Cliffhanger productions, verovatno većini malo manje poznata ekipa dizajnera igara, krajem oktobra predstavila je svoj novi naslov – Aerena Clash of Champions. Na prvi pogled lako se shvata šta je u pitanju – stimpank potezna strategija sa “herojima” umesto velikog broja jedinica. Međutim, ima tu još ponešto.
Pre svega, nije stimpank nego dizelpank tj. aetherpank. Dalje, svet je jedno potpuno razoreno mesto i svi se bore za Aether, “gorivo” raspale planete. Borbe se mahom odigravaju na letelicama, tj. letećim brodovima, tako što heroji sa jedne i sa druge strane odmeravaju snage, pokušavajući da unište brod protivnika. Međutim, ono što je najvažnije u celoj priči jeste da Cliffhanger nudi igračima potpunu međuplatformsku podršku. Slike koje vidite su načinjene na PC-ju sa Windows-om, samo zbog većeg prikaza, međutim, Aerena šljaka i na mobilnim operativnim sistemima iOS i Android, tako da je dostupna i za sve mobilne telefone i tablete koji koriste jedan od ta dva pomenuta. To omogućava da vi od kuće na PC-ju igrate protiv ortaka koji je trenutku na faksu na smor predavanju i ima samo mobilni telefon ili obrnuto – vi ste na poslu sa tabletom a prijatelj kod kuće ispred kompjutera.
Aerena je objavljena kroz Steam Early access i trenutno je u alfa fazi, tako da ne možemo previše kritikovati igru o kojoj i dalje nije sve najzategnutije i nije poznato šta će a šta neće biti izmenjeno do final verzije. Trenutno, moguće je isprobati samo jedan trening i potom krenuti u solo igranje. Problem je što trening tj. tutorijal ništa ne pojašnjava, pa će vam biti jako teško da u prvih desetak minuta shvatite gde se nalazite i kako se Aerena zapravo igra. U početku birate svoju letelicu, koja sama po sebi u startu poseduje izvestaj broj napada i specijalnih moći. Potom se odlučujete za šampione koje ćete imati u “špilu” a zatim birate i dodaten specijalne mogućnosti koje se zovu “Aether shells”.
Nakon toga, sve se odigrava po dobro poznatom turn-based principu – postavljate svoje jedinice na “tablu” sa poljima, to radi i protivnik. Pomerate se u dozvoljenim pravcima, to isto radi i protivnik. Napadate protivnika, on naravno napada vas. Na borbenom polju nalazi se i nekoliko specijalnih “kocki” koje leče heroja koji na njih stane, dodaju mu snagu udarca ili jačinu brodu. Svaki od likova može udarati osnovnim udarcima ili čuvati poene kako bi kroz nekoliko krugova izveo jače napade.
Gubitkom šampiona gubite i “zdravlje” sopstvenog broda ali vam se pritom povećava Aether koji je potreban da biste izvršili specijalne napade same letelice. I time je ukratko objašnjena Aerena.
Iako je u pitanju alfa verzija, bagove nismo primetili, ali jesmo nedostatke. Kao što smo već pomenuli, tutorijal je samo jedna misija bez pojašnjenja, nema jasnog uputstva kako birate šampione i šta oni rade, kako potom birate specijalne poteze i zbog čega. Glas naratora tj. “voditelja programa” je monoton i fraze koje plasira ponavljaju se konstantno a možda najveći problem za ugođaj igranja je činjenica da potezi likova nisu urađeni do kraja pa se na primer ne vide projektili koje ispaljuju heroji koji pucaju na daljinu ili udarci iz bliza pogađaju vazduh a ne protivnika. Jedini problem je što ne možete pauzirati igru i razmisliti o tome šta biste dalje, već vreme konstantno teče (čak i kada igrate protiv računara) što može da bude problematično posebno u prvim partijama kada i dalje niste sigurni šta bi trebalo da uradite. Ali pored toga, Aerena predstavlja jednu jako interesantnu igru koja će vas na prečac “osvojiti” jer je zarazna i ne toliko teška za uigravanje. Takođe, nije ni brza (osim time limita koji se ne može zaustaviti) već daje priliku i onima koji se malo slabije snalaze sa igrama da bez problema zaigraju ovo ostvarenje.
Igra se trenutno plaća 8 evra putem Steama, iOS verzija je u pripremi a Android download je besplatan, doduše u trenucima pisanja ovih redova igra je dostupna samo u Americi (na Androidu, na Steamu je dostupna u celom svetu). Čini se da će free-2-play model biti u potpunosti primenjen jer će igrači moći da kupuju ne samo šampione već i brodove ali i njihove dodatke.
Kako je srž igre okršaj živih protivnika, uskoro će u igru biti ubačeni i prijateljski mečevi, turniri, statistike nakon odigranog meča, achievementsi, nagrade i naravno levelovanje.
Aerena izgleda jako dobro čak i za jednu PC igru (u svojoj klasi), a kamoli na mobilnim platformama pa sa te strane ne možemo izneti zamerke. Za sada je prerano reći kako će izgledati finalna verzija i koliko ima potencijala, ali je za sada Aerena jako zabavan naslov koji, posebno na mobilnim platformama, može biti upravo ona “zabava od 10 minuta” koju ste tražili, a da to nije slaganje voćkica ili gađanje svinja pticama.
Autor: Stefan Starović