Kompanija Asus je dugo godina na tržištu poznata pre svega po odličnim matičnim pločama i grafičkim karticama zatim laptopovima i tabletima a sada svoje poslovanje ozbiljnije šire na polje igračkih periferija. Zato i na čudi da su baš brend Strix, naziv koji su do skoro nosile njihove najnaprednije grafičke kartice, iskoristili da se pozicioniraju i u ovom segmentu. Prvo smo bacili pogled na Strix Claw miš i Glide speed podlogu.
Asus Strix Claw gaming mouse
Strix Claw je miše solidnih dimenzija čija je površina napraviljena od specijalne gumirane plastike tako da odlično leži u ruci. Kako sam naziv uređaja implicira takozvani „claw grip“ je ono zašta je ovaj miš najbolje napravljen jer zaista idealno leži u ruci u tom položaju, mada se sasvim dobro snalazi i sa „fingertip“ hvatanjem. Na samoj kutiji stoji da je prilagođen svakom tipu hvatanja, ali realno „palm“ grip ćete moći da koristite ako imate šaku kao drvoseča s obzirom da je i sam miš malo većih dimenzija. Miš je ergonomski prilagođen za dešnjake tako da to treba imati u vidu ako ne spadate u ovu kategoriju. Kabl na mišu je končanog tipa a iz kompanije su posebno ponosni na činjenicu da on iz miša izlazi pod uglom na gore što otežava zapetljavanje kabla tokom igre. Na kraju kabla se nalazi pozlaćeni USB konektor ali treba obratiti pažnju na to da je njegov završetak dosta masivan, što je super stvar kako se ne bi pohabao, ali može praviti probleme ukoliko prikopčavate više USB uređaja na susedne utičnice koje su jako blizu. Kao prekidači na glavnim dugmićima su iskorišćeni japanski Omron D2F-01F koji omogućavaju odličnu responsivnost bez umaranja prstiju jer se klik jako brzo registruje. Točkić je osvetljen i jako prijatan za rad, jedino što nam se nije dopalo jeste kada držite pritisnut desni klik miša može biti malo teže ga okretati, što može da zasmeta u nekim igrama.
Asus se opredelio za optički senzor od 5.000 dpi koji je precizan do u piksel pošto za razliku od nekih drugih proizvođača ne koristi „angle snapping“ tehnologiju koja čini pokret tečnijim već je upravo fokus na apsolutnoj preciznosti. Tu su i tasteri za promenu DPI osetljivosti, kao i svetlosni indikator na prednjoj strani koji pokazuje u kom ste od tri nivoa osetljivosti trenutno. Interesantna opcija je i takozvano DPI kvačilo – taster koji kada držite DPI se smanjuje na unapred određenu vrednost samo za vreme dok je dugme pritisnuto. Ovo je namenjeno upravo da ukoliko vam je potrebno da na kratko nanišanite nešto u igri i odapnete precizan snajperskih hitac a onda nastavite dalje u nekom većem nivou osetljivosti. Miš s računarom komunicira učestalošću od 1.000 Hz, a može da isprati ubrzanje do 30G, odnosno oko 3.3 metra u sekundi.
Na kraju dolazimo i do zaista sjajnog Strix softvera koji dolazi uz uređaj. Pored toga što možete definisati nivoe DPI osetljivosti ili odrediti akciju ili makro za svako dugme na mišu vrlo bitna stvar je što to možete uraditi i u softverskom i u hardverskom modu. Softverski mod je sam po sebi jasan, gde god je instaliran Strix sve će raditi onako kako ste podesili. Hardverski mod je pak mnogo interesantniji jer sam miš sadrži 64KB interne memorije, tako da svako podešavanje koje napravite i snimite u memoriju miša će ostati takvo čak i kada miša prebacite na drugi računar koji ne poseduje Strix softver, dakle programiran je za stalno!
Asus Strix glide speed
Uz dobar gaming miš vam naravno treba i dobra podloga pa smo se odlučili da pogledamo šta donosi Glide speed model, takođe iz Strix serije.
Kao što i sam naziv govori radi se o podlozi koja se fokusira na brzinu kretanja miša. Iako proizvođač tvrdi da je podloga u piksel precizna sama površina od koje je napravljena naravno više pogoduje bržem kretanju uređaja po njoj što preciznost ipak stavlja u drugi plan. Dizajn je vrlo interesantan, ali sama tkanina koja vam se nalazi pod rukom i nije baš toliko prijatna, upravo za razliku od materijala od koga je izrađen miš. Dobro je naglasiti i da su ivice podloge posebno ojačane tkanjem tako da se obezbeđuje njena dugotrajnost kako se ne bi obrubila. Podloga radi i sa svim tipovima senzora, dakle bilo da imate laserski ili optički miš možete računati da odgovarajuće performanse.
Zaključak
Asus Strix Claw gaming mouse je po svim parametrima jako dobar miš za one kojima treba solidan miš za igranje a pritom dolazi i po ceni koja je primetno niža od izvikanih konkurenata iz segmenta isključivo gaming opreme. S druge strane Strix glide speed je sasvim solidna podloga, ali se ni po čemu značajno ne ističe a i nismo bili najzadovoljniji osećajem koji pruža, pri čemu je i cena takva da je na tom planu konkurencija značajno oštrija.
U svakom slučaju Asus Strix serijom pokazuje da želi vrlo ozbiljno da uđe u segment gaming periferija i tu gledajući renome kompanije kao i uređaje koje smo direktno testirali ih svakako treba gledati kao vrlo ozbiljnu opciju ako razmatrate obnavljanje svog igračkog arsenala.