Asus je već duže vremena na tržištu poznat po svojoj Strix seriji grafičkih kartica namenjenih onima koji žele nešto više, malo bolje performanse, bolje hlađenje, jednostavno top kvalitet. U tom smislu i nova generacija AMD Radeon 3xx čipova je bila povod da malo pogledamo gamu novih Strix kartica baziranih na njima.
Evolucija Radeona
AMD se na ovogodišnjem E3 sajmu pohvalio najnovijom arhitekturom koja krasi njihove Fury kartice i koja zaista donosi neke velike novine od novog sistema upravljanja memorijom pa do vodenog hlađenja kao standarda. Međutim te kartice na domaćem tržištu dostižu cenu i preko 100.000 dinara u ovom momentu pa nam prosto nisu toliko interesantne za prikazivanje jer je više nego očigledno da prosečan igrač ne može da ih priušti.
S druge strane AMD se odlučio na malo čudan korak gde je sve čipove koji su cenovno i po performansama ispod Fury modela praktično samo „rebrendirao“ kako se to popularno kaže i ponovo ih ponudio igračima kao nove modele. U praksi to znači da sve kartice koje danas predstavljamo zapravo ne predstavljaju nikakvu specijalnu novost na tržištu, osim pojedinih sitnijih unapređenja i noviteta koje je uneo sam proizvođač kartice, odnosno Asus. Zato ćemo prosto da bi svima bilo lakše na početku kratkog prikaza svakog od modela navesti i čemu je namenjen i koji je to čip zapravo ranije bio. Takođe treba imati u vidu da su čipovi srednjeg ranga obeleženi sa R7, dok oni višeg nose oznaku R9, kao i da nismo na testu imali najslabiji i najjeftiniji model R7 360. Jedan od razloga za to jeste i što su u međuvremenu integrisana grafička rešenja značajno napredov
ala pa ostaje pitanje kolika je razlika u performansama između najjeftinije odvojene grafičke kartice i one u procesoru. U prilog tom razmišljanju ide i činjenica da drugi veliki proizvođač grafičkih čipova zapravo ni nema trenutno planove da predstavi rešenje koje bi koštalo negde oko 110 evra, verovatno smatrajući da za time nema potrebe, s čim se u principu i mi slažemo. Još ostaje da se vidi kako će se ovi modeli ponašati kada DirectX 12 više zaživi u igrama jer je to nešto našta AMD dodatno računa kako bi ih postavilo ispred konkurencije zbog optimizacija.
Kartica po kartica
Radeon R7 370 je grafički čip koji AMD reklamira kao idealnu kombinaciju za one koji hoće odlične performanse u trenutno popularnim online igrama kao što su Dota2, LoL, CS:GO, World of Tanks i slično. Dakle s obzirom da je ideja ovih igara masovnost i developeri se trude da ne budu preterano zahtevne kako bi mogli da ih igraju ljudi i sa slabijim mašinama. Naši testovi pokazuju da je kada se radi o Full HD rezoluciji ovo potpuno tačno, svi ovi naslovi su potpuno igrivi i rade i više nego korektno. Ono što treba ipak napomenuti jeste da je ovo identičan čip kao i R7 265 iz prethodne generacije, odnosno HD 7850 iz generacije pre. Ok, čip troši malo manje struje i manje se greje što mu omogućava malo veći klok, a kartica koja je bila na testu dolazi sa čak 4GB GDDR5 memorije ali opet je malo čudno kako suštinski gledano već treću generaciju ništa značajno nisu promenili. U tom smislu će ova kartica imati malo problema da se izbori sa naslovima kao što su Mortal Kombat X ili Witcher 3, gde ćete sigurno morati da smanjite detalje, a možda i rezoluciju. Pogotovu se nameće pitanje kako će se nositi sa naslovima koji će se pojaviti u budućnosti.
S druge strane sama Asus kartica je vrlo interesantna, pre svega zbog rešenja vezanog za hlađenje a koje je dosta veće od same štampane ploče. Ovo u kombinaciji sa novom vrstom zakrilaca na ventilatorima omogućava Asusu da tvrdi da kartica proizvodi 0dB buke. Nažalost nismo baš ovo u potpunosti mogli da proverimo jer imamo druge izvore buke kao što su ventilator na procesoru i napajanju, a pogotovu što nemamo neku gluvu sobu, ali činjenica jeste da su sve kartice na ovom testu koje se ovako i reklamiraju vrlo tihe čak i pod punim opterećenjem, što nije bio slučaj ranijih generacija. Još jedna stvar koju moramo pohvaliti kod Asusa jeste i odličan softver koji vam omogućava svašta – od overklokovanja kartice, do snimanja kako se igrate ili strimovanja istog direktno na internet. Imajte samo u vidu da će vam trebati dodatni 6-pinski konektor za napajanje, a pozdravljamo i LED diodu koju je ASUS stavio na sve kartice koja svetli crveno ako dodatno napajanje nije priključeno ili nije adekvatno, dok je bela ukoliko je sve ok.
Radeon R9 380 je čip za koji AMD tvrdi da je idealan za bilo kakvo trenutno igranje u 2k, odnosno Full HD rezoluciji. S ovime nažalost možemo tek delimično da se složimo jer kad smo pokrenuli na primer Witcher 3 sa detaljima koji nisu bili baš na maksimumu smo dobili nekih 40ak fps u proseku. Jeste igrivo, ali realno bismo voleli da vidimo i malo više. Ovaj rezultat i nije tako čudan kada se uzme u obzir da je ovaj čip zapravo direktno preimenovanje već postojećeg Radeona R9 285. AMD čak navodi i da se R9 380 može koristiti za igranje 1440p rezoluciji (2560×1440, rezolucija koju sada ima sve više 27“ monitora) i stoji da framerate ne pada dramatično, ali opet bismo voleli malo više snage u rezervi. Dobra stvar je što i ova kartica ima 4GB memorije koje će verovatno moći dobro da upotrebi u nekim budućim naslovima. Kada gledamo sam Asus Strix vidi se još ozbiljnije hlađenje, a posebno pozdravljamo činjenicu što je kartica obložena metalnom pločom i sa donje strane koja i štiti štampanu ploču i ne da joj da se savija i pomaže u hlađenju. Tu je sada 8-pinski konektor za dodatno napajanje, a i sama kartica je malo većih dimenzija.
Dolazimo na kraju do Radeona R9 390 i R9 390X, čipova koje AMD reklamira kao namenjene za 4K igranje. Iako ovo dobro stoji kao marketinška parola, činjenica je da ćete objektivno u 4K na njima moći da igrate samo manje zahtevne naslove, dok zahtevnije igre verovatno traže nešto iz Fury kolekcije s paprenom cenom. Naravno morate za to imati i monitor ili televizor 4K rezolucije. Ovo su zapravo rebrendirani R9 290 i R9 290X čipovi i jedina suštinska razlika je malo brža memorijska magistrala i to što sada standardno dolaze sa 8GB memorije, verovatno pod pretpostavkom da će se to koristiti u višim rezolucijama i novijim igrama. Sve u svemu u Full HD rezoluciji sve igre rade vrlo dobro na obe karticedok se u 1440p se već primeti mali zaostatak modela 390 za onim s X oznakom. Svakako ako uložite u ove kartice ćete u narednom periodu moći u normalnoj rezoluciji da sve igre igrate na maksimumu. Fizički gledano oba Strix modela su potpuno identična, toliko da kada smo testirali i pakovali ih nazad smo stalno morali da proveravamo oznaku na bar kodu da ne bismo ubacili pogrešnu karticu. Takođe fizički kartice su ogromne, prosto nisu ni mogle da stanu u naše mid-tower test kućište pa je testiranje završeno na stolu. I činjenica da imaju po tri ventilatora ne treba da vas brine, opet pozdravljamo to što su skoro nečujne i pod punim opterećenjem. Treba obratiti pažnju i da traže jedan 8-pin i još jedan 6-pin dodatni konektor za napajanje, kao i da pri punom opterećenju mogu da troše i do 300W struje, što sve znači da vam za ove zveri treba i jako napajanje.
Zaključak
Nova serija Radeona 3xx donosi za svakoga po nešto, ali na žalost ni za koga ništa specijalno novo s obzirom da se uglavnom radi o rebrendiranim proizvodima prethodne generacije. Druga, za nas problematična stvar jeste što ne donosi ni pad cena, čak su kod nas modeli R7 370 i R9 380 solidno skuplji od njihovih prethodnika s kojima dele najveći broj karakteristika. R9 390 i 390X su i na globalnom nivou skuplji od prethodnika što se uglavnom pravda većom količinom memorije. S druge strane konkurencija je izuzetno jaka i zato jedva čekamo da AMD što pre neki od Fury modela spusti u cenovni rang dostupan običnim smrtnicima jer bi to umnogome povećalo njihovu konkurentnost.
Kada pogledamo Asus Strix kartice tu zaista imamo sve pohvale – od dizajna hlađenja, nedostatka buke, odličnog softvera, do zaštite i lepog i praktičnog pakovanja kao i sitnica kao što su LED diode indikatori, sve je na svom mestu i sve prosto odiše kvalitetom. Razume se da je taj kvalitet i nešto skuplji od konkurentskih modela ali to je razumljivo i zato nemamo nikakvih sumnji da ih preporučimo za razmatranje.