Nvidia GeForce GTX kartice iz serije 900 su se prvi put pojavile pre tačno godinu dana, ali je nekako izostao model koji bi na najbolji način predstavljao generaciju u segmentu grafičkih kartica pristupačne cene za manje zahtevne korisnike, pa se u tom slučaju i dalje najčešće preporučivao GeForce 750ti. Sada je ipak čekanju došao kraj i nVidia je u avgustu predstavila GeForce GTX 950 a mi smo se potrudili da se domognemo jednog primerka na testiranje i to baš iz Asus Strix serije.
Promene na tržištu grafičkih kartica
Jedan od verovatnijih razloga zašto je nVidia malo oklevala s predstavljanjem grafičkog čipa u nižem segmentu verovatno leži i u činjenici da današnje grafičke kartice imaju konkurenciju ne samo u sličnim modelima suparničkih proizvođača, već i u proizvođačima centralnih procesora. Naime nekada je „integrisana grafička kartica“ bio maltene pogrdan izraz za jeftin računar na kome se ne može igrati ništa osim dečijih igrica. Međutim u poslednjih par godina i Intel sa svojim HD grafikama u i-seriji procesora i AMD sa svojim integrisanim APU rešenjima su napravili pravu malu revoluciju na polju računarske grafike koja je pritom uslovno rečeno i besplatna jer prosto ide uz procesor. A pritom današnje „integruše“ ne da samo puštaju HD video sadržaje, imaju HDMI izlaze na ploči pa mogu da se povežu na primer i s Full HD televizorom ili čak sa 1440p monitorom, nego su i sasvim zadovoljavajuće za većinu poslovnih primena, uključujući i obradu grafike, a solidno se ponašaju i u većini manje zahtevnih igara. Na primer Dota 2 ili CS:GO se sasvim prihvatljivo mogu igrati i na integrisanom grafičkom čipu, doduše verovatno ne baš na profesionalnom nivou gde neki igrači vole da im FPS bude u dobrano trocifrenim vrednostima.
I tu je nVidia malo provela vremena tražeći nišu u koju bi se uklopila jeftinija grafička kartica, a izgleda da su je sa GTX 950 baš lepo pogodili. Naime oni s jedne strane potenciraju da je ovaj čip idealan za igrače MOBA igara poput Dota ili LoL, jer brže prenosi komande igrača i daje mu prednost. Iskren da budem u našem testiranju nismo baš primetili ovu razliku ali verujem da marketinški dobro zvuči nekim ljudima. S druge strane ova kartica podržava i nVidia G-Sync tehnologiju, a framerate koji smo prilikom testiranja na primer u CS:GO dobijali je i više nego dobar kako bismo mogli da igru uparimo s nekim od najnovijih 144Hz monitora i nemamo baš nikakvo seckanje niti kašnjenje. U tom smislu je GTX 950 praktično sve što vam je dovoljno i za „profesionalno“ igranje CS:GO ili MOBA igara. Profesionalno smo stavili pod navodnike čisto iz razloga što verovatno većina kupaca ove kartice nisu profesionalni igrači, ali je dobro znati da im ona to u potpunosti omogućava.
Kako izgledaju performanse u praksi?
Karticu smo propustili kroz nekoliko naših standardnih testova gde testiramo najpopularnije igre, ali i one najzahtevnije. Što se popularnih on-line naslova tiče tu nije bilo nikakvih problema, sve je radilo i više nego korektno, a rezultate možete videti u tabeli ispod, kao i kratko poređenje s direktnim konkurentima koje smo nedavno na isti način i na istom računaru testirali. S druge strane kada se pokrene neki malo zahtevniji naslov poput Witchera 3 se već vidi razlika u odnosu na skuplje modele, i na maksimalnim detaljima u Full HDrezoluciji ovaj naslov prosto nije igriv. Interesantno je pak da je nVidia u svoj GeForce experience ugradila opciju takozvane optimizacije igara direktno iz njihovog softvera a prema vašoj grafičkoj kartici. Tako je softver za Witchera preporučio smanjivanje rezolucije i detalja na nekoliko mesta i nakon toga je igra radila bez problema u praktično 60fps što bismo rekli da je vrlo korisna opcija za korisnike koji su manje vični čačkanju grafičkih podešavanja u igri. S druge strane na računaru nam je bila instalirana nova igra SOMA koja je bez ikakvih problema, na maksimalnim podešavanjima, odmah radila u respektabilnih 59 fps. Gledajući tako s ovom karticom nećete moći da igrate najzahtevnije igre na maksimumu detalja, ali ćete vrlo verovatno ugodno moći da igrate u Full HD rezoluciji veliki broj igara koje sada izlaze, mada ostaje pitanje kako će to izgledati u budućnosti.
Dodatne mogućnosti
Moramo u ovom momentu da se osvrnemo još malo i na GeForce experience softver jer on zaista sada donosi interesantne novitete. Već poznata opcija je Shadowplay koji može da snima poslednjih 5 minuta vašeg igranja i kada vam se desi nešto interesantno samo snimi taj segment pa vi posle možete detaljno pregledati igru na video snimku. Naravno, možete ga uključiti i da stalno pravi video ali će vam to oduzimati dosta mesta na hard disku. Sada su tu opcije i da direktno iz ovog softvera strimujete igranje na neki od popularnih servisa ili kačite video na Youtube, što je isto vrlo zgodno.
Na kraju trenutno u beta fazi je takozvani Gamestream servis koji smo ovom prilikom i probali. O čemu se radi? U praksi je to takođe jedna vrstra strimovanja, vi sve podesite na vašem računaru, a onda pošaljete pozivnicu prijatelju koji je dovoljno da ima računar koji podržava ukupno Google Chrome pretraživač. Nakon kratke instalacije vaš prijatelj se direktno preko strima uključuje u vaše igranje što je vrlo zgodno kada hoćete da mu pokažete kako se prelazi neki nivo ili uopšte igra neka igra. Ono što je pak i mnogo interesantnije jeste da vi možete udaljenom računaru da prepustite i kontrolu nad igrom, pa tako onda čovek može sa nekog vrlo slabog računara (otprilike performansi da može da pušta Youtube klipove) da igra najnovije naslove na vašem računaru. A nama se posebno dopala opcija gde i vi i prijatelj možete direktno igrati igru na vašem računaru koji eto ima GeForce karticu, pa smo mi tako opalili jednu partiju u FIFA 15, što možete videti u priloženom video materijalu.
Sama kartica
Ispostavilo se da smo na test opet dobili jednu Asus Strix karticu i sada je interesantno videti situaciju gde su AMD i nVidia potpuno prepustili pojedinačnim proizvođačima dizajn same kartice. Tako smo dobili da je kartica potpuno identična sa Radeon R9 370 Strix modelom, da nema kutije i male nalepnice na poleđini bilo bi ih vrlo lako pomešati. Naravno to nije ni tako loše, Asus je razvio odlično rešenje za hlađenje i sada ga koristi na više modela, nemamo nikakav problem s tim samo je zanimljivo videti kako se tu situacija promenila. Kartica poseduje 2GB RAM memorije, što je za ovo klasu sada već standard. Takođe moramo da pohvalimo činjenicu da kada je kartica u idle modu ventilatori se potpuno gase i ona ostaje nečujna, vrlo zgodno ako računar ne gasite često a želite da proizvodi što manje buke. Takođe je zanimljivo primetiti i da sada najjeftinija odvojena grafička kartica zauzima dva slota i ima dodatni šestopinski konektor za napajanje, prošla su vremena malih, konfekcijskih, kartica.
Zaključak
Nvidia GeForce GTX 950 je vrlo zabavan proizvod koji nudi mnoge mogućnosti svojih moćnijih srodnika a opet zadržava određenu distancu u performansama odnosu na integrisana grafička rešenja. S druge strane preporučena cena ovog modela je oko $169 u Americi, odnosno isto toliko u evrima u Evropi, ali se u našim prodavnicama trenutno prodaje po solidno višoj ceni, što nam svakako nije drago. Drugi aspekt je što za nekih 30-40 evra više možete uzeti GTX 960 koji nudi još bolje performanse za ne tako veliku razliku u ceni. Sve u svemu 950 će verovatno uspeti da nađe neko svoje mesto, a mi se nadamo da će i cene dalje padati kako bi dobre grafičke kartice bile pristupačne većem broju ljudi.
Testiranje:
Igra
(average FPS 1920×1080) |
R7 370 4GB | R9 380 4GB | GTX 950 2GB |
CS:GO | 178 | 209 | 296 |
Dota 2 | 112 | 126 | 121 |
World of Tanks | 57 | 64 | 68 |
Mortal Kombat X | 28 | 55 | 55 |
Witcher 3 | 22 (37*) | 33 | 21 (59.8**) |
GTA V | 26 | 35 | 31 |
* – sa smanjenim detaljima. ** – nVidia optimized
Test konfiguracija: Intel i7 4770, 8GB RAM, 700W napajanje.