Nova Hearthstone ekspanzija, Whispers of the Old Gods, sve nam je bliža i pojaviće se najverovatnije krajem ovog meseca (26. april). Dok sa nestrpljenjem čekamo zvanični datum i svakog dana viđamo nove karte, polako stvaramo predstavu u glavi kako će otprilike sve da izgleda, jednom kada se ona konačno pojavi. Ipak, ništa ne možemo da znamo sa sigurnošću, jer sve nove karte moraju tek da se testiraju i da vidimo kako će to da izgleda u Standard formatu, a još uvek niti znamo sve karte, niti znamo koje će karte da pretrpe nerf iz Basic i Classic setova.
Jedan od deckova koji se polako kristališe kao izuzetno opasan u budućnosti jeste Deathrattle Rogue. Karte kao što su N’Zoth, Xaril the Poisoned Mind i Undercity Huckster su novi Deathrattle minioni koji dolaze sa starim bogovima, a Blizzard je već pokazao da želi da Roguea gurne u tom pravcu, sa kartama kao što su Unearthed Raptor, Anub’arak i Tomb Pillager. Unearthed Raptor je posebno zanimljiva i veoma jaka karta, koja predstavlja okosnicu ovog špila. Ima odlične vanila statse (3/4 za 3) i veoma moćan efekat kopiranja Deathrattlea nekog vašeg miniona na tabli. Ova karta sama je omogućila kreiranje, možda ne kompetitivnog, ali veoma zabavnog i sasvim solidno jakog Deathrattle Rogue špila, i u budućnosti će biti ključna karika u ovom špilu.
Deathrattle Rogue koji vam danas predstavljamo možete igrati još svega par nedelja u Standardu, ali će zato uvek biti tu za Wild format. U pitanju je Rogue deck koji se, nekarakteristično za Roguea, oslanja prevashodno na minione i njihovo prisustvo na tabli. Sa dobrim otvaranjem ovaj deck može vrlo brzo da se izmakne kontroli i razbije vašeg protivnika pre nego što i shvati šta ga je snašlo. Glavna njegova moć je u tome što ima veoma „lepljivu“ tablu koju je prosto nemoguće ukloniti. Sa dobrim otvaranjem, može se igrati i kao potpuni „face“ aggro deck, ali ćete ga najčešće pilotirati kao Tempo deck, sa jeftinim removalima i povoljnim trejdovima koji vas skupa ostavljaju daleko ispred vašeg protivnika na tabli, pa ćete u adekvatnom trenutku zanemariti board control i krenuti sa face damageom da zatvarate partiju.
Za rano prisustvo na tabli tu je legendarni duo „lepljivosti“ iz odlazećeg nam Naxxramasa, Haunted Creeper i Nerubian Egg, ali i jedan Leper Gnome, čisto curvea radi, a i slaže se sa Deathrattle i blago agresivnom temom špila. Odličan rani drop je i Loot Hoarder, koji može solidno da trejduje ukoliko ne igrate protiv „ping“ klase, i pritom se reciklira. Vaš turn 3 i 4 želite da popunite sa Unearthed Raptorom i Piloted Shredderom. Unearthed Raptor je odličan kada kopira bilo koji vaš 2 drop, ali je posebno jak potez kada ga „oplodite“ sa Nerubian Egg. Za 3 mane 3/4 koji postane 4/4 nakon što umre je odvratno dobar temo, koji će naterati vašeg protivnika da se zapita šta radi pogrešno u životu. Da adekvatno unovčite vašeg 0/2 Nerubian Egga, brinu se Abusive Sergeant, Cold Blood i Defender of Argus, što će vam omogućiti još tempa, jer uklanjate rano prisustvo protivniku dok sebi dodatno jačate poziciju na tabli, slično Zoo Warlocku.
Do 4-5 kruga ovaj deck bi trebao da cementira svoju poziciju na tabli, koju u petom krugu štite Sludge Belcher i Loatheb. Kao late game minioni tu je uvek dobra Sylvanas i neizbežni Dr. Boom, mirođija u svakoj čorbi. Pogađate naravno, osim što su izuzetno moćni, ovi minioni su takođe i sa Deathrattle efektima, dakle još meta za Unearthed Raptora u lategameu.
Od spellova, tu su Fan of Knives, ključna defanzivna karta u meti punoj Paladina, zatim jeftini tempo removali, Backstab i Eviscerate, kao i sjajni Sap koji koristite u ključnom momentu da uklonite Taunta za lethal, ili da učvrstite vaš tempo na tabli. Tu je i već poemnuti Cold Blood, koji se koristi ili kao burst ili kao aktivator za Nerubian Egg.
Namerno sam za kraj ostavio meni lično najomiljenijeg miniona koga je avantura League of Explorers donela, Sir Finley Mrrgglton. Ovaj gospodin murloc je jedna od najbolje dizajniranih karata u istoriji Hearthstona i pravi je heroj ovog špila. Ne mogu ni da nabrojim koliko mi je puta doneo pobedu. Mogućnost da izaberete novi Hero Power u skladu sa trenutnom potrebom u partiji je neverovatna prednost koja neretko bude upravo onaj mali procenat koji partiju prevagne na vašu stranu. Trkate se sa aggro deckom, uzmete Priest heal. Igrate protiv sporog decka, uzmite Hunter Steady Shot. Protiv paladina? Uzmite Mage ping za te dosadne Divine Shieldove i 1/1 regrute. Skidam kapu timu 5 za dizajn ove karte, i upravo su ovakve kreativne i korisne karte nešto čemu treba više da teže u budućnosti.
Kao što vidite, dakle, u pitanju je snažan Tempo Deck, koji meni lično izgleda kao da je prošao ispod radara pro igračima, jer se ne igra na turnirima. Ovo je veoma fleksibilan deck koji možete igrati i agresivno, i kao baord control deck, ali možete da imate i vrlo laku tranziciju u midgame, kada agresivni deckovi obično ostaju bez gasa. Po mom ličnom iskustvu, ovaj deck se pokazao sjajnim protiv većine Huntera, Mageva, kao i protiv veoma popularnog Combo Druida, a ravnomerno se nosi i sa Secret Paladinom, dok su mu Control Priest i Control Warrior nešto slabija strana, jer mogu da vas „grindaju“, sve dok ne ostanete bez gasa. Dok ovo pišem, sa njim imam skor 67-41, što je odličan winrate od oko 62%, pogotovo za jedan deck koji se ne smatra takmičarskim.
Varijanta koju ovde vidite predstavljenu i koju ja volim da igram, je nešto agresivnija, tempo varijanta, sa kojom gledate da partije zatvorite veoma brzo, ali postoje i sporije varijante, sa „mesnatijim“ minionima. Brian Kibler recimo igra verziju sa Sneed’s Old Shredder i Piloted Sky Golem. U svakom slučaju, špil je veoma zabavan i sada je prava prilika da ga igrate, jer mnoge karte sa liste odlaze uskoro iz Standard Formata (Nerubian Egg, Haunted Creeper, Sludge Belcher, Piloted Shredder, Dr. Boom), ali nam zato stižu i nove igračke iz Whispers of the Old Gods ekspanzije, koje smo pomenuli na početku ovog teksta.