku većinu ozbiljnih gejmera ovaj miš će se ponašati kao i bilo koji drugi žičani konkurent.
Druga problematika bežičnih miševa jesu baterije jer se nekako uvek desi da iste otkažu baš u presudnim trenucima. Zato je G602 projektovan tako da sa dve obične AA baterije može da izdrži čak 250 sati aktivnog igranja, odnosno ako to prevedemo na vrlo ozbiljnih 8-10 sati igranja dnevno to je oko mesec dana. Još jedna vrlo interesantna stvar je da iako je miš napravljen da radi sa dve AA baterije on zapravo može da radi i sa jednom. Dakle ako zaključite da je miš pretežak sa dve baterije jednu samo izvadite, ali računajte da ćete time malo više nego duplo skratiti autonomiju miša. Doduše, verujem da bi scenario sa jednom baterijom bio najupotrebljiviji baš u situaciji kada vam je ponestalo struje u baterijama dok se igrate u 5 ujutru, pa ste uspeli da nađete samo jednu koja iole valja, a potrajaće dok se ne otvori prva prodavnica. Treba imati u vidu da veliki report rate od 500Hz negativno utiče na vreme trajanja baterije, pa ako želite da malo prištedite bateriju dok se ne igrate možete pritiskom na dugme prebaciti miš u Endurance mod gde se report rate smanjuje na 125Hz (što je i više nego dovoljno za surfovanje i bilo kakav drugi rad na računaru) a baterija u ovom modu traje impozantnih 1440 sati. Ako to prevedemo na neko standardno korišćenje računara u periodu od 8 sati dnevno to je čitavih šest meseci. Promena između Endurance i Performance modova se vrši jednostavnim pritiskom na dugme na gornjoj strani miša a led dioda svetli zeleno za štednju i plavo za veće performanse, pa će biti lako odrediti u bilo kom momentu koji je mod aktivan. Led dioda na vrhu miša će početi da treperi kada su baterije pri kraju.
Dizajn G602 miša je vrlo interesantan i privlači mnogo više pažnje od ostatka G serije. Miš je potpuno ergonomski dizajniran, tačnije podešen za ceo grip desnom rukom, tako da bi levoruki igrači morali da traže alternativnu konfiguraciju prilagođenu njima, što na srpskom tržištu obično nije baš lako pribaviti. Stranice miša su od lepe, hrapave plastike, dok je jedan deo „leđa“ prekriven gumom tako da miš perfektno leži u ruci bez straha da će moći da isklizne. Na G602 postoji čak 11 programabilnih tastera čija se uloga definiše preko Logitech G softvera u kome se mogu podesiti i profili rasporeda tastera za različite igre ili poslove. Svi tasteri su dobro ergonomski raspoređeni pa ne bi trebalo da bude problema s dohvatanjem određenih, niti sa brkanjem susednih tastera. Dva tastera su određena za menjanje osetljivosti optičkog senzora koja se može podešavati u rasponu od 250 do 2.500 dpi. Iz softvera se direktno može podesiti i koliko će biti različitih nivoa dpi podešavanja, kao i njihovi rasponi, sve prema specifičnim potrebama konkretnog igrača. Tako neko može podesiti da mu sensitivity dumići menjaju sensitivity samo između 250 i 2.500 dpi, dok neko drugi može namestiti da ima 5 nivoa od 1.300 do 1.550 dpi u podeocima od po 50. Optički senzor se koristi zbog manje potrošnje elektične energije i dužeg trajanja baterija, ali u ovom slučaju nimalo ne zaostaje za laserskim konkurentima, pa je tako podatak da je najveće ubrzanje koje senzor trpi 20G, a maksimalna razdaljina koju će ispratiti 2 metra u sekundi (zapravo ne znam nikoga ko bi ruku i mogao da pomeri 2 metra u jednoj sekundi).
Na kraju dolazimo i do donjeg dela miša, odnosno njegovih klizača koji su u kontaktu s podlogom na kojoj se koristi. Logitech navodi neke podatke o tome koliko dobro klizaju u poprilično nerazumljivom formatu (dinamički koeficijent trenja pri kretanju Mu (k): .09 na drvenoj iverici) ali mi vam možemo reći da se miš kreće neverovatno glatko. Uzrok tome su verovatno i klizači koji nemaju nimalo standardni oblik, već se nalaze na krajevima miša u nekakvim trapezoidnim oblicima koji deluju da su malo ispupčeni na sredini. Logitech tvrdi da ovakvi klizači mogu da izdrže 250km kretanja miša, dok levo i desno dugme mogu izdržati do 20 miliona klikova, svakako nešto što ćete teško uspeti da proverite u razumnom vremenskom roku od nekoliko godina. Ruku na srce jedan od razloga zašto nam je utisak o ovako dobrom klizanju miša tako pozitivan jeste i što smo ga najviše koristili sa fenomenalnom G440 podlogom, ali i na običnom stolu se pokazao znatno boljim od proseka.
Logitech G440
Logitech je još odavno poznat po svojim igračkim miševima, ali sada prvi put imamo priliku da se upoznamo s podlogom za igranje ovog proizvođača. Očigledno da su u Logitechu zaključili da ipak oni najbolje mogu napraviti površinu po kojoj će se kretati njihovi uređaji. Tako smo u prvom momentu dobili dve varijante podloga – G240 platnenu podlogu i G440 tvrdu podlogu, koju smo mi ovom prilikom isprobali.
G440 je vrlo velika podloga, što će se svideti svim igračima. Dimenzije su 340 mm sa 280mm, što znači da je samo malo manja od papira formata A3. Donja strana podloge je izradjena od gume tako da apsolutno ne postoji šansa da se kliza po stolu. Gornja strana, po kojoj se miš i kreće, je urađena od hrapave plastike koja minimizuje površinsko trenje tako da se miš kreće potpuno glatko. Ovaj osećaj je teško opisati, ali u kombinaciji odličnih klizača na G602 i G440 podloge je miš prosto leteo. Na ovo se treba malo i navići jer nije baš uobičajeno da vam se miš tako brzo kreće po nekoj površini. Na momente čak deluje da bi miš mogao i da sam „pobegne“ s podloge, a svakako je moguće gurnuti ga tako da bar još 3-4 cm otkliza bez kontakta s rukom. Ono što nije lako jeste posle ovakvog iskustva se navići na standardnog miša i podlogu.
Odlična kombinacija
U paru G602 i G440 su stvarno dobitna kombinacija, kako za gaming, tako i za bilo kakav ozbiljan rad na računaru. Bežični miš nudi dodatni stepen slobode svima onima koje kabl nervira, pritom ne žrtvujući performanse i zadržavajući veliki stepen autonomije sa standardnim baterijama. G440 podloga omogućava vrlo brzo kretanje bilo kog miša, pretpostavimo iz Logitech G serije, ali u kombinaciji sa G602 je stvarno utisak za pamćenje. Jedina mana, rekli bismo solidno velika, ovog para jeste cena – ova kombinacija košta skoro pa kao polovina prosečne plate u Srbiji. Ipak, ako možete da to sebi priuštite ova kombinacija je stvarno za svaku preporuku.