Nešto manje od dve nedelje je prošlo od kada se pojavila druga Hearthstone ekspanzija The Grand Tournament i već sada izvesno možemo da kažemo koji se deck pokazao kao “najkancerogeniji” na ladderu, to je definitivno Secret Paladin. Da nas je neko do pre mesec dana pitao šta mislimo u Paladin špilu koji se zasniva na secretima, gotovo cela Hearthstone zajednica bi se grohotom smejala, a razni pokušaji aggro Paladin deckova sa Secretkeeperkama su uvek važili sa neozbiljne i gimmick deckove. Danas upravo Secret Paladini dominiraju ranked modom i predstavljaju nerešivu enigmu za sve (no pun intended), pa valja videti šta je to što čini ovaj špil toliko jakim. Za ovu priliku ćemo pričati o nešto agresivnijoj varijanti Secret Paladina, ali postoji i jednako kvalitetna midrange varijanta.
Vaš autor se generalno gnuša agresivnih špilova, ali ni on nije mogao da odoli sirovoj snazi ovog decka jednom kada sam ga probao. Za manje od dva dana laderovanja na početku septembarske sezone stigao sam do ranka 4 sa win rateom od 68-70%, gde porazi stižu jedino od Tempo Magea i drugih Secret Paladina, dok je dominacija prema ostalim klasama i špilovima bila ubedljiva sa i do 75-80% win rateom. Špil je brz, efikasan i neverovatno izdržljiv u smislu da ga ne možete nikako skloniti sa table. Stil igranja u početku je vrlo sličan Warlock Zoo decku ili Tempo Mageu. Igrate za kontrolu table, jer ovaj špil u potpunosti zavisi od toga da ste vi taj koji ima prisustvo i kontrolu na tabli, pošto jednom kada to izgubite, izgubili ste i partiju. Zato su efikasni trejdovi i pametno korišćenje secreta u početnim fazama partije ključni za uspeh ovog decka.
U početnoj ruci generalno želite Secretkeeperku, Shielded Minibota, Knife Jugglera, Haunted Creepera, Argent Protectora i Muster for Battle, bilo koja kombinacija ovih kartata vam značajno povećava šanse za pobedu. U zavisnosti od protivnika, želećete da u prvom potezu igrate takođe i neki secret koji će da podrži vaše minione na tabli. Redemption i Noble Sacrifice čine vaše ključne minione bezbedim od removala/trejda i osiguravaju da će ostati na tabli do vašeg sledećeg kruga kada ćete moći efikasno da ih iskoriste. Argent Protector vam omogućava da trejdujete, dok vaše minione održava u životu, a dobra stara kombinacija Knife Juggler + Muster for Battle vam omogućava da preuzmete sigurnu kontrolu table. Od toga da li ćete da trejdujete sa nekim minionom ili ne, umnogome zavisi od toga koje secrete trenutno imate u igri, Ukoliko imate secrete koji štite vaše minione i stavljaju protivnika u poziciju da on ne želi da razmeni minione sa vama, onda nije loše da budete agresivni u početku partije, ali morate da vagate da li će to uticati na to da izgubite tablu, jer kao što smo pomenuli, ovaj špil u potpunosti zavisi od vašeg prisustva na tabli.
Ključna karta koja je omogućila Secret Paladinima da budu tako dobri i u ranim fazama partije jeste novi Paladin Secret – Competitive Spirit koji muke pogađanja kod vašeg protivnika stavlja na jedan viši nivo. Protivnik nikada neće biti načisto koji secret imate u igri, pa često neće želeti da ukloni minione kako ne bi aktivirao Avenge koji ne može da ukloni, a to znači da će vama ostati više miniona da dobiju Competitive Spirit bonus, što se pretvara u još veći damage burst. A svi ti minioni su jako teški za uklanjanje, čak i sa AoE spellovima. Tu su često minioni koji imaju Divine Shield, Deathrattle ili su pak zaštićeni Redemption spellom, pa čaki nakon takvih AoE efekata kao što je Brawl, vaša će tabla opet ostati sa 3-4 miniona, kao da Brawl nikada ni nije odigran.
Iz faze kontrole table u potpunu ofanzivu i agresiju prelazite jednom kada osigurate čvrsto prisustvo na tabli, što je negde oko 5-7 poteza, kada na scenu stupa i verovatno najjača karta ekspanzije uz Varian Wrynna – Mysterious Challenger. Za 6 mana 6/6 koji ima battlecry da stavi po jednu od svake vrste Secreta iz vašeg decka u igru, jednostavno rečeno, karta je fenomenala. Otporan na Big Game Huntera, na Silence, a uz fenomenalan efekat ima i odlične statse. Jednom kada njega spustite u igru, ukoliko ste imali iole ok prisustvo na tabli, partija je skoro pa potpuno zaključana i protivnik neće znati kako da se izbori sa tom tablom i svim secretima. U tom trenutku prestajete sa kontrolom table i idete u full face mod, a trejdujete jedino ukoliko na taj način štitite ključne minione ili osetite da je život vašeg heroja i sam ugrožen.
Kao ispomoć završnom burstu protivnika tu su u buff karte poput Blessing of Kings i Blessing of Might koje najčešće želite da stavite na minionima sa Divine Shieldom kako bi bili dodatna noćna mora za uklanjanje protivniku, ili ukoliko je potrebno da uklonite nekog taunt miniona, a želite da vaš minion preživi da bi kasnije naneo direktan damage Heroju. Šlag na torti svih agresivnih Paladin deckova je jedan od najmoćnijih draw mehanizama za aggro deckove u igri – Divine Favour. Karta koja deckovima koji imaju nizak mana curve leži neveroavtno prirodno, i koja posebno kažnjava teške kontrole i combo deckove kojima je ruka uvek puna. Sa Divine Favourom možete bez previše strahovanja da pljusnete sve karte koje imate u ruci na tablu, da bi ste već oko 5-6 poteza, ili u late gameu, popunili ruku sa više karata nego što bi ste ikada imali, povučete pola svog špila i obično nađete alate koji su vam falili da dovršite protivnika ili da odigrate Mysterious Challengera turn 6.
Secret Paladin je dakle deck koji trenutno ubedljivo dominira ladderom i postao je onaj špil oko koga se definiše meta, dežurni krivac i meta besa Hearthstone igrača, kao što je to bio Grim Patron Warrior nakon Blackrock Mountain avanture i Mech Mage nakon GvG-a. Ljudi ponovo vraćaju pomalo zaboravljeni Flare u Hunter špilove, Warriori igraju dupli Brawl, Priestovi sve žive AoE spellove, a pojedini kreativci stavlju i po jedan primerak Blood Knighta u špil da bi counterovali sve silne Divine Shieldove koje Secret Paladin ima. Ovaj deck je još uvek u fazi razvoja, i kao što smo pomenuli, njegova tajna je u tome što ga možete igrati i različitim varijanatama, kao potpuni aggro deck, kao tempo deck (varijanta o kojoj smo ovde pisali) ili kao Midrange Deck sa više mid i late game pretnji. Sada nam ostaje samo da vidimo kako će se ovaj špil razviti dalje i da li će igrači uspeti da naću lek za isti. U međuvremenu, evo liste o kojoj smo ovde pričali, pa možete i sami da je probate: