Kada je Ubisoft najavio Primal, moramo reći da je to “podiglo obrve” u našoj redakciji. “Šta je sad ovo? Jel to novi Blood Dragon? Jel ovo čista kopija ARKa? Jel ovo “puna” igra ili nešto treće?”, bili smo pomalo iznenađeni. Jasno je da nije Blood Dragon, jasno je da nije kompletna nova igra ali nije najjasnije šta je konkretno.
Far Cry Primal nema skoro nikakve veze sa prethodnim delovima i vraća nas u 10.000 godina pre nove ere. Čovek, priroda, borba protiv praistorijskih životinja i osnovno oružje i oruđe tog doba nalaze se pred vama. Takkar, glavni lik u igri, odnosno vi, bori se da uspostavi balans u prirodi i okupi iznova svoje pleme raštrkano na sve strane, pritom čuvajući svoju glavu od napada druga dva plemena, prirodnih nepogoda i opasnosti krvoločnih životinja koje vas okružuju.
Prvo, pozitivne strane. Ubisoft se potrudio da učini ugođaj u koži neandertalca što je bolji mogući. Znajući da samo borba neće biti dovoljna, potrudili su se da ponude dosta “okolnog sadržaja” i, da se razumemo, najboljeg dela igre – mogućnosti da pripitomite životinje koje potom uvek idu pored vas. Nema puno priče – ovaj deo je jednostavno nešto najbolje što ćete doživeti u gejmingu ovih meseci. Ko još nije želeo kada je bio klinac da pored sebe ima lava, tigra, pa čak i mamuta kao saborca? Da poziva sovu ili sokola sa neba da napadne neprijatelje? Svako ko je gledao Beastmastera ili bilo koji sličan film/seriju kroz Far Cry Primal proživeće svoje detinjstvo.
I u praksi svi životinjski saborci imaju direktnu funkciju, pa vam nisu samo “ukras” poput recimo ljubimaca u World of Warcraft. Dok se krećete kroz šumu noću, sigurno vam neće biti svejedno ako idete sami, jer vas svakog trenutka neko može napasti. Ako vam je saborac sova, nećete se baš previše osetiti sigurnim. Ako vam je pratilac lav, možete da budete prilično sigurni da vam neće faliti ni dlaka sa glave.
Napad na protivnike i njihova plemena takođe je “šetnja po parku” ako imate dovoljno jaka “leđa”. Vatrenom strelom zapalite sklonište, kada se članovi plemena razlete, na jednog pošaljete sabljozubog tigra, na drugog pošaljete sovu, jednog “rešite” sami napadom sa leđa i ako neko i preživi da ne bude živ spržen u vatri ili pojeden od strane životinje, sigurno neće biti posebno jak protivnik za vašu “četu”.
Jedno od pitanja koje se nedvosmisleno postavlja jeste – da li je Far Cry Primal ARK ili RUST? Ukratko – i jeste i nije. Ukoliko želite da investirate sate i sate u igru i lagano napredujete, uz naravno nezaobilazni multiplayer aspekt, u tom slučaju Primal nije za vas. Ako želite brzu i trenutnu zabavu, akciju već od prvog minuta i dostizanje cilja već kroz nekoliko časova, samo napred, Primal će vam se svideti. U tom smislu zavisi samo šta je vaša glavna motivacija.
Sistem napredovanja je linearan i donekle pozajmljen iz Far Cry 4 i iznova – ako želite da što pre postanete vođa plemena i uživate u svojoj dominaciji i vođenju drugih ljudi i životinja, Primal je tu za vas.
Iako je Ubisoft poznat po svom kopiranju prethodnih izdanja, što radi redovno sa Assassin’s Creed i Far Cry serijalom, ovde su se potrudili da naprave nešto drugačije. Nema više vozila, nema napucavanja iz daljine, jednostavno, tu ste sa svojim lukom i strelom i svojim životinjama. Primal ostavlja bez daha u scenama jurnjave kroz džunglu dok bežite od medveda. Opasno okruženje je stalna pretnja i konstantno vas drži na ivici. Problemi su mahom povezani sa tim što jak osećaj “već viđenog” provejava kroz Primal ukoliko ste igrali Far Cry 3 ili 4.
Grafički, igra je mogla biti mnogo, mnogo bolja i u ti leži potencijalno glavna zamerka ostvarenju. Druga veća je to što svi koji traže veliko osveženje u odnosu na Far Cry, neće biti zadovoljni. Što je možda i njihova krivica, jer se igra zove FAR CRY Primal, ali je delimično i na Ubisoft plećima to što su sve vreme potencirali kako Primal neće biti ništa kao prethodni delovi.
Drugi veći problem je priča koja nije posebno zanimljiva i deluje dosta bledoliko. Opet, i Beastmaster je imao krajnje lošu priču pa je obeležio jedan period kao hit filmsko ostvarenje. Zbog toga nećemo biti tako strogi prema Primalu i pozvaćemo vas da ga isprobate, posebno ukoliko želite da se osetite kao vođa čopora i ostavite prljav posao “milim” životinjama.
+ Sjajno okruženje
+ Kontrola životinja
– Jednostavna priča
– Loša grafika