Šta je ovo gde se nalazim? Wheeeeeeee
Restart. Brrrrrrm. Restart. Brrrrrrm. Restart. Brrrrrrrrrrrrrrrm. Restart. Brm. Restart. Tako izgleda onomatopeja igranja Trackmanie – iznova i iznova restartujete nivo i krećete vožnju. I tako u krug. Zvuči kao pakao – i jeste. Ali opet, svi uživaju u tom paklu. Kako? Zašto? Samo Nadeo zna. I upravo zato je Nadeo izdao Trackmania Turbo, sa jednom jedinom idejom – povratak tom “paklu” koje su uspešno lansirali pre više od decenije.
Nadeo je Trackmania naslovom uneo ne dašak, već tajfun svežeg vazduha u inače učmali trkački žanr. Problem je nastao kada su ostali bez daljih ideja. Loša izdanja prekinula je Trackmania Nations, prvenstveno zbog toga što je bila besplatna. Ova igra doprinela je opštoj popularizaciji Trackmania žanra, koji je i pomogao kasniji razvoj Shootmanie i drugih spin-off (propalih) pokušaja, čak i unutar samog Trackmania brenda.
Stoga je nakon godina i godina neuspešnih pokušaja da izmisli nešto novo Nadeo doneo jedinu ispravnu odluku – da osavremeni dobro poznati koncept i “ne dira previše” ono što već funkcioniše. Tako je stvoren Trackmania Turbo. Naslov u kojem je pojedinac iznova u borbi protiv najvećeg protivnika – vremena i u kojem je cilj samo jedan – dostići što bolji rezultat i preskočiti prethodni rekord.
U svoja četiri zida to možete ostvariti na jednoj od 200 staza koje Trackmania donosi. Kao i uvek, podeljene su po težini i kategorijama, ali i “scenarijima”. Vozićete i formulu na stazi kao i bagi po kanjonima ili karting. Naravno, konkretnih i većih promena osim izgleda okruženja nema a ono je doterano u odnosu na prethodne verzije, iako pomalo odiše engineom od pre recimo 4-5 godina. Grafika apsolutno nije primarna u Trackmania naslovima pa ovaj komentar svakako uzmite kao sporedni.
Kada završite “obuku”, red je da uskočite u multiplayer okršaje na serverima i pokušate da budete bolji (brži) od hiljada i hiljada protivnika širom sveta. Lepo, zabavno, ali ne koliko i kada okupite ekipu kod kuće pa se trkate jedni protiv drugih, na jednom sistemu, dok gledate u oči protivnika koji slavi ili u agoniji baca džojped daleko od sebe. Nadeo se potrudio da ubaci i kolaborativne multiplayer okršaje u slučaju da ne želite da ponižavate druge (ili sebe). Vremenom možete da otključavate i vizuelne dodatke za vozila, što će dovesti do toga da se i u tom pogledu izdvojite u odnosu na konkurenciju.
Trackmania ne bi bila to što jeste da nije mapa kreiranih od strane komune, a kako je igra sveža, tek ostaje da vidimo šta će nam sve kreativni igrači ponuditi u narednom periodu. Najvažnije je da svaka kreacija mora da prođe verifikaciju drugih trkača, čime se izbegava da nefunkcionalna staza ugleda svetlost dana. Kada govorimo o samom takmičenju, stari dobri Trackmania osećaj je i dalje tu. Šta to znači? Igra je teška, “ali dostižna”. Ne očekujte dobar rezultat u prvom prolazu, osim ako vam se ne posreći. Ali već nakon desetog, dvadesetog, pedesetog… očekujte možda čak i zlato. Posle stotog, možda priđete blizu onih koji imaju najbolje rezultate … i tako redom. Ta jednostavna kompetitivnost, čovek protiv vremena, protiv drugih ljudi, ali na sopstvenoj teritoriji, u sopstveno vreme i pod sopstvenim uslovima je ono što je oduvek krasilo Trackmania okršaje.
Važna stvar je i cena – Trackmania Turbo bi trebalo da košta 40 evra, manje nego “pune” AAA igre. Zbog toga se i može progledati kroz prste i zanemariti slabija grafika, blaga repetitivnost staza i neki drugi nedostaci. Doduše, ono što će budućnost pokazati je dugotrajnost igre, a ona će zavisiti od novih kreacija, novih “profesionalnih” mapa, prihvatanja Trackmanie kao turnirskog naslova na nekom od vodećih događaja i tako dalje.
OCENA: 8 /10
+ Zabavno
+ Multiplayer u lokalu “kida”
– Upitna budućnost i perspektiva
– Slabija grafika