Danas je bio još jedan uzbudljiv dan za igrače Hearthstonea, videli smo još 4 nove karte iz TGT ekspanzije, od toga nove Mage i Warrior legendarne koje će takmičarski nastrojenim igračima naterati penu na usta, a tu je i Rare Hunter minion i jedan Rare neutralni minion, od koga ćemo i početi današnju analizu
LIGHT’S CHAMPION
Prva karta koju smo videli danas je i najmanje uzbudljiva karta o kojoj danas pričamo. U igri već postoji Spellbreaker koji za svega jednu manu više ima iste 4/3 statse i može da Silenceuje bukvalno svakog miniona u igri. Light’s Championa plaćate jednu manu manje ali je spektar njegove upotrebljivosti toliko mali da je jednostano nemoguće zamisliti zašto bi ga neko stavio u deck. Čak i Spellbreaker u današnje vreme gotovo da uopšte ne vidi ozbiljan Hearthstone (jedno vreme je bio popularan u verzijama Control Paladina i Control Warriora), zato što većina igrača uglavnom koristi Ironbeak Owl za Silence efekat jer je jeftina, a ono što želite je zaista jedino Silence efekat, na miniona koji ostane iza gledate čisto kao mali usputni bonus. Sve i da nekakav Warlock Demon deck postane apsolutno dominantan u nekakvoj meti budućnosti, opet mislim da ovaj minion neće videti igre, zbog već pomenute sove koja to radi efikasnije za manje resursa.
RAM WRANGLER
Karta koju je popularni Hearthstone igrač Lifecoach dobio da otkrije tokom streama. Za 5 mana 3/3 je svakako ispod proseka, ali efekat ove karte može da bude toliko moćan da će neretko gotovo momentalno dobijati partije za vas ukoliko u petom krugu dobijete recimo džaba Malorena, Savannah Highmanea, King Krusha i slične ogromne Beast minione. U najgorem slučaju dobićete neke 1/1 minione poput Captain’s Parrot, Hungry Crab, Stonetusk Boar, što je loše, ali opet podnošljivo. Na Redditu su izračunali da je prosečna vrednost Beasta koga ćete dobiti oko 3,6 mana, što znači da ćete u proseku dobijati veću ukupnu vrednost od 5 mana, koliko ste platili za Ram Wranglera (pošto sam 3/3 minion košta oko 2,5 mana kristala).
Dakle, u pitanju je izuzetno zanimljiva i moćna karta koja će vam u velikom broju slučajeva donositi odličan value, a neretko i fenonemalne situacije nabrojane gore. Naravno, preduslov je da na tabli imate Beasta što je sada još jedan razlog više protivniku da uklanja zveri sa table, pored spella Kill Command i Houndmastera. Mislim da će se Ram Wrangler odlično uklopiti u Midrange Hunter špilove, a potencijalno dodatno pogurati i Hunter deck koji se potpuno vrti oko Beast sinergije. Jedina mana ove karte je preveliki opseg RNG efekta, pošto verujemo da ljudima nije zabavno kada izgube od random King Krusha koga je samonovao Ram Wrangler. Treba pomenuti i to da Beastovi koje summonuje Ram Wrangler mogu biti samo kolektabilne karte, a ne i Beast minioni koji nastaju efektom, poput recimo onih koje stvara Animal Companion.
RHONIN
Sa današnjim dvema legendarnim kartama otkrivenim na zvaničnom sajtu ekspanzije, možemo da kažemo da su se stvari poprilično zakuvale sa novom ekspanzijom. Tu je najpre Rhonin, čuveni, moćni mage, koji je nekada bio na čelu Kirin Tora, i koji se žrtvovao zarad spašavanja Jainae prilikom napada Horde. Za 8 mana 7/7 nije baš najbolje ulaganje koje možete da uradite, ali njegov Deathrattle efekat to sasvim nadoknađuje. Ovo je jedan od miniona za koga nećete biti (mnogo) tužni ukoliko ga ubije Big Game Hunter, jer vam u ruku stižu 3x Arcane Missiles. Ukoliko se pitate koja je vrednost ovih 1 mana karata u kasnom delu partije, onda zaista niste igrali previše Mage špilova.
Jeftini spellovi su veliki prijatelji drugog Mage legendarnog miniona, Archmage Antonidasa, koji voli da ih pretvara u Fireball spellove. A 3x Arcane Missiles se odlično uklapaju u turn 10 sa Antonidasom = 3 dodatna Fireballa, a pritom i sami nanose ne baš nebitnih 9 damagea, doduše nasumičnih. Ukoliko ste ljubitelj nešto radikalnijih vatrometa, tu je zmaj Malygos koji će svaki od ovih Arcane Missilesa da pretvori u 8 damagea. Dovaljno je da jednom spustite Emperor Thaurissana dok ih imate u ruci, i vatromet može da počne. Na kraju, ne treba zaboraviti i Flamewakera, ljubimca nešto agresivnijih Mage špilova, koji takođe mogu da prave čuda sa jeftinim spellovima, Ipak, Flamewaker je najefikasniji u ranom delu partije kada može potpuno da ukrade tempo i brzo zatvori partiju, pa ćemo zbog toga češće viđati Rhonina i društvu sa Antonidasom i Malygosom.
Rhonin, na moje čuđenje, nije baš previše dobro prošao na prvu loptu kod solidnog broja ljudi na Redditu i Hearthstone forumima, zašta krivim sledeću kartu o kojoj ćemo pričati, koja je toliko dobra da jednostavno sve drugo čini prosečnim, a otkrivena je u isto vreme kad i Rhonin. U suštini, dve glavne mane Rhonina su to što je previše spor zato što je effekat Deathrattle, a ne Battlecry, i to što je izuzetno osetljiv na Silence, kada ostajete bez dragocenih spellova. Slabost na Big Game Huntera je skoro pa i prednost, jer ćete verovatno želeti da se što pre dočepate primeraka Arcane Missilesa, kako bi ste mogli da počnete sa kombinovanjem.
VARIAN WRYNN
Ne znam za vas, ali ja kada sam večeras prvi put video ovu kartu prosto nisam bio siguran da li stvarno vidim ovo što piše na njoj. Ova karta je toliko moćna da gotovo ceo ostatak ove ekspanzije (a bogme i dobar deo sadašnjih karata) potpuno stavlja u zasenak. Control Warrior ne samo da je dobio prekopotreban Draw mehanizam, nego je taj Draw na stereoidima. Ako je Ancient of Lore koji je 5/5 za 7 mana i vuče dve karte jedna od najboljih karata u igri, onda od danas mora da se navikne da će tron otići Varianu Wrynnu, što ima i smisla jer ipak je u pitanju legendarni kralj Stormwinda i otac Anduin Wrynna, Hearthstone Priest heroja.
Varian je je drugi minion u igri koji košta 10 mana, pored Deathwinga, i za tu cenu ima 7/7 statse i vuče vam 3 karte, što je samo po sebi fenomenalan value i već tada možemo da kažemo da je odlična karta, i da će se sjano uklopiti u Control Warrior špilu. Ali to nije sve! Svaki minion koga povučete na ovaj način direktno ulazi u igru, bez potrebe da ga igrate i plaćate njegovu cenu! Mogućnosti i situacije su nezamislive, pa tako Variana u borbu potencijalno mogu da prate i takvi minionu kao što su Ragnaros, Yseta i recimo Sylvanas, sve po ceni plaćenog samo Variana Wrynna. Treba pomenuti da minioni na ovaj način ulaska u igru ne aktiviraju svoj Battlecry, pa je tu mala anti-sinergija sa recimo Alexstraszom, Dr. Boomom i Shieldmaidenkom, ali će kontrol špilovi sa Varianom svakako trebati posebno štimovanje i drugačiji pristup od standarnog Control Warriora. Tu mogu da zasisaju i karte kao što su dobri star Sneed’s Old Shredder, zatim Foe Reaper 4000 koga sam uvek smatrao dobrim u Ctrl Warrioru i Ramp Druidu, a što da ne i recimo novi legendarni Yeti koga smo videli juče (Icehowl). Opcije su razne, a vrednost koji Varian nosi sa sobom je neverovanta, tako da za kraj možemo reći samo jedno – long live the king!
Rhonin i Varian Wrynn su poslednje karte koje su otkrivene na sajtu ekspanzije, i sledeće veliko obelodanjivanje je u petak, kada će na zvaničnom Twitch kanalu Hearthstonea ( www.twitch.tv/playhearthstone ) biti streamovan događaj posvećen novoj ekspanziji, gde ćemo verovatno videti prikazivanje ostatka karata iz ekspanzije i verovatno dobiti i zvaničan datum izlaska ekspanzije. Zato skupljate gold, ne trošite dust, možda i uštedite koji dinar i spremite se za izlazak The Grand Tournamenta, jer će nam svakako biti zabavno.