Guild Wars 2 je zasigurno najpoznatiji MMORPG naslov pored World of Warcrafta. Kec je uneo revoluciju u sistem plaćanja što mu je i obezbedilo veliku popularnost, pored naravno kvaliteta same igre. Dvojka je stigla na tržište u neobično vreme pa je model naplate već bio delimično zastareo. Ipak, zabeležio je solidnu prodaju ali već prethodna i ova godina dovode do krupnih izmena na sceni.
Upravo iz tog razloga Guild Wars 2 postaje besplatna igra a Heart of Thrones izlazi kao ekspanzija koja se plaća. Prvi utisak – HoT je uživanje. Ali baš u pravom smislu te reči. Da li je ovo najbolji MMO? Nije. Da li je revolucionaran, nov, svež, čudotvoran? Nije. Ali da li je za finu zabavu, opuštanje i lepo MMO iskustvo? Definitivno.
Drugi utisak – al’ je ovaj svet ogroman! Ukoliko od MMO igre zahtevate velika prostranstva i istraživanje kojem nema kraja, gde je svaki novi dan nova avantura, u Heart of Thrones nećete biti razočarani.
Nećemo se previše baviti detaljima u igri. Pre svega ćemo pohvaliti posao koji je ArenaNet uložio da u HoT sve prođe kako bi trebalo. Jednostavno, kompanija je sazrela, njeni potezi su iskusni i lansiranje Heart of Thrones prošlo je glatko. Nije bilo problema sa logovanjem prvog dana, nije bilo štucanja, nije bilo poteškoća. Čak i kretanje kroz prve zone prolazi bez većih problema, uključivanje u zadatke i misije…
Ono što definitivno neće biti glatko je vaše napredovanje. Očekujte da će vas HoT pošteno izmučiti. Ukoliko ste GW2 smatrali teškom MMO igrom, u ovoj ekspanziji nemate šta da tražite. Nije laka, zahteva dosta iskustva i vežbe, a pored svega toga, poseduje novitet u vidu vremenski povezanih dešavanja. Ne samo da je potrebno nekoga poraziti već je to potrebno uraditi u pravom trenutku. Kao da to nije dovoljno, igra će često od vas zahtevati da sa saborcima koordinišete napad na nekoliko različitih lokacija u istom trenutku tako da, srećno!
Iako maksimalan nivo napredovanja nije promenjen u igri, nemojte da mislite da iskustveni poeni nisu bitni. Oni u mnogome znače i pomažu vam da otključate nove „master“ skillove koji će vam biti neophodni da biste porazili određene protivnike ili napredovali dalje kroz zone u igri. Kao što vidite, Heart of Thrones vas neće štedeti. U skladu sa tim ide i informacija da događaji u igri nisu kratki, da zahtevaju vreme i pored svega pomenutog deluje kao da je GW2 otišao korak dalje u kompleksnosti i težini. No, to nije nužno loša stvar. Uz sve današnje f2p igre koje su sve jednostavnije, čini se da pomalo izazova nije na odmet. Naravno, sve zavisi od toga šta od igre očekujete.
Dodatak u HoTu su i elitne specijalizacije. Nova pod-klasa koja donosi način da već postojeće klase dodatno specijalizujete kako bi bile bolje u borbama. Elite specijalizacije nude izbor, nude svež dašak vetra i prijatan su dodatak. Posebno otkad je ArenaNet promenila potrebnu količinu heroj poena da bi se otključale (smanjeno sa 400 na 250).
Tu je i nova klasa – Revenant, koja se bori prsa u prsa i koja predstavlja neku kombinaciju Warriora i Guardiana. Pored dobre priče u PvE igri i PvP je doživeo novitete. Pre svega WvW battleground koji je prerađen od nule za sve igrače a tu je i novi Stronghold mod koji je izuzetno zabavan. Kombinuje MOBA gameplay sa Guild Battles iz Guild Wars 1 i može da donese dobru zabavu.
Bilo kako bilo, dizajn novih mapa, mastery sistem i dosta novog sadržaja sigurno će se dopasti veteranima u Guild Wars 2, koje neće obeshrabriti nešto slabije izvođenje, kontrola kamere i to što po pitanju mastery progresije nije baš sve najjasnije, makar u početku.
OCENA: 7.5 / 10
+ Dobre mape, sjajan novi PvP mod
– Problematična kamera, nekome možda preteško