Asus svojom Republic of Gamers serijom proizvoda već nekoliko godina unazad direktno cilja ljude koji igraju video igre tako što im nudi najbolji mogući hardver za igranje. Ono što se uvek postavlja kao pitanje jeste koliko je izvodivo igrati najnovije igre u dobrom kvalitetu na mobilnoj platformi kao što je laptop? ROG serija laptopova je na tržištu već neko vreme a karakteriše ih činjenica da nude izvanredno igračko iskustvo za nekoga ko nije u prilici da koristi desktop. Mi smo testirali jedan od najjačih modela, trenutno aktuelne G750JZ serije.
Prvo što upada u oči kada uzmete u ruke samu kutiju za ovaj laptop je veličina – sa laptopom i rancem koji se dobija na poklon, sama kutija je veća od prosečne desktop konfiguracije. Laptop je naravno značajno manji, ali treba imati u vidu da je poprilično težak (4.5kg bez strujnog adaptera koji je i sam dosta težak i duplo većih od standarda za laptop), kao i gabaritan – na najvećem delu je debeo skoro 6cm, dok ekran od 17“ zauzima tek oko 70% povrišine laptopa gledano odozgo. Ipak, kada se pogledaju materijali od kojih je izrađen računar apsolutno je jasno da se radi o premium segmentu ponude, sve je vrlo prijatno na dodir a gornjom stranom poklopca dominira Republic of Gamers logo koji svetli kada se računar upali.
Velike dimenzije računara su posledica onoga što se nalazi unutra, a to su komponente koje su sam vrh ponude trenutno. Intel i7-4700HQ procesor u paru sa GeForce GTX 880M grafičkom karticom koja ima čak 4GB sopstvene GDDR5 memorije obezbeđuje jedno od najboljih igračkih iskustava koje u ovom momentu možete dobiti na laptopu. U našem primerku je bilo 8GB ugrađene DDR3 memorije (2x4GB), ali sam laptop ima 4 slota za ukupno piggyslots.com do 32GB memorije. Za igranje trenutno realno nije baš neophodno više od 8GB, ali ako želite da se bavite i nekim ozbiljnim poslom, zašta je ovaj laptop svakako itekako sposoban, možete proširiti kapacitete. U tom smislu je i konfiguracija hard diskova, gde je naš primerak bio opremljen jednim kapaciteta 1TB brzine rotacije 7200rpm (za laptopove su uobičajeni hard diskovi od 5400rpm) a ostavljeno je jedno prazno mesto pored ugrađenog DVDRW uređaja. To znači da možete dodati još i SSD ili još jedan hard disk pa napraviti RAID za bolje performanse bez potrebe da izvadite optički uređaj, što je na laptopu zaista retkost.
Po pitanju mogućnosti povezivanja ovaj model zaista briljira pa su tu četiri USB 3.0 porta, HDMI i VGA izlazi, čitač kartica, ali i nešto s čime se po prvi put susrećemo na laptopu koji nije Apple – Thunderbolt port. Ovaj novi, super-brzi interfejs omogućava povezivanje periferija i većim brzinama nego što je to slučaj sa USB 3.0, ali i mogućnosti povezivanja monitora, čak i više njih, s podrškom za velike rezolucije. Jedini problem u ovom trenutku je što nije moguće naći Thunderbolt monitore osim onih koje je proizveo Apple, pa nismo bili u prilici da oprobamo ovu mogućnost.
Po pitanju mrežnog povezivanja tu su Bluetooth 4.0, ali mnogo bitnije za igranje su Killer WLAN i Killer LAN opcije koje omogućavaju da računar sam daje prioritet mrežnom saobraćaju koji se odnosi na igre, samim tim smanjujući na minimum mogućnost da sa njegove strane dođe do nekog zastoja kada se igrate u mreži. Naravno, da bi se to postiglo za wireless adapter je izabran najnoviji Killer Wireless-N 1202 adapter koji radi i na 2.4 i na 5GHz i omogućava prenos podataka brzinama do 300Mbit/s.
Bitna stavka je i ekran – u pitanju je 17“ ekran koji je presvučen anti-glare nanosom kako ne biste imali refleksije, a njegova rezolucija je 1920×1080 piksela. Iako je generalno za igranje na laptopu bolje imati neki ekran koji je niže rezolucije, ovoj mašini to ne predstavlja problem, dok sa druge strane nudi stvarno neprevaziđen kvalitet slike. Uglovi gledanja po horizontali su vrlo veliki, do 140 stepeni, što je dobro ako želite još nekome da demonstrirate vaše igračko umeće. Na sve to se nadovezuje i odlični 2.1 zvuk koji zahvaljujući Asus Sonic master audio tehnologiji daje zaista superiorne rezultate.
Na sve ovo ne treba zaboraviti posebne karakteristike koje se odnose baš na korišćenje računara za igranje – pre svega treba napomenuti novi sistem hlađenja koji procesor i grafiku hladi na odličnom nivou. Ipak treba imati u vidu da ako sedite iza ogromnih izduva na zadnjem kraju možete imati utisak kao da je pored vas grejalica a ne računar. Asus se hvali i ergonomijom jer je zbog velike debljine zadnjeg dela on zapravo malo podignut, kao da je na postolju, tako da je kucanje lakše. Ergonomiji doprinosi i tastatura pune veličine sa numeričkim delom koja je osvetljena (može se podešavati intenzitet osvetljenja), kao i veliki touchpad koji zaista odlično radi ali koji ne verujemo da će se koristiti u nekom igračkom scenariju. Ipak, treba imati u vidu da bez obzira na njegove užasno jake komponente ovaj računar poseduje i Intel integrisanu grafiku koja troši znatno manje struje, pa kada poželite da prosurfujete netom ili da pogledate neki film baterija može potrajati opušteno i dva do tri sata. Sa druge strane i najnovija generacija Nvidia čipova nudi Battery Boost tehnologiju kojom ograničite FPS u nekoj igri ali zauzvrat štedite bateriju. Naravno, logično je da će ovaj računar raditi skoro uvek na eksternom napajanju, a tada možete iskoristiti i Asus TurboMaster program kojim možete overklokovati procesor i GPU do 5% i dobiti još malo na performansama.
Prvo što će bilo ko uraditi kada uzme u ruke ovakvu jednu mašinu je naravno da pokrene sve moguće najnovije igre da se vidi kako to radi, te u tom smislu ni mi nismo izuzetak. Iako se mi u principu ne bavimo preciznim benchmarkovanjem komponenti, niti nam je to ideja, pripremili smo malu tabelu koja prikazuje koliko frejmova u sekundi možete očekivati u kojoj od trenutno aktuelnih i grafički zahtevnih igara. Ono što je opšti utisak jeste da većina novih igara u Full HD rezoluciji sa setovanjima postavljenim na maximum, ultra ili kako koja igra to već definiše radi u sasvim prihvatljivom režimu, u proseku negde oko 45fps. Pri spuštanju nivoa detalja sa ultra na high smo dobili već preko 50ak fps u skoro svakoj igri što je i više nego igrivo, a nismo primetili značajno opadanje kvaliteta grafike. Otprilike smo došli do zaključka da GeForce 880M nudi performanse koje su između GTX 660 i 670 modela za desktop računare, što je trenutno i više nego dovoljno za ogromnu većinu igara. GeForce 880M grafika u ovom laptopu je takođe kompatibilna i sa Shadowplay tehnologijom koja u realnom vremenu, bez opadanja performansi, beleži sve što se dešava u igri, pa smo tako napravili i ovaj video čisto da vidite kako izgleda igranje na ovom računaru pri maksimalnim setovanjem za detalje u igrama.
Sam računar se dobo greje, ali skoro sva toplota izlazi na izduve sa zadnje strane tako da nema problema s grejanjem dela oko tastature prilikom dužeg korišćenja. Ono što se postavlja kao problem jeste kada ovaj računar želite da ponesete negde – iako je ranac koji se dobija uz njega sjajnog kvaliteta, problem je što je računar jednostavno težak da biste ga nosali unaokolo. To nije problem ako želite samo da se prošetate do drugara ili tako nešto, ali je nas zadesila situacija da smo ga nosili zajedno sa strujnim adapterom na ramenu ceo jedan dan Gamescoma i to prosto nije osećaj koji želite da doživite, osim ako niste Švarceneger. Čak smo se šalili idejom da li će nas pustiti da ranac unesemo u avion kao ručni prtljag s obzirom da je bio teži od naših standardnih torbi.
Odogovor na ovo pitanje ima zapravo dva dela – odgovor na to da li je to moguće i da li se isplati. Asus svojim Republic of Gamers laptopom definitivno pokazuje da je igranje na laptopu itekako moguće. Performanse su vrlo blizu solidno jakim desktop mašinama i igre trenutno i u narednih godinu-dve će raditi bez problema. Čak i sa stanovišta ergonomije to nije problem – svakako ćete koristiti eksternog miša, tastatura je i više nego zadovoljavajuća, jedino je ekran značajno manji u odnosu na standardni desktop, ali po pitanju kvaliteta nimalo ne zaostaje. Sa druge strane su tu ograničenja same tehnologije – ovo je laptop koji nećete baš tako lako moći da ponesete sa sobom na letovanje ili na plažu, da blejite u kafiću. Na kraju dolazimo i do cene koja je realno paprena – ekvivaletni desktop računar sa sve monitorom biste platili bar 500 evropskih jedinica manje, ali ako je baš prenosni računar ono što vam treba za igranje onda je Republic of Gamers svakako model koji morate uzeti u obzir.
Specifikacija:
Model: Asus G750JZ-T4039D
Procesor: Intel i7-4700HQ 2.4GHz (3.4GHz turbo)
Grafička karta: Nvidia GeForce GTX 880M 4GB GDDR5
Memorija: 8GB DDR3 1600MHz (do 32GB)
Hard disk: 1TB 7200rpm
Optički uređaj: DVDRW
Konekcije: 1xHDMI, 1x Thunderbolt, 1xVGA, 4xUSB 3.0, LAN 10/100/1000 Mbps, Wireless LAN (802.11 a/g/n), Bluetooth 4.0, 2 u 1 čitač kartica (SD, MMC)
Ekran: 17“ anti-glare 1920×1080
Težina: 4.5 kg
Pogledajte i kako se ovaj laptop pokazao na našem testu u nekim od trenutno popularnih igara:
Autor: Miloš Hetlerović
Prvo objavljeno u PLAY! Zine 77