Ukoliko vas skraćenice u naslovu zbunjuju, verovatno niste dovaljno upućeni u progejming scenu Južne Koreje. KeSPA je čuvena skraćenica od Korean e-Sports Association, verovatno najpoznatije E-sport organizacije u svetu. Osnovana davne 2000. godine, cilj organizacije je da prati, organizuje i uređuje dešavanja na E-sport sceni Južne Koreje, kako bi se obezbedili najbolji mogući uslovi kako za igrače, tako i za publiku.
Organizacija je za ovih 15 godina napredovala, učestovala je u pravljenju raznih zakona, i pisanju normi i pravila, kako bi e-sport bio potpuno regulisan i stavljen u regularne zakonske tokove. KeSPA danas pod svojim štitom ima igrače iz preko 25 različitih e-sport igara, od kojih se posebno izdvajaju StarCraft 2, League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive i Dota 2.
Jedan od najvećih uspeha KeSPA-e, bile su novine uvedene 2014. godine, a koje su se ticale obaveznog miminalca (minimalne plate) za profesionalne gejmere, kao i obaveza sponzora i timova da potpisuju minimum jednogodišnje ugovore sa igračima.
Ovih dana je Korea Creative Content Agency ( KOCCA) izdala studiju pod imenom “Status and Economic Effects of eSports in 2015” u kojoj se između ostalog navodi da KeSPA ne brine previše o finansijskom dobrostanju svojih štićenika. KeSPA je na ovo brzo odgovorila izbacivši podatke za prosečne godišnje plate StarCraft 2 i LoL progejmera u Koreji, što možete videti na tabeli ispod:
Podaci su prikupljeni na osnovu osam profesionalnih League of Legends korejskih timova (KT, Samsung, SKT, CJ, Jin Air, NaJin, Longzhu, Tigers) i 5 StarCraft II sastava (KT, Samsung, SKT, CJ, Jin Air).
Osim toga, KeSPA je napomenula da su ovo samo direktne plate od strane timova za koje ti igrači nastupaju, a da to ne uključuje sponzorske ugovore, zaradu od strimovanja, zarade na turnirima, kao i razne bonuse i slične “podsticaje”. Mi ne znamo tačno kakve su optužbe bile od strane KOCCA, ali nama se čini da profesionalni igrači u Južnoj Koreji sasvim fino zarađuju.