Asus Zenbook serija laptopova se inicijalno pojavila kao neka vrsta odgovora i naravno oštre konkurencije Apple modelima iz Macbook Air serije, u pitanju su mali, lagani, tanki i laptopovi namenjeni pre svega poslovnim ljudima koji drže do imidža a puno putuju i prenosivost i vreme trajanja baterije su im bitne stvari, dok su performanse negde u drugom planu. Zato sam se i iznenadio kada su mi rekli da treba da opišem jedan model iz ove serije, pa kakve to veze ima sa video igricama?
Revolucija na pomolu
Stigne tako laptop u lepoj kutiji, otvori se ista i iz nje izviri predivno obrađeni aluminijum malo povećih dimenzija pošto je ekran ipak dijagonale 15.6“ i ukupne debljine od neverovatnih 2,1 cm u najdebljem delu, od čega makar pola centimetra odlazi na gumene nožice. Sve u svemu vizuelno izuzetno izvajan komad tehnike ali slične ultrabookove sam već viđao. Otvorim tako računar a na unutrašnjoj strani piše specifikacija, prva stavka Intel Core i7-4720HQ procesor na 2,6GHz, 3,6GHz turbo. Ček, pa to nije procesor iz U serije, ovo je high-end notebook i7 procesor sa četiri jezgra? Da, upravo tako. Idemo dalje, nešto piše za ekran, ne mogu da dešifrujem, videćemo već, RAM memorija 8GB na ploči i još jedan modul od 8GB, dakle ukupno 16GB, SSD disk 512GB, već se vidi da je jako ozbiljna mašina.
Palim računar i primećujem da je nešto čudno s ekranom, pored toga što je touchscreen što me i ne impresionira preterano, primećujem da je slika neverovatno oštra. Ulazim u settings i nailazim na rezoluciju 3840 x 2160 – u pitanju je 4K ekran! Ok, slika je zaista fenomenalna u desktopu, dok surfujete netom, zaista ni kad se približite na 1cm od ekrana ne možete da primetite nijedan jedini piksel, možda je čak i previše takva rezolucija na samo 15,6“ ekranu, ali kada mogu na telefonima zašto ne bi stavljali i na laptopove. U svoj toj zanesenoti po vizuelnim podešavanjima primećujem instaliran Nvidia control panel i počinjem već da s nevericom otvaram informacije da bih se uverio da računar zaista ima odvojenu grafičku karticu u ovako tankom kućištu. I to ne samo da ima odvojenu grafičku karticu već na ekranu ispisuje NVIDIA GeForce GTX 960M sa 2GB GDDR5 VRAM! Pa na ovom čudu može da se igra!
Da se poigramo malo
Tu prestaje svaka ideja za standardnim testiranjem, odmah krećem da skidam omiljene naslove da probam kako rade na ovom zaista tankom i laganom računaru. I tu primećujem prvi problem, ima tri USB 3.0 porta, čitač SD kartica, kombinovani ulaz za slušalice i mikrofon, HDMI izlaz i mini Display-port, ali je LAN konektor prosto bio predebeo za ovako tanko kućište – on se dobija zasebno u vidu USB-Enthernet adaptera. Ok, neki se kompromisi naravno moraju napraviti. Instalirani GeForce GTX960M čip nije najjači koji postoji ali je vrlo solidan po pitanju performansi, a pre svega i po pitanju malog toplotnog odraza što je i omogućilo da se uglavi u ovako tanak računar. Toliko je mali toplotni odraz i grafičkog čipa i centralne procesorske jedinice da je računar potpuno pasivno hlađen, ne postoji nijedan jedini ventilator niti rebra koja obično simbolizuju mesto gde se toplota izbacuje napolje. Treba napomenuti i da smo sve igre uglavnom igrali u Full HD rezoluciji a ne 4K. Razlog je jednostavan – 4K rezolucija je preveliki zalogaj čak i za ozbiljne desktop sisteme, a na ekranu laptopa se ove dve rezolucije potpuno pravilno skaliraju, Full HD je tačno četiri puta manja, pa su četiri piksela iz veće rezolucije tačno jedan u manjoj. Ovo u praksi znači da nema negativnih efekata skaliranja i da sve igre izgledaju potpuno isto kao da smo ih pustili na standardnom Full HD ekranu. 4K rezolucija je trenutno ipak rezervisana za oštrinu prikaza, više prostora na desktopu, tabele, programe za video i audio montažu i slično, još uvek nismo na nivou da se može ozbiljno koristiti u igrama.
Probali smo nekoliko najpopularnijih naslova trenutno – igre kao što su CS:GO, Dota 2 ili World of tanks apsolutno nisu imale nikakvih problema i radile su u više nego zadovoljavajućem framerateu na visokim ili maksimalnim podešavanjima. Dotu smo čak šale radi pustili da radi i u 4K, pri čemu smo dobili rezultat od oko 30fps, što i nije neigrivo ali se prosto vizuelno skoro nikakva razlika ni ne primeti. S druge strane Witcher 3 je radio na otprilike srednjim podešavanjima negde skoro pa do 30fps, dakle približno igrivo ali uz manje kompromise. Slična situacija je bila i sa Mortal Kombat X, dakle može da se igra, ali da se smanje detalji i da se trpi malo slabiji framerate. Što dalje navodi na zaključak da neke buduće igre mogu zadavati veće probleme ovom grafičkom čipu, ali još jednom gledano uzevši u obzir dimenzije računara ovim rezultatima možemo biti i više nego zadovoljni.
Ono našta takođe treba obratiti pažnju jeste da kada igrate igre računar počinje da se značajno greje, verovatno posledica potpuno pasivnog hlađenja, pa gornji desni deo tastature postaje poprilično topao, može se reći čak i vruć. Ovo treba imati u vidu pogotovu ako nameravate da ga držite u krilu dok se igrate što ne bismo preporučili. Takođe sam ekran je urađen u glare tehnici što daje fantastičan osećaj kada ga koristite, ali i pravi velike probleme ako biste pokušali da ga koristite napolju po direkknom suncu ili pri nekom drugom jakom izvoru svetla. Još jedna manja zamerka ide na to što je sam ispravljač za struju poprilično većih dimenzija što malo utiče na portabilnost celog sistema, treba predvideti torbu s malo većim prostorom. Baterija traje i više nego dovoljno, bez problema 5-6 sati surfovanja i sličnih aktivnosti, ali se pune performanse ne postižu na baterijskom napajanju pa ne treba očekivati mnogo od igranja bez struje.
Računar za elitu
Pored potpunog oduševljenja srazmerno malim dimenzijama, 4k ekranom i neverovatnim performansama za jedan ovako tanak laptop, ovaj računar svakako nije bez svojih mana, a najveća od njih je naravno cena. Za ovakvo zadovoljstvo kod nas treba izdvojiti dobro preko dve hiljade evropskih novčanih jedinica, što je svakako previše za jedan samo gaming sistem. Na kraju krajeva ASUS laptop iz ROG serije gotovo identičnih karakteristika osim 4k ekrana i velikog SSD-a možete nabaviti za praktično duplo manje para ako baš hoćete da se igrate na laptopu pri čemu nećete imati ni problema s grejanjem. Naravno, ovaj računar ima i drugu dimenziju, a to je da na prvi pogled praktično nikoga ne ostavlja ravnodušnim, on osim toga što je stvarno odlična mašina predstavlja i svojevrstan statusni simbol, a to se prosto plaća. Dakle ako hoćete da se igrate na laptopu imate značajno praktičnijih varijanti, ali ako je primarno da impresionirate prijatelje, poslovne partnere i druge ljude a pritom želite i da se poigrate a novca ne žalite onda je Zenbook Pro pravo rešenje za vas.